Pěšky napříč Evropou - Z Vézelay v Burgundsku do Kyjeva

21.07.2008 - ostatní poutě




POUTNÍ CESTA KŘESŤANSKOU EVROPOU

Čtyři tisíce za Evropu

Ne korun, ale kilometrů, ne kvůli zapsání do knihy rekordů, ale kvůli knize knih, Bibli, z které se dozvídáme o Bohu a jeho Synu Ježíši Kristu. Čtyři tisíce kilometrů pěšky po Evropě se rozhodli ujít manželé Mestelanovi a přitom prosit za to, aby náš světadíl zůstal křesťanským. Proto po přijetí nových zemí do Unie procházejí většinou z nich a chtějí dojít až do Kijeva na Ukrajině. Ze svého bydliště nedaleko Avignonu odjeli na velikonoční svátky do Vézelay, významného kláštera ve střední Francii. A po svátcích na Červené pondělí 12.4.2004 vyšli na východ přes Citeaux, kde vznikli cisterciáci, Švýcarsko, Kostnici a Bavorsko do Rakouska. Z Mariazell, kam vstoupili za týden po nás, pokračovali do Maďarska do rodného kraje patrona Francie, sv. Martina. Odtud na Slovensko a přes Vídeň na jižní Moravu. Samozřejmě šli i na Velehrad k svatým patronům Evropy. Řekli mi, že tam přímo pocítili, jak je od svatého Benedikta, otce západní vzdělanosti převzali pod ochranu svatí Cyril a Metoděj. Za 4 dny byli u nás. Zajímali se o ostatní naše světce a bylo pěkné poslouchat, jak se snaží vyslovit pro ně tak složitá jména jako Zdislava, svatý Vojtěch, blahoslavený Dominik Trčka. Říkají, že svatí vybudovali křesťanskou Evropu i svým cestováním (např. Martin narozený v Maďarsku umírá jako biskup v Tours).

V dopise na cestu napsali: Na začátku 3. tisíciletí je naší společnou věcí vybudovat Evropu. V ní nás nejvíce nespojuje ani politika, ani ekonomika, ale křesťanská víra, ke které se hlásí 83 procent Evropanů. Proto chceme projít Evropu od západu na východ, poznat její křesťanské kořeny v nově přijatých zemích a až se vrátíme, tak je u nás uvést ve známost. Víme, že Evropa dýchá dvojími plícemi a proto chceme dojít až ke křesťanům východního obřadu, v kterém byla pokřtěna Kyjevská Rus. Všude se chceme s místními lidmi prosit jejich národní světce o ochranu a přímluvu u Boha.

U nás si 21. července jeden den odpočinuli a udělali velké prádlo. Zvláště je potěšilo znamení Boží prozřetelnosti, jak nazvali čapí hnízdo na kostele patronky rodin svaté Zdislavy v Lavičkách. Od nás zamířili na Prahu, odkud půjdou do Čenstochové, a pak přes Osvětim do Krakova, Lvova a do Kijeva. Tam chtějí být 29. září na sv. Michaela, kterého zvlášť uctívají. Vždyť už mimo jiné ušli 2800 km z Monte Gargano v jižní Itálii, kde je tento archanděl odedávna uctíván, až na Mont St. Michel v Normandii, kde mu ve středověku postavili klášter. Tato perla světové architektury, která se po revoluci stala muzeem, dnes opět ožívá modlitbou a obětí mnichů i mnišek. Pěšky šli i do Betléma a dali vlastně těch 4700 km Pánu Ježíši k jeho 2000. narozeninám.

Robert už je v důchodu a má na starosti cestovní deník, který průběžně ilustruje. Ve Francii už o svých cestách vydali dvě knížky. Pro farnosti, školáky a další zájemce uspořádali mnoho přednášek s promítáním. Kéž podle jejich přání pomůže jejich pouť k tomu, aby se Evropa vrátila ke svým křesťanským kořenům, aby i u nás bylo místo: „Nech to být a nadávej" raději „Modli se a pracuj". Mestelanovi berou svou cestu jako modlitbu. A projít celou Evropu, to je přímo dřina. Kéž bychom si dali tu práci dojít aspoň do volební místnosti. A místo chytrých (vlastně hloupých) řečí u piva nebo u televize se aspoň někdy pomodlili za svůj kraj, za naši zemi i za celou Evropu a za všechny, kteří za ně nesou odpovědnost.




Poutní cesta křesťanskou Evropou jednou snad povede až za hranice Evropy do Karagandy v Kazachstánu. Z hlavní trasy budou vycházet odbočky do Anglie a Irska, do skandinávských zemí, přes Itálii na Maltu a přes Balkán a Řecko až na ostrov Patmos. Proto založili sdružení které má ve Francii právní subjektivitu a užívá svůj vlastní znak: Ježíšovo a Mariino korunované Srdce uprostřed symbolů sjednocené Evropy. Heslem sdružení jsou Ježíšova slova: Já jsem Cesta, Pravda a Život.

Dosavadní pěší poutě:
Ze svého bydliště šli v roce 1999 pěšky do Betléma a dali vlastně těch 4700 km Pánu Ježíši k jeho 2000. narozeninám. Spolu také šli v roce 2001 až 2002 Cestou andělů dlouhou 2800 km, která spojuje Monte Gargano v jižní Itálii, kde je odedávna uctíván archanděl Michael, a Mont St. Michel v Normandii, kde mu ve středověku postavili klášter. Byli také pěšky v Compostelle a v Lurdech.








Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

?

- (9)

 

- (5)

 

- (64)

 

celkem hlasovalo 80 lidí

předchozí ankety

Dnes je 26. listopadu 2024

svátek má Artur

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)