Stromy, stomky a děti
05.08.2024 - úvahy
z článku, který jsem poslal do novoveselského zpravodaje - i pro radost dalším čtenářům
Stromy, stromky a děti
Mnozí si vzpomenou, jak dědoušek sází jablůňku. Je u toho vnouček a ptá se s dětskou upřímností: Proč to sázíš, když se stejně jablíček nedočkáš? Pro tebe a tvoje děti. To je z minulosti.
Jak vypadá přítomnost? Cituji doslova z článku s názvem: Jak vyřešit obavy z důchodů? Mít vlastní děti, které vám pomohou. Nejen pro záchranu penzijního systému, ale pro naplnění života a vlastní přežití. Bojíte se dětí kvůli klimatu? Nevypouštějte pneumatiky, ale sázejte stromy. Potenciál zalesnění je obrovský: stromy mohou podle studie v časopise Science z 5.7.2019 stáhnout z atmosféry čtvrtinu uhlíku, víc za méně peněz než jakékoli jiné opatření. Stromy místo řepky! To má být heslo internetové generace. To píše Tomáš Havránek - český ekonom, profesor Univerzity Karlovy a bývalý poradce viceguvernéra a bankovní rady České národní banky.
Stejně to asi vidí někteří lidé v Americe, kteří si dali cíl: bilion stromů. My na této straně oceánu si musíme dát pozor, protože je rozdíl mezi angličtinou ve Velké Británii a ve Spojených státech. V Evropě počítáme milion, miliarda, bilion, biliarda, trilion, triliarda a tak dále, vždy o tři nuly víc. V zámoří mají milion, pak je hned bilion, pak trilion a to je také pokaždé o tři nuly víc. Takže americký bilion stromů je naše miliarda a znamenalo by to v průměru 4 stromky na každého občana. To už zní reálně. A nadějně, na základě údajů na začátku toho článku, které asi nebudou jen lacinou reklamou.
To je daleko, ale co u nás? Jaký si dáme cíl? Včera jsme s dětmi zasadili před Domem klidného stáří 2 vlašské ořešáky. Jak rychle a dobře stromy snižují uhlíkovou stopu jsme jim nevysvětloval, to se dozvědí jinde, ale říkal jsem jim, že až zde jednou budou sbírat ořechy se svými vnoučaty, budou jim hrdě vyprávět, že to zasadili po svém prvním svatém přijímání. Paní učitelka, která nám přitom odborně pomáhala, jim pak připomněla, že se první oříšky se dají očekávat zhruba za dvacet let a že by tedy mohly sem zajít před svatbou a nasbírat ořechy na svatební cukroví. A to zní lákavě.
Obojí jim ze srdce přeji a vám, milí čtenáři, jen připomenu, že v jubilejním roce sv. Cyrila (869-2019) vysadily děti - také ve spolupráci se školou - ke kostelu 2 jedlé kaštany, každý za jednoho ze soluňských bratří, našich velikánů, v roce 2020 čtyři jedlé jeřáby k misijnímu kříži, v dalším roce dva keře klokočí před kostel, předloni jednu japonskou ozdobnou třešeň před dům klidného stáří. Loni přidaly další hned vedle, aby jim nebylo smutno a aby se obyvatelé DKS mohli potěšit pohledem na ně. Na podzim vysadili mladí před farou poté, co byli při svátosti biřmování označení vonným olejem, dvě střemchy vonné. Děkuji i myslivcům za 4 buky pod Vortem na památku posvěcení 2 nových zvonů a snad se mohu pochlubit třemi bílými břízami na třech místech blízko fary na památku toho, že po 80 letech zase máme tři zvony, jak tomu před tím bylo vždycky. Obětaví správci farní zahrady tam k výročí mého předchůdce děkana Karla Šindeláře, nadšeného zahrádkáře, vysadili víc jak desítku ovocných stromů, aby jeho sad byl úplný.
Jsou to pěkná čísla, budou to pěkné vzpomínky, přibude kyslíku, ale sami to nezvládneme, proto zvu všechny spolky, všechny rodiče i ostatní, abyste při každém výročí, narození nového člena rodiny a dalších vhodných příležitostech zasadili stromek, raději stromky. Sázejme opravdové stromy, jako třeba jsou kaštany před novoveselskou prodejnou anebo alej k Borovinám, nespokojme se s nějakými plazivci! A zakrslíky vůbec nebrat, i když to kdysi byla velká móda. Půjde to krásně do páru s heslem patrona našeho kostela, kterého prosíme: Nedej zahynouti nám ni budoucím. Vysazením stromku se k těmto krásným slovům připojíme činy. Dej nám k tomu Bůh své požehnání na přímluvu sv. Václava a sv. Františka, patrona všech, kteří mají rádi přírodu.
Jan Peňáz, farář