Velehradský poutnický kříž
29.08.2021 - pěší pouť na Velehrad
Od r. 2012 se na posvátný Velehrad chodí s křížem, který poutníkům připravil a daroval místní ale zároveň světoznámý sochař Otmar Oliva.
Kříž je ze zvláště lehké slitiny bílé barvy, má dvě břevna, Kristus je na něm symbolicky zobrazen zkrouceným kovem s připomínkou 22. žalmu, který Pán Ježíš začal citovat na kříži: Já však jsem červ a ne člověk, potupa lidství, povrhel lidu (verš 7.)
Vlastní kříž vyrůstá ze 7 kovových stuh, na něž Otmar Oliva dal jména míst, kudy poutníci procházejí - Velehrad, Sv. Kliment, Sv. Hostýn, Sv. Kopeček, Štípa, Křtiny - a doplnil jej dvěma mušlemi.
Kříž byl hned vážen na osobní váze, která jistě není na takové předměty nejvhodnější, a bylo zjištěno, že žerď z čerstvého lískového prutu, uříznutého u autorovy chalupy v Jeseníkách, má 70 dekagramů.
V prodejně u Bělíků byl kříž 10.8.2018 zvážen přesněji a po 5 letech vysýchání žerdě bylo zjištěno:
kovová část 1546 gramů
dřevěná žerď 496 gramů
stuhy, které mezitím přibyly 80 gramů
Celkem tedy 2,116 kg
Na kříž byly postupně dány tyto stuhy:
1. ze Svatého Hostýna, odkud se poprvé vycházelo L.P. 2012
2. za Obec Velehrad 4.7. 2012 - menší
3. za Obec Velehrad 4.7.2013 - slavnostní
4. ze Svatého Kopečka
5. od Svatého Antonínka s krásnými slováckými motivy
6. z vlakové pouti z Moravy do Lurd L.P. 2014 k 111. výročí poslední vlakové pouti Moravanů
Letos se půjde poprvé až od cyrilometodějské lípy, která byla L.P. 2013 vysazena na hranicích Čech a Moravy mezi Sirákovem a Újezdem, proto tam občané Sirákova přidají další stuhu.
Pravdou je, že před 8 roky šel jeden poutník na Velehrad až Rudolce, který je také na moravské straně staré zemské hranice
Osmou stuhu věnuje Městys Nové Veselí, odkud se vyjde v pondělí 20.8.2018.
Z historie:
Nový kříž převzal předseda matice Velehradské 27.6. 2012 v Domě sv. Cyrila a Metoděje a šel s ním do baziliky, kde před hlavním oltářem, u hrobu tatíčka Stojana, v kapli Matky Unie a u hrobu kardinála Špidlíka prosil postupně o dary Ducha Svatého pro církev, své farnosti, sebe i pro poutníky, o jednotu křesťanů, o ochranu pro poutníky a o spásu jejich duší.
Pak s křížem navštívil farní úřad a obecní úřad, kde se domluvilo, že zástupci obce ozdobí kříž druhou stuhou právě, když s ním poutníci přijdou k 16. zastavení Růžencové cesty, věnovanému Obcí Velehrad (první stuhou kříž ozdobí Matice svatohostýnská hned na začátku pouti).
Dále přišel ukázat kříž a dát požehnání sestrám cyrilometodějských do kláštera a na Stojanov.
S křížem se zastavil a pomodlil u francouzské kapličky a s modlitbou za živé i zemřelé farníky i poutníky přizastavil u hřbitova a u poutnického dřevěného kříže na cyklostezce do Tupes.