Kolik je vlastně těch cest na Velehrad?

25.09.2008 - ostatní poutě

DOPLNĚNO DNES!

 

VELEHRAD

 

Mnohými cestami na Velehrad přicházíme, některé odsud vycházejí, mnohé přes něj vedou. Zde je CÍL I VÝCHODISKO CEST, DUCHOVNÍ STŘED I SRDCE EVROPY.

Poutní cesta růžencová sem vede ze Starého Města, další poutní cesta odsud vychází směrem na Svatý Hostýn a předpokládá se, že bude pokračovat oběma směry dál, na Velehradě je důležité zastavení Poutní cesty křesťanskou Evropou, sem se jednou za dva roky zjara scházejí mladí na Studentský Velehrad  a pěší poutníci každý rok koncem srpna. Přes Velehrad povede i Cesta sv. Martina. Podrobnosti o všech najdete zde.

 

1.

Poutní cesta růžencová

pcruzencova.jpg

"K poutnímu místu patří putování. Proto vítám novou poutnickou cestu na Velehrad, ke kolébce křesťanství u nás. Dnes jsme sice zvyklí přijet až ke kostelu, ale myslím, že plody našich poutí budou větší, jestliže se dokážeme připravit na poutní vrchol i tichým rozjímáním růžencových tajemství. Děkuji všem, kteří přispějí k jejich vybudování a vydání výmluvného svědectví o naší době i dalším generacím." Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský

Poutní cesta růžencová  je plánovaná od roku 1992 a bude to 20 kamenných plastik k jednotlivým tajemstvím růžence, které budou lemovat poutní stezku pro cyklisty a poutníky ze Starého Města, kde zřejmě byl původní Velehrad, na Velehrad současný. Cesta začíná u nádraží ve Starém Městě, ale po dostavbě kostela Svatého Ducha bude protažena až k němu. Má 4 kilometry a končí u baziliky.

 

Cestu navrhl atelier Tišnovka, zastavení malíř Milivoj Husák z Lelekovic u Brna a do božanovského pískovce je tesá Josef Kozel z Klepáčova u Blanska. Na dvoumetrovém dříku je opracovaná krychle. Z přední strany má reliéf příslušného tajemství, směrem k přicházejícímu poutníkovi je uměleckým písmem název zastavení a na opačné straně je technickým písmem jméno dárce, který zastavení zaplatil.

Ačkoli Prvních 6 zastavení z 20 bylo osazeno 20. 6 2008. První věnoval Zlínský kraj, dvanácté soukromá osoba, šestnácté Obec Velehrad, další dvě sestry sv. Cyrila a Metoděje, devatenácté Pěší poutníci z Horácka a Znojemska. Poslední zastavení, věnované otci jezuity, které má stát přímo u baziliky,  je sice hotové, ale zatím je uloženo uvnitř v boční kapli.

V druhé etapě mají být osazena čtyři zastavení bolestného růžence. Cena jednoho zastavení je 135 tisíc a ještě je 8 volných.

 

2.

Poutní cesta Velehrad Svatý Hostýn

pcvshsipkadoprava.jpg

Je společným dílem MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ A MATICE VELEHRADSKÉ. Začíná samozřejmě v bazilice, první panel je zde, informace na druhé straně této tabule.

 

Navazuje na středověkou  Via Romea Slavorum, Cestu slovanských římských poutníků. Začínala v Polsku, vedla přes Jasnou Horu u Čenstochové, přes Svatý Hostýn a Velehrad a pokračovala přes Mariazell , Benátky a Assisi až k hrobu sv. Petra. V roce 2006 ji už prošli tři Francouzi. Pokud se obnoví, může jednou být páteří evropských poutních cest.

Naše připravovaná cesta je jejím prvním článkem, a protože začíná u duchovního středu, můžeme snad říci jejím jakoby ústředním obratlem.

Na sever by ze Svatého Hostýna vedla před s kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, přes baziliku ve Frýdku a do  Skoczowa, rodiště sv. Jana Sarkandra a pak dál do Polska.

Vážně se uvažuje o odbočce na Svatý Kopeček po trase už prochozené.

S Maticí svatoantonínskou se uvažuje o pokračování na jih právě k sv. Antonínkovi nad Blatnicí a pak přes Mikulčice a Týnec k rakouským hranicím. Dál by se šlo do Mariazell, Benátek, Assisi a Říma.

U sv. Antonínka by také mohla začít východní odbočka a pokračovat do Nitry a dál na Slovensko a jednou třeba až na Krym. Na východ by se však mohlo jít přímo z Velehradu přes Uherský Brod.

Z Velehradu se chodí na Klimentek a z něho na západ do Čech na Sázavu a na Levý Hradec u Prahy.

 

3.

Poutní cesta křesťanskou Evropou

logorech.jpg

Po návratu ze své pěší pouti po křesťanských kořenech Evropy z Vézelay v Burgundsku do Kyjeva (od 12/4 do 27/9 2004 - 4000 km) se manželé Mestelanovi z Velleron nedaleko Avignonu s dalšími přáteli rozhodli zbudovat Poutní cestu křesťanskou Evropou. Přejí si, aby od Fatimy v Portugalsku až na Ukrajinu byl náš světadíl  Evropa propojen svatyněmi a poutními zastaveními. Z hlavní trasy budou vycházet odbočky do Anglie a Irska, do skandinávských zemí, přes Itálii na Maltu  a přes Balkán a Řecko až na ostrov Patmos.

 

Proto založili sdružení se stejným názvem, které má ve Francii právní subjektivitu a užívá svůj vlastní znak: Ježíšovo a Mariino korunované Srdce uprostřed symbolů sjednocené Evropy. Heslem sdružení jsou Ježíšova slova: Já jsem Cesta, Pravda a Život. Toto sdružení (La Route de l´ Europe chrétienne) daruje každé zemi jedno zastavení s přáním, aby se budovala další, takže cesty mezi poutními svatyněmi budou takto vyznačeny po celé Evropě. „Naším cílem je postavit nejméně jedno zastavení v každé zemi Evropské unie, zvláště v těch, které do ní nedávno vstoupily." První zastavení už stojí ve Wadowicích. Bylo požehnáno 13. května 2006. V kapličce je soška Panny Marie Fatimské a na základně relief Jana Pavla II. Jako druhé zastavení v nových evropských zemích byl vybrán Velehrad, protože zde začala evangelizace slovanských zemí s příchodem sv. Cyrila a Metoděje r. 863, které Jan Pavel II. vyhlásil patrony Evropy. Sem poslal Zlatou růži a sem zavítal na své první cestě po pádu železné opony. Bylo postaveno s podporou obce Velehrad na druhé straně areálu v blízkosti restaurace Magna Moravia.  Zastavení požehnal 22. X. 2007 arcibiskup Jan Graubner za účasti francouzských poutníků.

 

Kde jsou další kapličky?

V lednu 2007 bylo stejné zastavení zbudováno v Meursault v Burgundsku ve Francii, „aby tak sdružilo naše dvě země ve stejné naléhavé prosbě a umožnilo rozšířit úctu k svatému Dětství Ježíšovu." Proto mají obě kapličky znak karmelitánského řádu, kde se toto tajemství zvláště uctívá. První zastavení stojí u Avignonu ve Francii, další ve Wadowicích a v Univu na Ukrajině už je zastavení zasvěcené Panně Marii.

 

Kde budou další kapličky?

 V současné době se připravuje zastavení v Rumunsku.

Ve Francii se chystá další zastavení, které bude zasvěceno Kristu Spasiteli a bude stát v Chantemerle (kosí zpěv), 100 km jižně od Lyonu, v departementu Drome, blízko dálnice,  u soutoku řeky Róny a Izery.

pascal-au-travail-web.jpg

 V Řecku se na ostrově Santorin chystá zastavení ke cti sv. archanděla Michaela.

st.michel.santorin.jpg

  EN FRANCAIS:   La Route de l´ Europe chrétienne

C'est en rentrant en automne 2004 du pèlerinage Vézelay - Kiev, effectué à pied avec mon épouse que nous avons décidé de bâtir la Route de l´ Europe chrétienne. En ce début du  troisième millénaire, il nous est apparu que le Christ étant la seule espérance de l'Europe, il fallait que les chrétiens se réveillent et l'affirment. Comment pourrions nous mieux le dire qu'en plaçant des oratoires sur les chemins de pèlerinage et ce dans tous les pays ? L'oratoire n'est pas une cathédrale ou un sanctuaire, mais il y conduit, c'est une balise de la foi, un symbole fort qui rappelle à tous que les biens matériels ne peuvent remplacer les valeurs spirituelles qui font la grandeur de l'homme. Du Portugal à l'Ukraine, l'Europe sera ainsi unie par les sanctuaires et les oratoires.

La Route de l´ Europe chrétienne, placée sous la protection de Notre Dame de Fatima et de Jean Paul II, part de Fatima au Portugal et aboutit pour le moment à Kiev en Ukraine. Il relie tous les pays d'Europe, autrefois séparés par le rideau de fer. Des transversales vers l'Angleterre et l'Irlande, les Pays Scandinaves, la Grèce et l'Italie permettent de n'oublier personne. Notre ambition est d'arriver à bâtir au moins un oratoire par pays.

Le premier a été bâti et béni le 13 mai 2006 à Wadowice. Nous continuons aujourd'hui avec la République Tchèque. Velehrad nous a semblé le lieu le plus important de son histoire, puisque c'est ici qu'a commencé l'évangélisation des pays Slaves avec l'arrivée des saints Cyrille et Méthode en 863. Pour nous Français, la dévotion à l'Enfant Jésus nous semble liée à la ville de Prague, à la République Tchèque et à son histoire. Cette petite statuette de 48 cm est plus qu'un souvenir, elle est l'affirmation de la royauté de Jésus. Dans un siècle impie, qui refuse de donner sa place à Dieu et attente à la vie des enfants dès leur conception dans le sein de leur mère, l'Enfant Jésus nous guide vers le mystère de l'Amour Infini de sa sainte Enfance et celui du Verbe Eternel. Il affirme la puissance de la vie. Il est temps et plus que temps de l'affirmer et même de le proclamer.

Claudia et Robert Mestelan

 

4.

Hvězdicová pěší pouť na Velehrad

pict7943.jpg

Proč na pouť

Pouť je: 1) znamením pokání, a to za hříchy minulé i současné, kterých se dopustili lidé i skupiny,  2) prosbou za spásu svou a svých bližních a na další úmysly a 3) poděkováním za Boží přírodu, kterou procházíme, i za schopnosti, které od Stvořitele máme. Doufáme, že každá pouť bude mít dobrý duchovní dopad na naši vlast i církev, na naše farnosti i duše.

Proč na Velehrad:

Jako malé praménky vycházejí pěšky skupinky poutníků z více míst, aby se pak na Velehradě slily v mohutný proud vděčnosti za Slovo života, které právě odtamtud k nám přišlo. Dalším úmyslem pouti  je prosba za víru v našem národě. V cíli pouti obnoví zasvěcení národa Bohu rukama Panny Marie, které na Velehradě v roce 1993 vykonali biskupové Čech a Moravy.

Velcí i malí, mládež i rodiny, prostě každý se k nám může přidat. Začínáme v předposledním prázdninovém týdnu a jdeme pěšky 30 až 36 km denně s doprovodným vozidlem, které veze zavazadla (i unavené poutníky). Vycházíme v 8 proudech ze všech světových stran, abychom se na Velehradě spojili v mohutnou řeku vděčnosti za Slovo života, které k nám odtamtud přišlo.

Kdy se vychází?

Vždy předposlední týden v srpnu, kdy už jsou všechny prázdninové tábory a pobyty uzavřeny a kdy ještě zbude týden na léčení puchýřů. Vychází se už v pondělí mezi 16. a 22. srpnem, to znamená mezi svátkem sv. Rocha, patrona poutníků (16. 8.) a Panny Marie Královny (22. 8.). Jdeme tak, abychom v pátek večer zastavili těsně před Velehradem. V sobotu ráno tam pak přijedou lidé autobusy, aby s námi šli posledních pár kilometrů pěšky. Tím budou také mít podíl na naší pěší pouti.

Odkud?

 V pondělí z Vranova nad Dyjí nebo z Netína u Velkého Meziříčí anebo z Vítochova u Bystřice nad Pernštejnem. V úterý se pak jde ze Znojma, Velkého Meziříčí  a také z Olešnice, ve středu se přidávají Brňané a také svou pouť začínají Olomoučané. Ve čtvrtek se vychází ze Slavkova u Brna a v pátek nejkratší proudy z Ratíškovic na jihu a z Veselí nad Moravou na jihovýchodě. V sobotu v noci vyrážejí poutníci z výhodu, z Uherského Brodu. Hlavní mše svatí je v bazilice vždy předposlední  sobotu o prázdninách v  pravé poledne.

 

5.

Cesta sv. Martina

 

Připravuje se Via Sancti Martini - Cesta sv. Martina, měla by spojit všechny kostely mu zasvěcené na trase z jeho rodiště v Szombathely v Maďarsku k jeho hrobu v Tours ve Francii. Její jižní větev vede přes Slovinko a Itálii, severní větev se připravuje a má vést přes Slovensko a Moravu do Rakouska a pak na dále na západ. Povede tedy

přes Velehrad, protože nejbližší kostely sv. Martina jsou ve Strážnici (od Velehradu směrem jižním, tedy k Maďarsku), a v Buchlovicích (7 km na západ, tedy k Francii).

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

?

- (9)

 

- (5)

 

- (64)

 

celkem hlasovalo 80 lidí

předchozí ankety

Dnes je 26. listopadu 2024

svátek má Artur

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)