Pěšky napříč Evropou - Polské zastavení na Poutní cestě křesťanskou Evropou
21.07.2008 - ostatní poutě
Potěšilo mně mnoho věcí, nejvíce však, že v kostele v Krakově mají vedle vchodu dva nové reliéfy, na jedné straně Jana Pavla II.a na druhé Benedikta XVI..
Potěšilo mě to tím víc, že všude jsou ulice, náměstí, centra a domy pojmenovány po jejich slavném rodákovi. Tady však ukázali spravedlnost, úctu a lásku k Pánu Ježíši a jeho církvi.
Pro mně bylo vrcholem pouti modlitba u tzv. francouzské kapličky, kterou v rodišti Jana Pavla II. ve Wadowicích postavilo sdružení Poutní cesta křesťanskou Evropou.
Přejí si, aby od Fatimy v Portugalsku až na Ukrajinu byl náš světadíl Evropa propojen svatyněmi a poutními zastaveními. Z hlavní trasy budou vycházet odbočky do Anglie a Irska, do skandinávských zemí, přes Itálii na Maltu a přes Balkán a Řecko až na ostrov Patmos.
Proto založili sdružení se stejným názvem, které má ve Francii právní subjektivitu a užívá svůj vlastní znak: Ježíšovo a Mariino korunované Srdce uprostřed symbolů sjednocené Evropy. Heslem sdružení jsou Ježíšova slova: Já jsem Cesta, Pravda a Život. Toto sdružení (La Route de l´ Europe chrétienne) daruje každé zemi jedno zastavení s přáním, aby se budovala další, takže cesty mezi poutními svatyněmi budou takto vyznačeny po celé Evropě. „Naším cílem je postavit nejméně jedno zastavení v každé zemi Evropské unie, zvláště v těch, které do ní nedávno vstoupily."
První zastavení na ýchod od bývalé železné opony je právě ve Wadowicích. Bylo požehnáno 13. května 2006. V kapličce je soška Panny Marie Fatimské a na základně relief Jana Pavla II.
Za rok a půl pak bylo postaveno druhé zastavení na Velehradě a bylo požehnáno 22. října 2007 arcibiskupem Janem Graubnerem.
Naše wadowická pouť začala právě v novém kostele svatého Petra, který byl postaven ba na poděkování za zázračnou záchranu papeže při atentátu. Tam jsme byli uvítáni paní profesorkou Dybelovou. Vedla naši stovku poutníků pěšky městem, přes hřbitov , zahrady a chodníky k centru Edmunda Wojtyly, jeho staršího bratra, který jako mladý lékař zemřel nakažen spálou od svých pacientů.
Na její zahradě, přístupné pacientům centra a i veřejnosti, stojí ta kaplička. U ní jsme se modlili a zpívali. Na závěr jsme byli pozdraveni a obdarováni paní starostkou města, které má ve svém názvu přívlastek papežské. Proto byly do jeho znaku přidány klíče sv. Petra.
Ve Skočově jsme zjistili, že svatý Jan zde nazývaný Jan ze Skočova, byl pokřtěn ve špitálním kostele sv. Kříže, který má i půdorys a umístění velmi podobné s naším špitálkem.