Promluva při pohřbu p. Františka Vávry
22.09.2009 - promluvy
ve Velkém Meziříčí 22. září 2009, který 19 let vykonával u sv. Mikuláše kostelnickou službu (za působení 25 kněží: dvou děkanů, 21 kaplanů a 2 důchodců)
Spolubratři v kněžské službě, zarmoucená rodino, milí příbuzní a známí, vážení smuteční hosté, bratři a sestry
Bylo to před 11 roky, když se žehnala kaple svatých sedmipočetníků ve Víru u Bystřice nad Pernštejnem. Jel jsem tam s naším zesnulým, místním kostelníkem, vaším tatínkem a dědečkem, jak jsme mu důvěrně říkali. Slavnost skončila, všichni se přesunuli do kulturního domu, jen pan Vávra chyběl. Zjistili jsme to teprve po delším čase a hledali jsme ho. Nebylo to vůbec těžké. Zůstal v nově požehnané kapli. Sám, oblečený v kostelnickém, trpělivě hlídal svatostánek, kam bylo poprvé uloženo Tělo Pána Ježíše v Nejsvětější svátosti. A hlídal také sbírku. Hlídal a čekal, tiše a věrně.
Myslel u práce, u své kostelnické práce, o které občas říkával, jak si vzpomenete, že kostel ničí už tolik let. Tuto malou vzpomínku dávám jako kytičku jemu i vám, ale ne na rakev ani na hrob, ale do duše při dnešním posledním pozemském rozloučení. Kytičku, která může potěšit vás a která jistě má svou váhu i tam, kam nás předešel.
Rád vykonával službu lektora i zpěváka. A opíral se skutečně svým hlasem, když zpíval žalmy. A opíral se i o Boží slovo ve svém životě. Rád opakoval, co jsme právě slyšeli v 1. listě svatého Pavla Korinťanům. „Máš něco, co bys nebyl dostal?"(1 Kor 4,7) A dostal toho dost, darů i zkoušek, jako byla smrt manželky a syna. Dostal i tu velikou milost, že po svátosti nemocných vlastně dvakrát utekl hrobníkovi z lopaty jak se lidově říká. Pak dostal tu dnes tak vyjímečnou milost, že mohl dovršit svůj přechod do nebeského domova mezi svými, že mohl odejít na cestu k svému nebeskému Otci posilněn pokrmem na cestu, Tělem jeho Syna, které přijal půl hodiny před tím rozhodujícím okamžikem. V posledních chvílích na této zemi skutečně spokojeně oddychoval, zatímco ostatní kolem něj měli slzy v očích.
On pro kostel žil. Zvláště když bydlel na Kostelní ulici, byl sousední chrám Páně sv. Mikuláše jeho druhým domovem. Tak se mohlo stát, že zvláště v posledních hodinách jeho pozemské pouti se stal jeho domov chrámem, naplněný modlitbami a zpěvy, že tam opravdu scházelo jenom to kadidlo, které tak dovedně rozfoukával a s kterým tak rád nakuřoval. Je psáno, že naše modlitby mají k Bohu stoupat jako vůně kadidla. Přidávejme takové kadidlo ve svých prosbách za všechny spolupracovníky a spolupracovnice kněží, současné, minulé i budoucí, živé i zemřelé.
Komentáře:
Poděkování | - 14.10.2009
Sluší se poděkovat Bohu i Vám otče Jene. Pro čtenáře prozradím něco, co nezaznělo a nemohlo zaznít při promluvě... Když tátův život spěl k závěru po asi třítýdenním zápase - psal jsem sms otci Peňázovi. On druhý den volal, že jede k rodině na Vysočinu a že se cestou staví k umírajícímu. Přijel ve chvíli, kdy táta najednou vnímal, takže z jeho rukou přijal Viatikum. Pak se zklidnil a do necelé hodiny pokojně v kruhu nejbližších a otce Jana odešel před Boží tvář - jak věříme, neboť za sebou jakoby nechal kus nebe - pokoj, který prostoupil všechny kolem. Po přípravě těla zesnulého k pohřbu se sjela ještě vnoučata a otec Jan vedl pobožnost rozloučení v domě. Závěrem chci dodat, že táta byl věrný Bohu v každém období svého života. Na otázku ve škole, že pokud budeme chodit do náboženství, pak se nikam nedostaneme - odpověděl vždy klidně že jeho děti budou chodit. A tak závěr tátova života je svědectvím Boží věrnosti k němu.