Francouzi se hlásí po třetí
22.08.2009 - ostatní poutě
Manželé Mestelanovi pokračují po archandělské cestě.
15. srpna dorazili po 98 dnech pouti (dnů chůze je méně, protože v neděli a svátky odpočívají a na některých poutních místech se pár dní zdrželi) a 1766 km do poutního místa Le Puy ve střední Francii a napsali mi:
Drahý Otče Jene,
jsme spojeni ve vroucích modlitbách u nohou Černé Madony, u níž se na procesí shromáždilo velké množství lidí. Posíláme vám tuto věrnou vzpomínku.
Robert et Claudia
Následuje popis poutního místa, kde najdete vysvětlení k obrázkům na pohlednici:
Le Puy je mariánské poutní místo.Město má 20 tisíc obyvatel, je položené na kopci a je v něm hodně uliček do schodů.
V katedrále (NA VÝŘEZU VZADU VPRAVO) je milostná socha Černé Madony. Sedí na trůnu a Ježíšek před napolo stojí a sedí. Madona je oblečená do slavnostních šatů, z nichž vyčnívá její a synův obličej, takže to vypadá, jakoby jí Ježíšek koukal z pod sukní.
V městě je 82 m vysoký sopečný komín, kterému Francouzi říkají Jehla - L AIGUILHE (VPŘEDU VLEVO). Vznikl tak, že láva, která se drala jícnem sopky navrch, se zastavila a ztuhla. Hora, která soptila a byla z měkčího materiálu, nakonec podlehla erozi. Na komíně pak místní biskup na poděkování za návrat z pouti do Compostelly postavil roku 962 kapli sv. Michala archanděla. Dnes k ní vede podle průvodce 268 schodů. Na pohlednici vidíte sv. archanděla Michaela vpravo nahoře na fresce z X. století a vlevo dole jeho sochu ze XIV. století.
Nad ní na skále je socha Panny Marie Francouzské (VZADU VLEVO).
Před sto lety chtěl postavit biskup nad katedrálu sochu, aby poutníci už zdaleka viděli obraz té, za kterou přicházejí. Vyhlásil na tento úmysl sbírku ve své diecézi. Ta však moc nevynesla, proto byla rozšířena po celé Francii. Zapojili se lidé z celé země a tak vznikl nynější název sochy: Notre Dame de France. My to překládáme jako Panna Maria Francouzská, otrocký překlad zní Naše (milá) Paní Francouzská. Nejlepší by však bylo Matka Boží Francouzská. Přítel biskupův a vítězný velitel bitvy u Sevastopolu (8.9. 1855) generál Pélissier zařídil u císaře, že na ulití věnoval 213 ukořistěných kanónů. Z nich pak byla po 4 roky vyráběna socha a 12.9.1860 o svátku Jména Panny Marie posvěcena v přítomnosti 120 tisíců poutníků. Celá socha i s kamenným podstavcem je 22,7 m vysoká a vše váží 835 tun. Samotná socha Panny Marie měří 16 m, je z litiny a váží 110 tun. Had, na kterém stojí je 17 m dlouhý.
Z Le Puy vycházeli poutníci pěšky do Santiaga de Compostella (je to 1500 km). Poprvé se tam vydal L.P. 950 místní biskup Godšalk. Ve středověku zde pak začínala jedna ze tří svatojakubských cest, které se za Pyrenejemi spojily v jednu - cestu francouzskou. Část z Le Puy k těm horám - Via Podiensis - byla nedávno obnovena jako památka UNESCO. Doposud je každý den je v místní katedrále Matky Boží v 7 hodin ráno mše svatá pro poutníky a po ní mohou dostat požehnání na cestu a také poutnický průkaz s prvním razítkem.