Pohřeb poutníka Josefa Krále z Kylešovic - dnes je to část Opavy
20.11.2024 - ostatní poutě
Je zajímavé, že v naší čtveřici, která v květnu roku 2007 putovala pěšky od nás do Cách, byla nakonec zastoupena jak Morava tak i Slezsko (Josef Král, rolník z Opavy, tehdy 66 let), hlavní město Praha (Karel Nevěčný, knihovník, 60 let) i Čechy jako takové (Jiří Horský, geodet z Kladna, 67 let) a že se přidalo i Slovensko (Valéria Kosíková, učitelka z Trenčína, 57 let).
Některé z citátů Josefa Krále, kterému děkujeme, že vedl zpěvy jak v češtině tak němčině a kterému jsme proto žertem říkali Herr Kantor:
16.5. 2007: Poutník všude bratra má, sem tam se i sestra najde.
27.5.2007: Ve všem je politika, jen v kořalce je voda.
29.5.2007: Zima není, ale teplo vypadá jinak.
Valéria Kosíková, Trenčín na závěr pouti:
Nemám čo dodať. Snad len toto:
Velebí moja duša Pána.... za výsadu putovať so samotným Králom
On sám na závěr pouti napsal:
Citát:
Není-li to proti Tvé vůli, Bože, dopřej nám tuto pouť uskutečnit.
Když jsem v březnu 2007 při čtení Katolického týdeníku zjistil, že ve Velkém Meziříčí se chystá pouť ke svátostinám do císařského města Aachen, zbystřil jsem pozornost a uvažoval o své účasti. Ihned jsem se informoval. Zrovna jsme odjížděli na pouť do Svaté země. Po příjezdu domů už mě tato myšlenka neopustila.
Po bližších informacích a plný dojmů a poznání ze Svaté země už nebylo možné tuto myšlenku neuskutečnit. Vše mně vedlo k tomu, abych se této pěší pouti zúčastnil. Absolvoval jsem už část pěší pouti do Compostelly, pěší pouť do Mariazell. Proto jsem chtěl jít pěšky do Aachen až k holandsko belgickým hranicím.
Když si nyní po kratším čase tuto pouť promítám a hodnotím, musím přiznat, že to nebylo jen dobrodružství pěti poutníků, 40 dnů putování a ujítí 1048 kilometrů po cestách a cestičkách za různého počasí a různé nálady, rozmanitými kraji, ale pouť duchovní se vším, co k pěší pouti náleží.
V prvé řadě to byla pouť a ne turistický výšlap, byla to duchovní reprezentace člověka a krajiny.
Duch Boží nás vedl už od první myšlenky tuto pouť absolvovat. Aniž jsme si uvědomili, pouť trvala 40 dní. Jako Izraelité putovali pod Boží ochranou 40 let na poušti do Zaslíbené země, jako Pán Ježíš se na poušti připravoval na své působení, jako trvá i postní doba od Popeleční středy do Velikonoc.
Vůbec jsme se neznali, sešli jsme se po nabídce děkana Jana, který tuto pouť organizoval, aniž věděl, jaká společnost se sejde. Absolvoval již pouť do Říma, ale každá pouť je jiná.
Vedl nás a velmi se o nás staral Duch svatý. I když bylo vše dobře naplánováno, přesto se vyskytovaly problémy, které se vyřešily lépe, než se očekávalo ať to bylo počasí, terén, ubytování, případně únava nebo puchýře pana děkana. Musím konstatovat, že ani jednou za celou dobu poutě nevzniklo sebemenší nedorozumění nebo nějaké vyrušení.Nikdo se při nějakém nezdaru nevzrušoval, všichni respektovali všechny a raději jsme to řešili modlitbou.
Ráno jsme děkovali za prožitou noc, prosili o požehnání na celý den a vše jsme odevzdali do Boží moci. A On se dobře staral.
Bylo nám dopřáno poznat, co obnáší pouť od noclehu v trávě nebo pod stromem, se suchým chlebem a vodou až po hotelové apartmá se svátečním pohoštěním.
Sám ač povahy energické se podivuji nad naším vzájemným respektováním a pokorou vůči druhým.
Šli jsme do nám neznámého kraje, poznamenaných válečnými a poválečnými událostmi, které způsobily složité vztahy mezi Čechy a Němci. Od přechodu německých hranic jsme zakusili mnoho pohostinství, o kterém se nám ani nesnilo. Kolik pomoci nám nabízeli a s jakou radostí, s tím se u nás doma nesetkáme.
A jaké radostné a především dojemné je, když vás ubytuje člověk, který byl jako malé dítě s rodiči bez ničeho z vedlejší dědiny vystěhován. Žádná zloba nebo nenávist, ale radost a ochota pomoci či poradit.
Proto děkujeme Bohu, že nás takto dal do společné rodiny ne jen poutníků, ale všech těch, s kterými jsme se setkali a prožili nějaký ten čas rozhovoru nebo pohostinství, že všichni jsou jeho děti a vše, co stvořil, stvořil pro všechny lidi i národy, abychom to společně užívali.
Každý z nás byl od Boha vybaven nějakým darem, byli jsme si vzájemně potřební a proto nám nic moc nescházelo
děkan Jan - kněz a organizátor poutě
bratr Jiří - ovládal terén, mapy a podle nich nás vedl
bratr Karel - ač samouk perfektně ovládal německý jazyk
bratr Josef - se trochu vyznal ve zpěvu a liturgických písních
sestra Valéria - jako žena doplňovala naše společenství, starala se pokud bylo potřeba o kuchyni.
Děkujeme i svým rodinám, že nám tuto pouť dopřály uskutečnit a určitě se také za šťastný návrat modlili.
Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani na mysl lidskou nevstoupilo, co Bůh připravil těm kdo jej milují.
Těším se, jestli mi to Bůh dopřeje, na další pouť třeba i s dalšími poutníky.
Podrobný poutní deník najdete rodělený do 6 částí zde:
https://www.poutnik-jan.cz/zpravy-z-pouti--c/pesi-pout-z-moravy-do-cach-2007/