PĚŠKY Z VRANOVA do Sloupu na Květný pátek a zpět
15.04.2011 - ostatní poutě
aneb za 14 hodin jedna mše svatá a téměř 60 km pěšky
Pouť do Sloupu na Květný pátek dne 15.4.2011
aneb za 14 hodin jedna mše svatá a téměř 60 km pěšky.
TO JE VÝZVA! COŽ TO ZKUSIT I JINDY.
4 MARIÁNSKÁ MÍSTA STOJÍ ZA PROPOJENÍ V MODLITBĚ A PĚŠÍM PUTOVÁNÍ.
Letos již po sedmé šlapalo 6 poutníků, mezi nimi i jedna poutnice, z Vranova do Sloupu. Účast byla menší než v jiném roce. Hlavou naší výpravy byl pan farář P.Karel Hanslík. Začátek naší pouti byl již ve 2 hodiny ráno, abychom stihli mši svatou pro naší farnost, která začínala v 8 hodin. Další část farníků z České, Lelekovic, Útěchova, Vranova, Svaté Kateřiny a Šebrova jela později autobusem.
Z Vranova jsme vycházeli od kostela a pak po silnici do Šebrova, odtud pak stále po silnici přes Svatou Kateřinu až na okraj Blanska. Vzhledem k časné hodině, nebyl skoro žádný provoz na silnici, za celou dobu jsme potkali jen asi 5 aut, která P.Karel „upozorňoval" na naší přítomnost baterkou. Z křižovatky na okraji města jsme odbočili směr Jedovnice až po křižovatku u slévárny, kde jsme tuto silnici opustili a pokračovali dále směr Skalní mlýn. Zde byla první krátká zastávka spojená s konzumací našich zásob. To již bylo docela světlo, začátek svítání a nového dne se ohlašoval krátce po odchodu z křižovatky před Blanskem. Za Skalním mlýnem jsme šli kolem Punkevní jeskyně dále Pustým žlebem a na okraj města Sloupu. Ke kostelu ve Sloupu jsme došli okolo ¾ na 8, ještě na konec mše svaté, která byla sloužena pro poutníky Blanska. V kostele jsme se potom setkali se zbývajícími poutníky s farnosti, kteří dojeli autobusem.
Po skončení mše svaté se „pěšáci" vraceli s P.Karlem do Vranova autem, jeden z nich však se rozhodl jít i domů pěšky, ale trasou přes další mariánské poutní místo naší diecése, přes Křtiny. Vyšel od kostela ve Sloupu asi ve ¼ na 10 a šel po silnici až do Ostrova u Macochy, převážně po trase cyklistické Jantarové stezky. Další cesta vedla okolo jeskyně Balcarky do Krasové po zpevněné lesní silnici. Z Krasové pak až do Jedovnic se šlo opět po silnici, u kostela zrovna zvony odbíjely 11 hodin. Po krátkém občerstvení pak cesta pokračovala po silnici do Křtin, kam poutník došel asi ve 12.30 hod. Krátké zastavení u „Perly Moravského krasu", díla Santiniho, a cesta pokračovala po červené turistické značce, převážně lesem, až do Babic. Cesta nebyla nijak namáhavá, kromě malého úseku, kdy bylo třeba vystoupat na kopeček, kde jsou Babice. Odtud pak se dále šlo po žluté značce až do Adamova, k zastávce ČD, po široké lesní silničce, převážně z mírného kopce. Tato část polesí patřící Školnímu lesnímu podniku Křtiny, je známa tím, že v minulosti (zejména před 2. světovou válkou), zde byly postaveny různé objekty - pomníky, studánky, upravené palouky apod., které velmi vkusně a nenápadně poukazují na krásu přírody a povinnosti člověka se o ní starat. Na této trase to byl velký pomník Krista s citátem T.G.Masaryka.
Na zastávku ČD dorazil poutník cca v půl třetí, odtud ho čekalo závěrečné stoupání, převýšení od řeky Svitavy na vršek obce Vranov cca 200 m a pak již cca 1 km cesty po skoro rovince ke kostelu, kam dorazil krátce před 4 hodinou.