Tři třetiny (úvahy stěhovací a předstěhovací ) - I. část: Á rovná se bez, anti je proti

07.08.2008 - úvahy

 

(vyvěšeno poprvé 23. 4. 2008, kdy jsem ještě vůbec nic netušil)

 

Tato rovnice není matematická, ale jazyková, řecká. V tomto jazyce ze základů evropské vzdělanosti znamená předpona A naše české bez. Když něčemu chybí souměrnost, symetrie, je to asymetrické.
Ateizmus je názor, že si člověk vystačí bez Boha. Proto se o něj nezajímá, proto tvrdí, že Bůh není. Tento názor má různé podoby, ale to bychom se dostali do dalších cizích slov, protože může být ateizmus tolerantní tedy snášenlivý anebo také militantní, tedy bojovný. Pozná se podle toho, jak se jeho stoupenci dívají na lidi s odlišným názorem, na věřící v Boha, tedy na teisty. Tolerantními máme však být všichni, ateisté k teistům i naopak.
Ještě jedna řecká předpona je u nás používaná - anti, což znamená proti. Když něco vymyslí druhý člověk, jsme pro anebo proti. Když to vymyslí skupina lidí, hlasuje se, kdo je pro a kdo proti. To je vrchol demokracie a ta je nejlepším zřízením pro společnost. Nelze však demokraticky rozhodovat všude, například v rodině s malými dětmi. Ty by chtěly zmrzlinu každý den a prázdniny také. Tady se musí rodiče postavit proti a je to správné. Podobně jako se dospělí musí postavit proti názorům a skutkům ohrožujícím společnost. Tak byli antifašisté, kteří se postavili proti Hitlerovi.
Anti theistou by se dal nazvat člověk, který se staví proti Bohu. A to se může stát i věřícímu, když ho napadne: „Tys to, Pane Bože, udělal špatně, já s tvým řešením nesouhlasím. Proč se lidé nedožijí všichni stejného věku a proč pak neumřou ve spánku? Proč se setkáváme s neúspěchy, i když se modlíme a proč se některým lumpům tolik daří? Proč mě hned nevyslyšíš a je okamžitě neztrestáš?" Cítíte, jaká to je opovážlivost, až rouhání.
Cítíte, jaká je to troufalost, větší, než když děcko nechce chodit do školy, protože si myslí, že k vyhrávání v automatech mu stačí, když rozpozná deset číslic a naučí se počítat do milionu.
I náš Pán pocítil slabost, když měl přijmout vůli svého Otce, i on se musel modlit: „Ne jak já chci, ale jak ty chceš, ať se stane." Proto nás naučil Otče náš a proto do něj vložil prosbu „Buď vůle tvá". Ať se tato slova stanou naším životním programem. Nechceme být proti, nechceme být antiteisty, chceme přijmout Boží vůli zde na zemi, se vším co nám život ní pouť po ní přináší, chceme však přijmout Boží vůli pro budoucnost, vždyť Bůh přece chce, aby se nebe naplnilo, abychom k němu došli a u něj se všichni sešli.

 

Komentáře:

přidej komentář

?

- (2)

 

- (0)

 

- (17)

 

celkem hlasovalo 20 lidí

předchozí ankety

Dnes je 19. zaří 2024

svátek má Zita

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)