Vlajka EU
20.11.2008 - úvahy
Na evropskou vlajku přišlo 115 návrhů a bylo vybráno právě to modré pole s dvanácti zlatými hvězdami. Slavnostně to bylo schváleno 8. prosince 1955. To není souhra náhod.
Bible v závěru uvádí proroctví o ženě oděné sluncem s korunou z dvanácti hvězd kolem hlavy. Když svítí slunce, je nebeská klenba modrá a hvězdy tím pádem zlaté. Ta žena byla ochráněna před drakem, který však dál vede válku proti ostatním z jejího potomstva, kteří zachovávají Boží přikázání.
Toto proroctví vztahujeme na sebe, Boží děti, a v ženě vidí někteří obraz církve, jiní obraz Matky Boží, jiní oboje. A 8. prosince je přesně 9 měsíců před datem, kdy už od 5. století slavila církev narození Matky našeho Pána. Proto byl v pozdějších staletích na 8. prosinec dán svátek jejího Neposkvrněného početí.
Evropa byla mnohokrát v nebezpečí, ale nezničili ji ani Vandalové s velkým V, ani stěhování národů, ani turecká vojska na lodích. Ta byla odražena 7. října 1571 v bitvě u Lepanta, kde bylo vítězství vyprošeno modlitbami růžence. Proto byl v ten den zaveden svátek Panny Marie Růžencové. Když neuspěli na moři, chtěli si Turci Evropu podmanit po souši. Byli zastaveni až u Vídně 12. září 1683, kdy celá Evropa vzývala jméno Panny Marie.
Křesťanská Evropa byla zachráněna a z vděčnosti byl na to datum dán svátek Jména Panny Marie. Proto nás jen těší, že dnes je tato vděčnost také nepřímo vyjádřena i vlajkou Unie, se symboly, které ukazují na Matku Boží.
Dnes je Evropa v nebezpečí, že vymře. Kdosi už spočítal, že při dnešním procentu přírůstku Čechů bude za 150 let u nás mluvit česky jen 60 tisíc lidí, ani ne celá Jihlava. Bohu díky žijeme už dlouho v míru, přejeme si, aby to pokračovalo, ale boj nás nemine. Není to ani boj o zrno, jak se říkávalo a psávalo ještě nedávno, je to ještě složitější: Boj o život, ne svůj, ale národa, a to je ten hlavní národní zájem: Aby Češi nevymřeli. Němci nakonec mají stejný národní zájem, protože i tam jako u nás ubývá lidí. Tam i tady jen vidíme, jak přibývá psů a tím i psinců v obou významech ( odborně se jedněm říká útulek a druhým exkrement).
To chce veliké boje o každé dítě, protože dnes i babičky, které by už měly mít rozum, radí mladým: Nechte si to vzít. I ti , kteří mají chránit život, někdy říkají budoucím maminkám: Už máte páreček, tak to stačí.
Nestačí. Čísla to jasně dokazují. Bojujte o život. Někdy se musí bojovat i o to, aby vyšel rodinný rozpočet, někdy se opravdu musí použít všechna taktika a diplomacie, aby se dětem vysvětlilo, proč nemají hned všechno, jako někteří jejich spolužáci.
Statečně bojovat je potřeba i proti utrácivosti. Všechny obchodní řetězce vedou proti zákazníkovi mazanou obchodní válku. Zatím nad námi vyhrávají. Když někdo jde do jejich haly koupit tři věci, které potřebuje, podlehne jejich reklamním útokům a odváží si nejméně šest věcí, které nechtěl koupit, ale které mu byly vnuceny jednak útočnou reklamou a hlavně strategickým umístěním zboží. Věda, která se tím zabývá, je složitější než taktika na bojišti vojenském.
Války vedly k záhubě a rozvratu, ale boj o život se vyplácí. Jen ten pomůže našemu národu, aby nevymřel. Když je život jako hlavní hodnota, lidé spolu lépe vycházejí, protože jsou ochotni ustoupit. Nakonec to vede také k životu v nebi, protože tam se pozemské poklady nepočítají, ale ochota k oběti ano.
Tomu nás učí právě Maria. Díváme-li se na vlajku Evropy, obracíme se vlastně s prosbou o pomoc i k ní, Matce našeho Pána a nás všech.