Zvědavým čtenářům KT - Chalupáři a práce v neděli (léto 2007)
14.10.2008 - víra pro hledající
Odpovědi na jejich otázky. -- DOPLNĚNO DNES!
Víkend je pro chalupáře výbornou příležitostí udělat na zahrádkách spoustu práce. Proč i v dnešní době církev katolíkům zakazuje v neděli pracovat? Dřív se pracovalo fyzicky velmi tvrdě, takže to bych ještě pochopil. Ale dnes už to v mnoha případech tak není a lidé si u fyzické práce spíše odpočinou od starostí. Můj soused je věřící. Taky potřebuje kolikrát v neděli pracovat, ale nechce mít problémy, takže zákaz většinou raději dodržuje.
Církev to nezakazuje. To Bůh připomíná v Desateru: Pomni, abys den sváteční světil. Tedy aby pro tebe ten den zůstal svátkem.
Církev jen upřesňuje, že svátek je tehdy, když uděláme něco posvátného, což prakticky znamená, že jdeme do kostela na bohoslužby. Na to je potřeba čas, proto nemáme dělat práce nezbytně nutné. Všechno odložit nelze, vždyť lidé mají hlad i v neděli, nemocní se musí obsloužit každý den, zvířata nemůžeme nechat ve chlévě hladovět.
Auta však mají nádrž, do které se vejdou zásoby na více dní, proto by se o svátcích tankovat nemuselo, lidé mají spižírny a chladničky, měli by si nakoupit už ve všední den. Stihnout se to dá.
Už ve Starém Zákoně je psáno, že i Bůh sedmého dne odpočíval. Proto si také my máme odpočinout aspoň jednou za týden. Židé tomu věnují sobotu, my křesťané neděli, protože prvního dne po sobotě vstal z mrtvých Pán Ježíš.
O to šlo také v minulosti, kdy bylo řečeno, že sváteční klid se nevztahuje na práce, u kterých si člověk odpočine. Když se celý týden kopalo, hrabalo či sklízelo, mohlo se v neděli vyšívat. Kdo se však tím vyšíváním živil celý týden, neměl to dělat v neděli. Mohl si vybrat k osvěžení něco jiného, ale v žádném případě těžkou fyzickou práci. Ta nemůže být odpočinkem nikdy a pro nikoho.
A navíc. Člověk není tvor samotářský ale společenský. Je jasné, že si neodpočine sám, ale že musí umět odpočívat tak, aby tím netrpěli druzí. Proto je potřeba, aby se nedělala práce, která ruší druhé. Je sice možné, že si někdo od svých starostí skutečně odpočine třeba při sekání trávy či řezání dřeva na cirkulárce, ale druhému je jen přidá. Ruku na srdce: Kdo dělá poctivě celý týden, už se nemůže té neděle dočkat, ať má práci fyzickou či duševní.
Kdysi se říkávalo: „Posť se v pátek, svěť svátek, nebude ti život krátek." S tím omezením jídla budou lékaři souhlasit, střídmé jídlo, střídmé pití prodlužuje živobytí dodnes. A oni také potvrdí, že proti únavě je mnohem lepší pořádně si odpočinout, než bičovat tělo kofeinem. Když se ani na chvilku nezastavíme, bude nám život ubíhat opravdu moc rychle. Neužijeme si ho a bude krátký, i kdyby se člověk dožil třeba stovky.
Neděle se tak jmenuje proto, že se v neděli nedělá, tak to chápe každý Čech. Když však cizinci vidí, jak se u nás právě na chalupách těžce opravuje a pracuje, ptají se: „Kdy ti Češi vlastně odpočívají. Snad ne v pracovní době ve svém zaměstnání?!"Komentáře:
zadusni mse | - 27.2.2011
domluvit si z knezem termin a pak se modlit k hospodinu aby se ukazalo bozi milosrdenstvi a tatinek tak byl navzdy v bozi naruci kde nebudou jiz slzy ale jen pisne oslavujici lasku a milosrdenstvi naseho pana jezise krista
krest deti | - 27.2.2011
je to svata pravda krest neni jen nejaka krasna ceremonie ale o dusi kazdeho krtence kterou z vdecnosti duverou vkladame do bozich rukou kde je bozi vedeni duchem svatym ku pomoci nasich dusi buh miloval cloveka tak velmi ze za nas obetoval sveho milovaneho syna za nase hrichy svou krvi vykoupil vsechen svuj lid bozimi detmi zas muzeme byt boze nas dekuji za milost tvou davam ti srdce sve a dusi mou amen
spíš dotaz než komentář | - 31.3.2009
prosím, o odpověď. Je stanoven nějaký termín, kdy se má konat zádušní mše, nelze-li to při obřadu? Zemřel mi můj drahý tatínek, v noci před smrtí se modlil otčenáš a zádušní mši by si určitě přál i když věřím, že šel rovnou do nebe. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.