Dvojí Guadalupe, dvojí Medžugorje
09.12.2021 - ostatní poutě
Mariánské poutní místo v Guadalupe ve Španělsku se nachází v provincii Extramadura v okrese Caceres v povodí řeky Guadalupe, která se v Portugalsku vlévá do Atlantického oceánu. Putuje se tam od 13. století, milostná socha zde uctívaná je byzantského typu a pochází zřejmě z 1. tisíciletí. Ve 14. století zde španělský král zařídil klášter. V roce 1928 byla Panna Maria s papežským dovolením a v přítomnosti španělského krále a jeho rodiny korunována a prohlášena Hispaniarum Regina - Královna všech španělských zemí. Tato památka se slaví 12.10. a je i státním svátkem Španělského království. Je zajímavé, že poprvé se dotkl amerického kontinentu Kryštof Kolumbus právě 12.10. 1492 a to na Bahamách. Při druhé výpravě r. 1493 doplul k dnešní Dominikánské republice a pak ještě plul na ostrov, kde se poprvé setkal s kanibalismem místních obyvatel. Tento ostrov pojmenoval Guadalupe, dnes je to francouzský zámořský departement a jako takový tvoří součást EU. Spolu s bazilikou byl klášter v roce 1993 prohlášen památkou UNESCO. Dodnes se tam chodí po 10 historických poutních cestách.
Od nás z Nového Veselí je vzdáleno 2700 km.
Obraz Panny Marie Guadalupské (ze Španělska) byl na praporu z r. 1521, s který sebou měli Španělé, když připluli do Mexika. Tam se 9.12. 1531 v Guadalupe - dnes součást hlavního msta Mexika, zjevila Janu Didakovi (= Diegovi = Jakubovi) Cuauhtlatoatzinovi Panna Maria a na jeho zástěře zanechala svůj obraz. Na místě zjevení byl postaven první kostel r. 1567 a pak byl přestavován, dnes vedle něj stojí moderní bazilika z r. 1976, kde je pod neprůstřelným sklem obraz z místa zjevení. Dnes je Guadalupe největší a asi i nejživější poutní místo na světě (bazilika pojme 10 tisíc věřících a kolem 12. prosince přichází zhruba 10 milionů poutníků, ročně 20 milionů). Je zajímavé, že obraz Panny Marie Guadalupské (z Mexika) měli na lodi, které vedla obranu proti Turkům u Lepanta r. 1571 a kde se Evropa proti přesile ubránila.
Z Nového Veselí je to 171 km na pražské letiště a pak letadlem 9925 km do Mexika, celkem tedy 10096 km.
V Medžugorje v Bosně je kostel sv. Jakuba postavený v letech 1934 - 1969. V roce 1981 se v něm a na dalších místech v okolí začala zjevovat Panna Maria. Dnes je to velmi významné poutní místo.
Od nás je to 1086 km.
U Międzygórze v Polsku hned za našimi hranicemi na druhé straně Králického Sněžníku je vrch nazývaný Góra Igliczna - 845 m n.m. Tam přinesli poutníci kopii sochy Panny Marie Cellenské, u ní docházelo od r. 1750 k uzdravením. Proto tam byl v r 1782 postaven poutní kostel Panny Marie Sněžné, hlavní oltář v něm je z roku 1597.
Od nás je to 120 km.
Nedaleko odsud je Miedzylesie, odkud putují poutníci pěšky k Božímu milosrdenství ve Slavkovicích.
Komentáře:
Góra Igliczna | - 11.12.2020
Poutnická poznámka: Není jednoduché se trefit v Polsku na toto poutní místo - navigace si s cestou většinou neví rady a zavede poutníka na "slepou" silnici nebo cestu a dopravní značky jsou srozumitelné jen pro ty, kteří už tam byli a pamatují si cestu. Také je třeba vědět, kdy je oplocený poutní areál otevřen - bratři Poláci jsou v dodržování předpisů a pracovní doby na naše poměry nekompromisní. Ale až se tam poutník dostane, tak se mu zastaví dech - krásou kostela a kterou je možné spatřit skrze nádherný výhled do okolí. Tato krása je nosná k modlitbám. jáhen Ladislav