C Á C H Y 2023 - 2023
10.06.2023 - ostatní poutě
„Spasiteli světa – Panno Maria – svatý Josefe – ty jí pomáhej.“
Další prosby byly za papeže. Tu illum adiuva (ty mu pomáhej).
„Spasiteli světa – svatý Petře – svatý Benedikte – ty mu pomáhej.“
Další prosby byly za biskupa. Tu illum adiuva (ty mu pomáhej).
„Spasiteli světa – svatý Jindřichu – svatá Františko –
ty mu pomáhej.“
Pak byly prosby za národ Germánů a všechny lidi dobré vůle (do němčiny to bylo přeloženo: za německý národ). Tu illos adiuva (ty jim pomáhej).
„Spasiteli světa – svatý Michaeli – svatý Bonifáci – ty jim pomáhej.“
V této chvíli jsem upřímně prosil s nimi, aby se to splnilo, aby jim Bůh pro jejich pokorné a vroucí prosby pomáhal uchovat si víru a uchránit mír. Dál budu uctívat slovanské apoštoly a putovat k nim, ale na tyto modlitby bratří a sester z germánských zemí do smrti nezapomenu. Vždyť, jak právě prosili, všichni můžeme mít dobrou vůli a žít v pokoji. Vzpomínám také na věznění svatého Metoděje v Ellwangenu a v té chvíli opravdu odpouštím místním misionářům vše, co způsobili těm našim. O této události v životě staršího z bratří ze Soluně budu ode dneška kázat jinak, opravdu v duchu Kristově. Ten nás přece vybízí, abychom přinášeli pokoj a byli připraveni k poslušnosti Otci a oběti a také k odpuštění svým nepřátelům.
Opět se zpívá „Kristus vítězí“ a mezi sloky se vkládá:
„Králi králů, králi náš. Naše naděje, slávo a milosrdenství.“
Ty jsi naše síla, nepřemožitelná zbraň a nepřekonatelná hradba, naše obrana i chlouba, naše světlo, cesta a život. Kristus vítězí… Jemu jedinému moc, chvála a sláva navěky. A lidé přímo zabouřili svým „Amen, staň se!“. Znovu vzpomínám na nápis v kostele ve Weidenu, kde si i za Hitlera dovolil na hlavní stěnu kostela dát mozaiku: On je Král králů a Pán pánů, a na to, že při svobodných volbách to Hitler v katolických okresech nevyhrál. Teď to chápu lépe. A už se nedivím, že při cášské pouti v roce 1937 o ní vládní tisk psal jako o „odporném olizování fetišů“.
Ještě zpívaná prosba za požehnané časy, za Kristův pokoj všem vykoupeným a za příchod jeho království. Pak Otčenáš v mateřské řeči církve, modlitba a biskupské požehnání.
Dvouhodinovou bohoslužbu uzavírá latinský zpěv ke cti císařského města Cách, svatého Karla Velikého a Panny Marie. Lidé to zpívali ještě nadšeněji než u nás Gaudeamus igitur. Nezapomenutelné. Bohu díky!
Letošní zprávy a fotografie zde