Mariánská pouť Prahou - 274. ročník - 2.6. 2012
03.06.2012 - ostatní poutě
Mariánská pouť Prahou - 274. ročník (20. ročník obnovených poutí) v sobotu 2. června 2012 v 10 hodin
Duchovní zaměření poutě
Podle přání sv. otce Benedikta XVI. v letošním roce víry bude téma:
„Věřím v Boha Otce všemohoucího" na poděkování za dar víry i prosbu za obnovu víry v naší vlasti.
Maria - Vítězná od věků
1652 - Ferdinand III dal postavit na Staroměstském náměstí v Praze sloup se sochou Panny Marie na poděkování za vítězství Pražanů nad Švédy v r. 1648. Barokní sochu zhotovil sochař Jiří Bendl.
Zároveň se začaly konat poutě vedené terciáři (kajícníci) od kapucínů na Hradčanech (z kostela Panny Marie Andělské) na Staroměstské náměstí.
1918 - 3.11. byla socha Panny Marie na Staroměstském náměstí stržena
1937 - byla dokončena stavba a byl posvěcen kostel Panny Marie Královny míru v Praze - Lhotce
1954 - 10. 12. v české papežské koleji v římském Nepomucenu byla posvěcena socha Panny Marie z iniciativy a darů českých exulantů. Sochu vytvořil Ital Prof. Monteleone, světitelem byl K. Micara - první nuncius v ČSR.
1955 - Tato mariánská socha byla 22. 5. slavnostně vztyčena v zahradě českého svatoprokopského benediktinského opatství v Lisle u Chicaga.
1993 - 22. 5. proběhlo slavnostní rozloučení v Lisle a marianská socha „Our Lady in Exil", doslova Naše Paní v Exilu, hezky česky by to bylo "Panna Maria ve vyhnanství", po změně politických poměrů v naší vlasti a na základě předchozích jednání se vydala na cestu „domů".
4 9. 1993 Panna Maria z exilu byla přivítána při slavnostní bohoslužbě v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v klášteře Premonstrátů v Praze na Strahově.
Zároveň byla obnovena Sekulárním františkánským řádem tradice mariánských poutí Prahou. Pouti se tenkrát zúčastnilo více než 200 poutníků.
Tradiční - již 274. ročník Mariánské pouti Prahou pořádala Národní rada Sekulárního františkánského řádu ČR v sobotu po svátku Navštívení Panny Marie tj. 2. června 2012. Na mši svatou v kostele Panny Marie Andělské na Hradčanech u kapucínů se sešlo 40 poutníků. V promluvě poukázal P. Augustin Šváček OFM,Cap. na Pannu Marii - matku a vzor těch, kteří ve všech situacích dovedou doufat v našeho Pána. Při mši sv. koncelebroval P. Antonín Dabrowský, OFM, který nás pak celou pouť doprovázel. Na konci bohoslužby pozdravil poutníky a také je seznámil z historií této pouti ministr Národní rady SFŘ br. Václav Němec. Pouť měla tradiční průběh - po občerstvení u bratrů kapucínů jsme přešli do kostela Narození Páně u Lorety a po modlitbě Anděl Páně v pravé poledne za zvuku loretánských zvonků vyšli na cestu do dalších pražských kostelů: k Panně Marii Vítězné (Pražské Jezulátko - karmelitáni), Panně Marii pod Řetězem (maltézští rytíři), sv. Františka z Assisi (křížovníci) a sv. Jakuba (minorité), kde nás pozdravil a dal požehnání na další cestu P. Stanislav Gryń, OFMConv. V každém z kostelů a také Staroměstském náměstí jsme se modlili desátek slavného růžence podle přání sv. otce Benedikta XVI. v letošním roce víry poděkování za dar víry i prosbu za obnovu víry v naší vlasti. Zakončení bylo v kostele Panny Marie Sněžné v kapli sv. Michala u hrobu 14 františkánských mučedníků, kteří mají být letos v říjnu v Praze blahoslaveni. S jejich historií i mučednickou smrtí nás seznámil P. Regalát Beneš, OFM. Pouť v přítomnosti 42 poutníků zakončil při slavnostním „Te Deum" P. Antonín.
Zprávu podává František Reichel
Foto - díky Jiřímu Horskému: