Vše o Hvězdicové pěší pouti na Velehrad - Trasa

21.07.2023 - pěší pouť na Velehrad

 

6. Trasa

Už při první pouti L.P. 2001 se vycházelo ze tří hlavních směrů:

1. znojemský

2. velkomeziříčský, na který se po cestě napojil proud z  Radešínské Svratky a Víru

3. moravskoveselský na poslední dva dny

            V roce 2002  došlo ke spojení tehdy XXI. Cyrilometodějské pouti z Levého Hradce na Velehrad s velkomeziříčským proudem.

            Cyrilometodějské poutě z Levého Hradce na Velehrad vznikly z iniciativy kard. Tomáška v roce 1982, kdy se na Levém Hradci u Prahy připomínalo 1000. výročí zvolení prvního českého biskupa - sv. Vojtěcha. Jeho nástupce na pražském stolci chtěl spojit místa spojená s našimi i evropskými patrony. Zpočátku to byly  prosebné poutě za svobodu církve (národa) a hlavně za církev v naší vlasti (úkol trvá) a za stavbu nových kostelů v Čechách a na Moravě (už se staví a nějaké postavily, ale úkol trvá). Chodilo se na poděkování za dar víry ve srozumitelné řeči sv. Konstantinovi/Cyrilovi a Metodějovi, která přišla na Levý Hradec právě z Velehradu. Vychází se vždy v sobotu mezi 14. únorem (smrt sv. Cyrila v Římě L.P. 869) a 19. únorem (volba sv. Vojtěcha biskupem na Levém Hradci L.P. 982).

            Pro velkou vzdálenost se poutě z Levého Hradce chodily vždy po dvoudenních etapách (jedna sobota a neděle v měsíci). To částečně zůstalo.  Zbytek se jde v srpnu v rámci velkomeziříčského proudu.

Kromě toho chodila z rodného kraje pana kardinála Tomáška takzvaná moravská větev. Tito poutníci jedou pokaždé na Levý Hradec na úvodní mši svatou a první etapu. Sami pak vycházejí vždycky za 8 dní, tedy další neděli ze Španělské kaple v Novém Jičíně. Po nedělích pak jdou přes poutní místa Hostýn a Štípu do Starého Města. Poslední den putují společně se všemi  ostatními poutníky.

 

Postupně se přidaly proudy ze všech hlavních i vedlejších světových stran, takže nyní se na Velehrad dochází z 14 směrů.

 

L.P. 2021 půjdeme, dá-li Pán Bůh takto:

1) ZÁPADNÍ PROUD z Nového Veselí a Netína přes Velké Meziříčí, Tišnov, Křtiny, Milonice a Klimentek do Boršic

2) K tomu poutníci z Levého Hradce, letos po čtyřicáté!

3) SEVEROZÁPADNÍ PROUD z Vítochova přes Olešnici na M., Boskovice a Ruprechtov do Račic, kde se spojí se západním.

4) Část poutníků vychází už v neděli odpoledne z Radešínské Svratky, 5) část v pondělí ráno ze Sebranic u Litomyšle.

6) JIHOZÁPADNÍ PROUD z Vranova nad Dyjí přes Znojmo a Blučinu (tam se ve středu večer přidávají poutníci z Brna-Bystrce, v Žarošicích se ve čtvrtek odpoledne někdy přidávají poutníci ze Slavkova u Brna) a Věteřov a Klimentek do Buchlovic

7) JIŽNÍ PROUD z Ratíškovic přes Bzenec do Boršic, k němu se připojují 8) poutníci ze Skalice na Slovensku.

9) VÝCHODNÍ PROUD  od kláštera v Uh. Brodě a také 10) z Nedachlebic  od nového kostela sv. Cyrila a Metoděje.

V posledních letech se díky poutníku Petru Hirschovi chodí 11) z poutního místa Skalka u Trenčína, pouť je skutečně mezinárodní (více na https://www.pout.eu/).

12) JIHOVÝCHODNÍ PROUD z Ostrožské Lhoty do Buchlovic a také z Veselí nad Moravou

13) SEVERNÍ PROUD začínával v neděli po ranní mši svaté v Bohuslavicích u Hlučína, přes Bílovec, Blahutice a Dřevohostice docházívali ve čtvrtek do Křenovic u Kojetína. Tam dojdou ve čtvrtek  poutníci, kteří pravidelně vycházejí ve středu z Olomouce z kláštera sester NPPM na Hrnčířské ulici a pokračují společně přes Cetechovice do Buchlovic.

14) Nejmladší a nejmenší proud vychází z Brankovic, hned po pár kilometrech se spojí se spojenými proudy západním a severozápadním.

SEVEROVÝCHODNÍ PROUD chodíval z Nového Jičína se po nedělních etapách dojde přes Sv. Hostýn na Slovácko, dnes dojedou až na poslední etapu.

            Jako malé praménky vycházejí skupinky poutníků z více míst, aby se pak na Velehradě slily v mohutný proud vděčnosti za Slovo života, které právě odtamtud k nám přišlo. Proto je velice žádoucí, aby rok od roku těchto praménků přibývalo. Zveme všechny, kteří by chtěli spolupracovat na obnovení tradice poutí, aby se nebáli vytvořit další proudy ze všech různých směrů tak, abychom se všichni na předposlední  sobotu v srpnu kolem 10:30 setkali na Velehradě. 

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

?

- (9)

 

- (5)

 

- (62)

 

celkem hlasovalo 78 lidí

předchozí ankety

Dnes je 24. listopadu 2024

svátek má Emílie

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)