N. Jeruzalém v pátek 12.7.2013 v 18 h. v Oslavici

28.06.2013 - poutní místo Křtiny

 

   Pochválen buď Ježíš Kristus!

Milí přátelé!

Zítra - dá-li Bůh a dožijeme, budeme uctívat Boha skrze světové apoštoly svaté Petra a Pavla, za několik dnů nato evropské a naše apoštoly svaté Cyrila a Metoděje, v pondělí 24.5. sv. Jan Křtitele - hlas Slova,  a to vše v probíhajícím roce víry.

Blahopřeji všem, kdo nosí jejich jména a mohou se těšit jejich mocnou přímluvou. 

Blahopřeji také biskupům, kněžím a jáhnům, kteří v těchto dnech děkují za přijetí milosti  svátostného kněžtví.

Vyprošuji sílu k rozvíjení a předávání "dědictví otců", které jsme dostali.

 Děkuji dobrodincům za možnost poutě do Říma, úžasné chvíle prožité při generální audienci u svatého otce Františka,  u hrobů svatých: Petra, Pavla, Cyrila, Františky, Josafata, Jana Pavla II, Ignáce z Loyoly, Filpa Neriho, Vavřice, Pia X, Jan XXIII. a mnohých dalších.

Vyprošuji Vám Boží požehnání a poklad víry.. a k tomu pro povzbuzení zpravodaj NJ - posílá a žehná Váš jáhen Ladislav

 

Nový Jeruzalém č. 7/2013

                                      

Zpravodaj  pro 163. prosebnou mariánskou pouť,

        která se bude konat (dá-li Pán Bůh) v  Oslavici - v pátek 12. července  2013 v 18 hodin.

                     Zpráva o pouti NJ a průběhu stálých modliteb  v Jmramově.

   Ve  čtvrtek 13. června přijelo a přišlo na pouť NJ do Jimramova pěti autobusy, auty a pěšky asi  280 poutníků. Svátost smíření udělovalo 6 zpovědníků - Pán Bůh zaplať za jejich obětavou službu.           Modlitby a mši svatou jsme obětovali na úmysly poutí Nový Jeruzalém:

1) o nová a trvalá kněžská a řeholní povolání  2) o věrné a obětavé spolupracovníky duchovních    

   3) o vzrůst víry v našem kraji                            4) o pokoj a mír ve světě a v našich rodinách      

      5) o život těla a duše pro všechny počaté děti      6) na smír za hříchy celého světa

                           Kázání P. Miloslava Brhela na pouti NJ  v Jimramově:

My jsme dnes v evangeliu slyšeli o Panně Marii důležitou větu. O této větě jednou bl. Jan Pavel II. prohlásil, že v ní můžeme hledat klíč, který nám otevírá nejvnitřnější pravdu o Panně Marii. Víte, jaká je to věta? „Blahoslavená, která jsi uvěřila, že se splní to, co ti bylo řečeno od Pána."

Tuto větu tedy říká Alžběta, když k ní Maria přichází s malým Ježíškem v bříšku. Alžběta neříká: „Maria, ty jsi blahoslavená, tedy šťastná, že jsi zažila úžasný mystický zážitek." Nebo: „Ty jsi blahoslavená, že jsi slyšela hlas z nebe, že ses setkala s andělem." Ani: „Ty jsi blahoslavená, že ti Bůh takhle věří, že ti svěřuje na výchovu svého syna." Ne, Alžběta říká: „Maria, ty jsi blahoslavená, šťastná, že jsi uvěřila Božímu slovu."

U této Mariiny víry bych se chvíli zastavil. Prožíváme rok víry, ve kterém jsme vyzýváni, abychom obnovili a posílili svou víru. V tzv. Nótě, kde jsou doporučení, jak prožít Rok víry, se mimo jiné píše: „Je třeba podporovat každý podnět, jenž věřícím napomůže k tomu, aby Marii milovali a následovali jako vzor víry. Podobně vyzdvihuje Pannu Marii blah. Jan Pavel II. v jedné své encyklice, kde říká, že Abrahámova víra tvoří počátek Starého zákona, Mariina víra (při zvěstování) zahájila Nový zákon.

Co to bylo za víru? Co to bylo za víru, kterou vyzdvihuje Alžběta a po ní mnoho a mnoho dalších? Co to bylo za víru, díky které je Maria nazývána blahoslavenou, šťastnou? Vánoční obrázky a pohlednice zobrazují, jak nebesky klidná Maria přijímá andělovo zvěstování jako by přijímala požehnání. Ale evangelista Lukáš ten příběh takhle nevypravuje. On říká: „Maria se zarazila, bála." Doslova „velmi se ulekla". Ona se skoro zděsila, když se anděl objevil a povídal, že je plná milosti.

A když pak Maria slyší vznešená slova o Synu Nejvyššího, jehož království nebude mít konce, tak má na mysli něco mnohem pozemštějšího: „Ale já jsem Panna. A ten můj milej Josef, to je zatím jenom můj snoubenec, s ním jsem ještě takhle jako nic neměla a nic mít nebudu. Tak jaképak těhotenství?"

V dnešní době, kdy víc než 40 % dětí v naší zemi se rodí mimo manželství, nám možná Mariina situace nepřipadá až tak hrozná. Ale v židovské komunitě 1. stol. tohle znamenalo katastrofu. Takovéto ženě patřil trest ukamenováním.

Co Marii v tuto chvíli, ve chvíli Zvěstování, co jí asi proletělo hlavou? Pokud kývne, tak co ten její Josef? Jak mu bude vysvětlovat, že je těhotná - s někým jiným, cizím? Neopustí ji? Nenechá ji ukamenovat? A jak budou reagovat její rodiče? Výbuchem spravedlivého hněvu nebo zatrpklým tichem...? Bude moct u nich dál bydlet?

Pro Marii nebylo vůbec jednoduché kývnout na Boží slovo. Souhlasit s Božím slovem, říct: „OK, tak já do toho jdu, jak ty, Bože, říkáš," to byl pro Marii asi velký boj. Přesto kývla. I když neměla žádnou jistotu, jestli se to vyplatí, jestli to všechno dobře dopadne... Přesto kývla, a proto je blahoslavená, šťastná, protože uvěřila Božímu slovu.

Kývnout na Boží slovo, uvěřit tomuto slovu neznamenalo pro Marii pohodovější nebo jednodušší život. Možná často ani pro nás. „Pořád odpouštět, nehněvat se na druhé, mít rád nepřátele, nelhat, krotit své myšlenky a pohledy, nedívat se žádostivostí," - k tomu všemu nás vede Boží slovo. A nejen k těmto příkazům. Ono je někdy i těžké uvěřit Ježíšovým zaslíbením: „Neboj, já jsem vždycky s tebou, nikdy na tebe nezapomenu, můžu ti dát svůj pokoj a radost i uprostřed těžkostí a problémů. Tvoje slabosti, ty nejsou překážkou, v nich se o to víc může projevit moje síla..," - toto je také Boží slovo.    Přeji nám, aby pro nás Maria byla příkladem víry. Abychom se podobně jako ona odvážili věřit Božímu slovu, abychom se mu odvažovali svěřovat s důvěrou, že i když nás možná často nepovede jednodušší a pohodlnější cestou, přesto že je to cesta, která je Boží a která bude požehnaná.  Zakončil bych slovy Benedikta XVI., která jsou uvedena v Katechismu pro mládež: „Maria se na nás obrací se slovy: „Neboj se Boha! Seber odvahu věřit! Seber odvahu spolehnout se na jeho dobrotu." A my bychom mohli dodat: „Seber odvahu spolehnout se na jeho slovo." A pak pokračuje: „Dovol Bohu, aby si tě získal, a uvidíš, že právě tak se tvůj život rozjasní, přestane být nudný, ale bude nekonečně plný překvapení, protože nekonečná Boží dobrota se nikdy nevyčerpá."

    Dar na pomoc Charitě jsme nemohli poslat žádný, protože sbírka na pouti NJ v Jimramově nestačila na zaplacení faktur za autobusy a nutnou režii. Poděkování patří místnímu faráři otci Pavlovi a všem farníkům z Jimramova, kteří celou pouť velmi dobře a obětavě organizačně připravili. Díky za každodenní modlitbu na výše uvedené úmysly poutí NJ.

 

Představení hlavního celebranta NJ v Oslavici, kterým je  P. Pavel Kryl, farář v Tasově:

Nedávno jsem se dožil 67 let. Narodil jsem se v Brně, kde jsem prožil podstatnou část svého života; dětství, školní léta i studia. Následovaly desítky let v profesích výtvarného umělce a architekta. Vstoupil jsem do III. řádu svatého Dominika a vystudoval teologickou fakultu. Na kněze jsem byl vysvěcen v roce 2000. V současné době jsem farářem v Tasově.

Co bylo tím nejdůležitějším impulsem?   Pro velkou úctu ke kněžství jsem se neodvažoval o jeho dosažení.  Rozhodnutí pro kněžskou službu následovalo po rozmluvě se svým biskupem, který mi položil otázku, zda tuto službu chci nastoupit.

Co považujete na službě kněz nejdůležitější? 

Božím úradkem bylo, aby předávání nauky a svátostí zprostředkovali ustanovení učedníci                      - Ježíš při rozmnožení chlebů: "vy jim dejte jíst!" - to je na službě kněze to nejdůležitější a nejkrásnější.     Co může věřící člověk dělat pro to, aby vzrostla víra v jeho okolí?

Především musí dělat něco sám se sebou, aby na něm bylo vidět, že je Boží dítě, s pomocí Boží růst ve víře, v duchovním životě a tak evangelizovat příkladem svého života.

Kde vás nejvíc „tlačí boty"? Jsou to ta nám všem známá lidská omezení - čas, zdraví a věk.

Co vám udělalo v poslední radost? Obrácení a dar víry, zprostředkovaná malými dětmi, nedávno jsem byl svědkem takového zázraku.

Na co určíte sbírku v Oslavici? Na pomoc lidem postiženým povodněmi.

 

Čas. Je čas prázdnin a dovolených. Dáváme v této době Pánu Bohu více času anebo naopak? Michael Quoist, francouzský kněz v oboru společenských věd, napsal knížku „Bůh mě čeká". První z úvah je nazvána Kdyby Ježíš Kristus četl noviny. Zaujal mne tento nápis. Druhá Božská osoba a číst noviny? Bůh je přece vševědoucí. A tak jsem se dal do čtení. Mimo jiné se tam píše, že země je nemocná lidmi a budeme-li ji dál znečišťovat, zničí nás. Čteme-li noviny, posloucháme-li rozhlas a televizi, přivádí nás to často do strachu. A co je na tom to podstatné, že nás to stojí mnoho času, který bychom mohli věnovat nesmrtelné duši a dobru bližním. Vše stvořené je dar od Boha, aby člověk Boží tvor mohl užitečně  ve svém pozemském životě žít. V Bibli přece čteme, že On stvořil zemi a vše, co je na ní a prohlásil, že je to dobré ba dokonce velmi dobré.  A to člověk i třeba vysoce vzdělaný, si ve své pýše namlouvá, že svými vědomostmi si postačí sám bez Stvořitele. K poznání této pravdy je třeba času, který získáme četbou duchovních řádků a Boží milostí, kterou je si třeba vyprošovat modlitbou, svátostmi a konáním dobrých skutků. Zlý se nás rafinovaně snaží pro tuto potřebu okrást o čas, a právě proto nám lacino nabízí zprávy sdělovacích prostředků, nadměrnou zábavu a podobně. A my většinou neuvažujeme a bezmyšlenkovitě všechna tato lákadla bereme. Heslem svatého Benedikta bylo „modli se a pracuj", a ne odpočívej, raduj se, užívej si a pak teprve bude-li se ti chtít, věnuj něco Bohu a své duši. Čas je hřivna, kterou máme zúročovat a ne zakopávat. Často se ve svém každodenním zpytování svědomí upřímně zkoumejme, kolik času jsme využili k Boží cti a chvále a ke spáse nesmrtelných duší. Panno Maria a všichni svatí proste za nás i v této oblasti Nejsvětější Trojici.                                                                                                  Bratr Klement Maria.

První pátky a první soboty v měsíci.

V katolické církvi - je tradice skutků pokání.  Tato praxe má řád, který je potvrzen našimi pastýři - biskupy.   Pokání má člověk dělat jako zadostiučinění za své hříchy. Je možné konat pokání také za hříchy druhých lidí.  V tomto řádu praxe pokání má své zvláštní místo pátek.  Je to den, kdy za hříchy lidí obětoval  Pán Ježíš svůj život na kříži.

Rok - hlavním dnem pokání v roce je Velký pátek, kdy je předepsán přísný půst od masa, půst újmy pro dospělé, zdravé katolíky, doporučena účast na velkopátečních obřadech.

Týden - pátek je dnem  pokání.  V naší diecézi  v 15 hodin zvoní  zvony a zvou nás k modlitbě.  V minulosti byl předepsán každý pátek - skutek pokání - půst od masa. V současné době si může věřící tento skutek, pokud to pro něj není možné, zaměnit za jiný: např. - pobožnost křížové cesty, modlitbu sv. růžence, adoraci, četbu Písma Svatého, účast na mši svaté, apod. 

Měsíc - zvláštní postavení má první pátek v měsíci.  Podle přání Pána Ježíše, které zjevil sv. Markétě Marii Alacoque se mají v ten den konat smírné pobožnosti za hříchy, kterými je uráženo jeho Nejsvětější Srdce - jeho Láska.  K této pobožnosti patří přijetí svátosti smíření, mše svatá, svaté přijímání, adorace, litanie k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, zásvětná modlitba, svátostné požehnání.   Je také možné si konat tzv. pobožnost devíti prvních pátků - kterou obdařil Pán Ježíš velkými přísliby.  (1) Dám jim všechny milosti potřebné jejich stavu; 2) Udělím pokoj jejich rodinám; 3) Potěším je v utrpení; 4) Budu jim útěchou v životě zvlášť ve smrti; 5) Vyleji hojné požehnání na jejich práci; 6) Hříšníci najdou v mém srdci pramen, nesmírný oceán milosrdenství; 7) Vlažní se stanou horlivými; 8) Horliví dospějí k velké dokonalosti; 9) Požehnám všechna místa, kde bude vystavený a uctívaný obraz mého srdce; 10) Kněžím dám milost pohnout i nejzatvrzelejším srdcem; 11) Jména těch, kteří budou rozšiřovat tuto pobožnost, budou zapsána v mém srdci a nikdy se z něho nevymažou.12) Z hojnosti milosrdenství mého srdce uštědří moje všemohoucí láska milost pokání na konci života těm, kteří přistoupí ke svatému přijímání v první pátek v měsíci a po devět dalších měsíců. Nezemřou v mojí nemilosti bez přijetí svatých svátostí.)

V nedávné minulosti se ve farnostech velmi dbalo na správné a užitečné prožívání dnů pokání.  Dnes na mnoha místech tato praxe slábne nebo zcela mizí a katolíci pod vlivem  ducha tohoto světa se účastní nebo dokonce organizují různé oslavy „kulatin",  plesy, zábavy, apod.  Současný papež František ve svých promluvách mluví často a důrazně proti zesvětštění a povzbuzuje věřící k tzv. lidové zbožnosti, ke které dobré prožívání pátku - dne pokání patří.

Nástupci sv. Petra - papežové:  Bl. Jan Pavel II nás všechny nadšeně povzbuzoval k víře, Benedikt XVI nás učil pravdám víry a František je do určité míry hlasem svědomí praxe víry.

Na první pátky navazují první mariánské soboty.  Jsou zasvěceny smíru za urážky Neposkvrněného srdce Panny Marie.  Patří k nim modlitba sv. růžence, čtvrthodina rozjímání,  mše svatá, svaté přijímání.  Je to plnění jednoho z přání P. Marie, které vyslovila při svém pravidelném zjevení v roce 1917 ve Fatimě.  Také tento den a tato smírná pobožnost je obdařena mnoha přísliby.

  Na závěr pozvánka:  Na mariánském poutním místě Netín se pravidelně konají pobožnosti prvních mariánských sobot - u Panny Marie Usmívající se.  V zimním období začínají v 16 hodin, v letním v 18 hodin.  Vždy se přede mší svatou zpovídá.  Věřící, kteří rádi putují pěšky se mohou připojit k těm, kteří vycházejí od fary ve Velkém Meziříčí - vždy 3,5 hodiny před začátkem.  Je to 10 km, během cesty se modlíme sv. růženec, korunku k Božímu milosrdenství a jáhen odpovídá na dotazy věřících o duchovním životě.      (jLK - stručná odpověď na otázky - pátek, první pátek, první sobota)

                                                                  Pozvánky.

13. pěší pouť na Velehrad.   Severozápadní proud  (Do tohoto společenství jsou pozváni a účastní se ho poutníci z oblastí kolem měst: Sebranice u Litomyšle, Bystré, Žďár n/Sáz, Nové Město na Moravě, Bystřice, Olešnice, Kunštát, Letovice, Boskovice). Jsou také zváni všichni ostatní, kteří chtějí poznat trasu která vede krásnou krajinou:  Českomoravská vysočina, Boskovická pánev, Moravský kras, Drahanská vrchovina, Ždánický les, Chřiby.

   Předetapa začíná v neděli 18. 8. ve 14 hodin v Radešínské Svratce - pod vedením otců pallotinů a P. Pavla Habrovce. Končí na Vítochově v 19 hodin mši svatou.  

 Úvodní etapa:   Vítochov v pondělí 19.8. ve 12 hodin - žehnání poutních křížků novým poutníkům a požehnání na cestu ze starobylého, krásného poutního cyrilometodějského Vítochova přes Vír (sv. Sedmipočetníci) do Olešnice.

  • 1. etapa: V úterý 20.8. ráno zOlešnice přes Letovice do Boskovic.
  • 2. etapa: Ve středu 21.8. zBoskovic přes Sloup, Senetářov do Ruprechtova.
  • 3. etapa: Ve čtvrtek 22. 8. zRuprechtova přes Rostěnice do Milonic.
  • 4. etapa: Vpátek 23. 8. zMilonic, přes Koryčany, horu sv. Klimenta do Boršic.

Poslední etapa:sobotu 24. 8. posíleni poutníky, kteří přijedou za námi autobusy z Boršic na Velehrad.  

Zatím máme přihlášeno 9 pěších poutníků.  Vy kteří máte zájem se poutě zúčastnit - pěšky nebo autobusem - je třeba se přihlásit co nejdříve!!!   Proč? Svou přihláškou dáte odpověď na

mnoho věcí, které je třeba domluvit, připravit předem.  Např. - kolik nových poutnických křížků, kolik zpěvníčků, autobusů, doprovodných vozidel, obědů, noclehů, večeří, členů dopravní služby, atd.; atpd.  Není toho málo a předem děkuji všem, kteří pomáhají a těm, kteří jim svým včasným přihlášením službu usnadní. Přihlášky u jáhna Ladislava Kince na níže uvedených kontaktech. Záloha na dopravu zavazadel, pití na cestě a další - 200 Kč, děti 100 Kč (děti z početných rodin  a jejich rodiče neplatí - díky podpoře dobrodinců).   

 Sobotní pouť autobusem na závěrečnou etapu 13. pěší poutě na Velehrad   - 24. 8. 2013 - do Boršic a společná poslední etapa na Velehrad.  Záloha 250 Kč.  Také na tuto pouť je nutné se co nejdříve přihlásit u jLK.

 

10. diecézní pouť rodin: Sobota 31. 8. 2012 ve Žďáru n/Sáz - začátek v 9 hodin, srdečně zve otec biskup Vojtěch Cikrle.

10. pěší smírná pouť P. MUDr. Ladislava Kubíčka. Sobota 21. 9. 2013.

   Itálie - velká pouť - 20. - 27.10. Doprovází P. Pavel Habrovec, informace - CK VOMA Třebíč

                                     568 821 115 nebo fara Radostín n/Osl - 566670136

Slavkovice - kostel Božího Milosrdenství a sv. Faustyny.  Rádi bychom pozvali všechny do Slavkovic:  Nikodémova noc - každý čtvrtý čtvrtek v měsíci do půlnoci adorace a možnost přijetí svátosti smíření nebo rozhovor s knězem.   1) Každou třetí sobotu v měsíci - 16 h. začátek programu - modlitby a sv. zpověď, v 17 hod. mše svatá  2) Každou sobotu a neděli po celý rok od 15 - 17 hod. v kostele ve Slavkovicích je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru s knězem. Kontakty a informace:  P. Mgr Wojciech Zubkowicz SAC; Společnost katolického apoštolátu (pallotini); Jámy 71, CZ - 592 32 Jámy   - Tel.: +420 566 502 855;   Mobil: +420 603 809 888 http://www.pallotini.cz/; http://www.slavkovice.cz/; http://www.apostol.cz/; http://www.knihamilosrdenstvi.cz/; http://www.nikodemovanoc.cz/http://www.pout.cz/

 

        Plán konání prosebných putovních mariánských poutí NJ rok  2013, 2014, 2015

2013      

13. září           Radostín n/O

               14. říjen          Jámy               

13. listopad   Měřín                 

13. prosinec  Olešnice

2014      

13. leden     Velké Meziříčí     

 13. února                                

13. březen     Křižanov

               14. duben    Bohdalov           

  13. květen    Březí                  

13. červen      Rad. Svratka

               14. červenec                           

13. srpen     Olešná                

 12. září           Pavlov

               13. říjen                                   

13. listopad                         

  15. prosinec   Olešnice

2015      

leden    Velké Meziříčí              

 květen   Nové Veselí               

   prosinec    Olešnice

Se souhlasem místního pana faráře je možné přihlásit další farnosti - pořadí je určováno heslem - kdo dřív přijde - ............   Srdečné pozvání na 164. pouť NJ - v úterý 13. srpna 2013 v 18 hodin do Olešné - hlavní celebrant  - novokněz P. Jan David SAC, kaplan z Rad. Svratce.

 Srdečné Pán Bůh zaplať za Vaše dopisy a příspěvky do tohoto zpravodaje. Zprávy, oznámení, články, pozvánky do tohoto zpravodaje můžete posílat na níže uvedenou adresu. Uzávěrka příštího čísla je 20. 7. 2013. Po přečtení můžete dát přečíst svým známým, nemocným.      Zpravodaj NJ sestavuje, vydává, o Vaše modlitby prosí a všem čtenářům žehná -   jáhen Ladislav Kinc, 59264 Prosetín 79, tel č. 516 463 315, 606 948 970, 731136801(církevní síť)   e.mail-kinc@biskupstvi.cz     Plakátky, zpravodaje a vše ostatní také na internetových stránkách: http://www.novyjeruzalem.cz/ a www. rovecne.farnost.cz.

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

?

- (15)

 

- (8)

 

- (78)

 

celkem hlasovalo 104 lidí

předchozí ankety

Dnes je 23. prosince 2024

svátek má Vlasta

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)