Zpravodaj pro 123. prosebnou mariánskou pouť v Bystřici n/Pernštejnem - v pátek 12. března 2010 v 17 hod. - zpravodaj
22.02.2010 - poutní místo Křtiny
- 1. zpravodaj
- 2. jízdní řády
Pochválen buď Ježíš Kristus!
Milí přátelé!
Jako důvod a původ zla kolem nás mnozí lidé obžalovávají zlou dobu - mýlí se.
Postní doba je doba svatá. Proč? Při pohledu na Kristův kříž a utrpení jsme voláni důrazněji víc než kdy jindy k naplňování základního povolání, které jsme dostali ve sv. křtu - povolání ke svatosti.
Dnes je to 30 roků, kdy během jedné noci ukončil Bůh pozemské putování dvou mužů, kterým vděčím za mnoho - tatínka a dědečka. Bolest tohoto pro nás náhlého a nečekaného odchodu vede k připomínce slov jednoho velkého muže: " Katolický křesťan musí být vždy připraven na dvě věci - na sv. přijímání a na smrt."
Sv. Jan Maria Vianney to vyjádřil ve svém kázání jednoduchou větou: "Děti moje, jedinou věc v životě musíte - spasit svou duši."
Dnes 22. 2. je také svátek Stolce sv. Petra, kdy děkujeme za papeže Benedikta XVI. a jeho postní poselství o Boží spravedlnosti, kterou poznáváme skrze kříž.
Dnes 22.2. si také můžeme připomenout výročí (1931) přání, které Pán Ježíš sdělil sv. Faustyně - namalování obrazu Božího milosrdenství s nápisem Ježíši, důvěřuji Ti!.
.........a jak říkají naši mladí: O tom to je!
Zdraví a žehná - Váš jáhen Ladislav.
Nový Jeruzalém č. 3/2010
Zpravodaj pro 123. prosebnou mariánskou pouť, která se bude konat (dá-li Bůh) v Bystřici n/Pernštejnem - v pátek 12. března 2010 v 17 hod.
Zpráva o pouti NJ a průběhu stálých modliteb v Radešínské Svratce
V středu 13. ledna přijelo a přišlo na pouť NJ do Radešínské Svratky pěti autobusy, auty a pěšky přes 400 poutníků. Svátost smíření udělovalo pět zpovědníků - Pán Bůh zaplať za jejich obětavou službu.
Modlitby a mši svatou jsme obětovali na úmysly poutí Nový Jeruzalém:
1) o nová a trvalá kněžská a řeholní povolání
2) o věrné a obětavé spolupracovníky duchovních
3) o vzrůst víry v našem kraji
4) o pokoj a mír ve světě a v našich rodinách
5) o život těla a duše pro všechny počaté děti
6) na smír za hříchy celého světa
Z promluvy P. Pavla Dokládala:
Už jsem Vám řekl, na co bude sbírka..... teď vám řeknu jaké bude motto kázání. Zleva jedno nahrávání, zprava druhé nahrávání, tak se mně klepou kolena, musím si dávat pozor, co řeknu.
Téma bude 27. verš Janovy kapitoly z Golgoty: „V tu hodinu ji onen učedník přijal k sobě." Tak toto téma. Přijmi P.Marii. Přijat P.Marii k sobě. Onen učedník je kdo? Jan. Je tady ještě jiný Jan? Každý pokřtěný je kdo? Učedník Ježíše Krista. Je tu někdo pokřtěný? Rozumíte tomu dobře! Ten Jan jsem já! Jsi pokřtěn, jsi pokřtěna? Tak jsi Jan, pamatuj si to. Učedník Ježíše Krista je každý, kdo je pokřtěný. Ježíš si mě tím křtem volí, abych byl s ním, abych šel kázat, hlásat a vyhánět zlo ze světa. To je moje poslání. Takže teď jsme u toho, jsme u té roviny: přijmi P.Marii. Ježíš nám dává svoji Matku na kříži. A já...budu kázat skrze svědectví.
Svědectví nejdou nějakým způsobem obsáhnout, to je naprosto vyloučeno. Mohu vydávat svědectví, které se týká mě. Víte, že když člověk vydává svědectví kdekoliv, tak mluví vždycky za sebe. Nový Jeruzalém je forma, jakým způsobem přijímá toto společenství Pannu Marii. Jste zde, svátost smíření, růženec, mše svatá, modlitby, to je konkrétní svědectví, které zde je, které vnímám, o kterém se dozvídám a z kterého musí mít člověk radost, protože je to Boží věc.
Přijetí Panny Marie je vždycky ve třech rovinách.
1) Prosíme, aby Panna Maria se za nás modlila - a je toho neúrekom. Prosby - ty naše osobní, naše děti, bolesti. My na to máme v Koclířově speciální džbán milosti z Kány Galilejské. A tam to lidé vpisují a my každého 13. za to máme mši svatou, na jejich úmysly. My říkáme, že tam lidé lijí vodu svých nedostatků a Panna Maria se přimluví a Ježíš ji promění ve víno.
2) Druhý stupeň už je vyšší, dívám se, jak je Panna Maria krásná. A snažím se jí připodobnit, abych se jí podobal. Krása nespočívá v tom, jaké má člověk míry a váhy. Taková vrásčitá stařenka, která žije s Bohem, pro Boha, která má v srdci pokoj a lásku, je tak krásná. Opravdu krásná. Tu krásu člověk vidí i navenek. Na rozdíl, nějaká, nechci nikoho jmenovat, že, všecko nádherný, krásný, ale tam ten hnus vidíte přímo z té tváře. Ano. Co je vevnitř, to je v lidech. To je podoba Panny Marie.
3) Třetí stupeň je strašně důležitý, který mnohdy nevnímáme, to je forma služby. Já chci pro tebe, Matičko, něco udělat. To bylo to, když se Panna Maria, zjevila Lucii, zítra je to pět let od její smrti, dožila se 98 let, Lucie de Santos. Když se jí Panna Maria zjevila, když byla potom v klášteře ve Španělsku a přišel s ní Ježíš, malý chlapec, Panna Maria ho držela za ruku, nic neříkala a ten malý chlapec Ježíš řekl: „Lucie, co ty už jsi udělala pro moji maminku? Pro dílo mojí maminky?" Ona nemohla prosadit Fátimu, nevěřili jí, byla tam v klášteře, Fatima nebyla uznaná - „Co už jsi pro ni udělala?"
Takže to už je další ten stupeň, to je konkrétní apoštolát. Co já mohu udělat pro Pannu Marii, co já jí mohu dát? Jak se mohu podílet já na poslání, které ona na tomto světě má. A tím jsem samozřejmě na poslání Ježíše Krista, jeho vykupitelském poslání. A nemyslete si, že nic nemůžeme, my můžeme strašně moc. Konrád Adenauer, starší ho budou znát, zakladatel Evropské unie, teď je to hodně důležité ta Evropská unie, Evropa, ano. Tak on řekl: „ O tom jaká bude Evropa se nerozhoduje v bankách, v ekonomice, jak nám to teď vtloukají do hlavy, v silných armádách nebo v zednářských lóžích a seskupeních, ale rozhoduje se na poutních místech. Rozhoduje se tam, kde se lidé modlí, kde přinášejí oběti."
To je ta největší síla, která je nám svěřena. Takže my můžeme pro to dílo opravdu udělat velmi mnoho. 1975, to byl svatý rok, silná totalita a v katedrále svatých Petra a Pavla v Brně jsem přijal kněžské svěcení, je to tedy, když počítáme dobře 35 let. 15 roků v době totality, v závěru ve Šlapanicích u Brna. Tady to působení, dočkali jsme se svobody - je to dvacet let. 15. května před dvaceti lety, když jsem byl farářem ve Šlapanicích u Brna, tam, kde byla teď papežská mše svatá, ten oltář stál na katastru Šlapanic u Brna, ne Brno, ne Tuřany, ale Šlapanice u Brna, přesně to vím, je to maličkost, ale, aby to alespoň někdo věděl, že tam byla ta mše svatá. Tam jsem zažil odpověď na otázku, kterou mně dával německý inspektor z Fatimského apoštolátu, doktor Beer, zda přijmu Pannu Marii. Představte si, že se vám tohle stane. Otevřete dveře na faře, před polednem a tam stojí pán v černém, už takový dobrý sedmdesátník a pořád opakuje: „Přijmete Pannu Marii?".... Můžete říct ano nebo ne nebo nevím - nevím říkají vždycky děti. Jak se jmenuješ - nevím. Ano. To je těžší, děti už nejsme, tak jsem řekl ano. Já jsem vůbec nevěděl na co říkám ano, čemu říkám ano, proč říkám ano, ale věděl jsem, že tomu starému pánovi - doktoru teologie, jak jsem později zjistil - těžko můžu říct ne, a když mu neodpovím, tak se mně z těch schodů nehne.
Takže to je ustanovení Fatimského apoštolátu. Přesně 15. května to bude 15 let. Já jsem řekl ano, on vešel, rozbalil věci, řekl o co jde, co Panna Maria, já už jsem měl tenkrát už velké věci s Medjugorjí, protože rok předtím ve Šlapanicích už za totality v roce 1988 byl Slavko Barbarič. Přímo z Medjugorje, to bylo utajené setkání pro 1500 lidí, že, bylo to o krk, ale všechno prošlo. Teď to říkám také proto, protože letos na nový rok se stalo rozhodující prolomení Medjugorje. Kardinál Christoph Schönborn, vídeňský arcibiskup vydal svědectví: „Já už to nemohu vydržet." To co udělal je naprosto neslučitelné s jeho postavením po stránce církevního práva a církevních zvyklostí. On to vzal na sebe. Dojel do Medjugorje, vzal si mitru, sloužil tam mši svatou, vedl katechezi a řekl: „Nezlobte se, já nechci tady rozbíjet jednotu Církve, protože na to jsou všechno složité pochody, které tam probíhají, ale já toužím jít za Pannou Marií a všechno co mám v vídeňské diecézi je požehnání, které plyne skrze Medjugorje. Bomba jako hrom. Teď čekáme co nastane, v srdci doufáme, protože taková osobnost - dominikán, nejvyšší pozice, která je v Církvi je u něj, takže věříme, že to bylo s tichým souhlasem papeže. My se už opravdu nemůžeme dívat na ty promarněné milosti, tolik zla je ve světě. A když jsou takové zdroje dobra, tak jim musíme dát nějakým způsobem zelenou. To neznamená, že je Medjugorje církevně uznaná, ale chci říct, ano toto je klíčový krok, to už diplomacie to ví dobře co toto znamená.
Proto také o tom mluvím, proto také Panna Maria a Panna Maria je jedna. Není Lurdská, není Fatimská, není Šaštínská, není Hostýnská, ano to jen my musíme každý někde bydlet a tak to musíme takto pojmenovávat. Ale Panna Maria je rozhodujícím způsobem jen jedna, tak jako je jeden Duch Svatý a je jeden Pán. A po tom přijetí Panny Marie, ustanovení apoštolátu, přišla Třebíč pět let a potom před patnácti lety Koclířov.
V Třebíči každou neděli patnáct set lidí v kostele, měl jsem potom vikariát - celý okres Třebíč. Všechny ty děkanáty - pět děkanátů, obrovské možnosti. A pak přišla nabídka - Koclířov, kde byla jedna negramotná babička a jeden pán, který říkal, že už stejně jde do domova důchodců. Takže byl to nepoměr - ale zase je tam Panna Maria. Můžete zase říct ano nebo ne. Vždycky můžete říct na tu otázku ano nebo ne. Proto, abyste řekli ne, můžete mít důvodů kolik chcete. Vždycky se podívejte na Pannu Marii, já se na ni vždycky dívám, když za ní přišel anděl, zvěstoval, že bude matkou Božího Syna, každý člověk na jejím místě by řekl, že to nejde, že to nemůže nebo by alespoň řekl, že si to musí rozmyslet. A nebo by alespoň řekl, že má snoubence a čeká svatbu a že se s ním musí poradit. To by udělali všichni normální lidi včetně nás, kteří tady jsme. Ale Maria řekla ANO. Proto vždycky se díváme na Pannu Marii, abychom uměli říci - je-li to od Boha, tak uměli říct ANO, i když vůbec nevíme co, kde, jak a proč. Ale uměli říct ano.
A jsou to situace, ne jenom jestli se stanete nějakým - budete řídit fatimský apoštolát nebo organizovat Nový Jeruzalém nebo něco jiného. To jsou takové chvíle, o kterých se nám ani netuší. A všechny nás čekají. Ty zkoušky máme všichni před sebou nebo jimi procházíme. Člověk v těžké nemoci - fyzické nebo psychické - a teďka to prožívá a má na to říct ano. Pánu Bohu. Normálně by řekl: „Proč mě to potkalo? Jak dlouho ještě to bude trvat? Proč moje modlitby nebyly vyslyšeny?" Jakýmkoli způsobem. Víte kolikrát je tam řečeno ano. Já to umím říct výborně teoreticky, ale kdykoliv v praxi - to je boj, obrovský boj - o ten mariánský apoštolát. O to ANO s Pannou Marií Pánu Bohu. Takže tady se posilujeme k tomu, abychom uměli být v díle Panny Marie a jestliže je to od Boha, tak já říkám ANO.
Prvního května, tam v Hradci Králové na Velkém náměstí venku, pošleme do boje starce arcibiskupa Karla Otčenáška, který vystoupí ze svých posledních sil, aby dal svůj životní odkaz Církvi a národu. Vlasti a národu. Aby povzbudil nás, abychom měli vztah k Církvi. Cítíte to, jak dneska lidé nenávidí Církev, kde mohou tak ji pošpiní, ale oni stejně tak nemají rádi vlast. Myslíte, že jim něco říká vlast? On vystoupí a to je osobnost, která může říci, ten odkaz, dostanou ho všichni do ruky, od našeho prezidenta, všichni tam budou, přes Vatikán, všichni se sejdou a těm lidem říci: „Prosím vás - milujte Církev a milujte vlast." A potom tento národ bude sebou samým.
Po zaplacení autobusů a nutné režie zůstalo 4 700Kč, které jsme darovali na pastorační aktivitu spojenou s životním jubileem arcibiskupa Karla Otčenáška. Pán Bůh zaplať všem dárcům. Poděkování patří také otci Lukášovi a všem, kteří jakýmkoli způsobem celou pouť velmi dobře a obětavě organizačně připravili. Díky za každodenní modlitbu na výše uvedené úmysly poutí NJ.
Představení hlavního celebranta poutě Nový Jeruzalém vBystřici P. Mgr. Jiřího Janouška, faráře na Fryšavě a ve Sněžném
Kdy a kde jste se narodil?
Narodil jsem se v roce 1978 v Budišově, což je kousek od Velkého Meziříčí směrem na Třebíč.
Rodiče, mládí?
Svoje dětství jsem prožil v tradičně křesťanské rodině a dá se říci, že bylo harmonické a šťastné. Tatínek jezdí s autobusem a maminka je dlouhodobě v invalidním důchodu.
Vaše cesta ke kněžství, Vaše působiště?
Moje cesta ke kněžství? To je složitější, já jsem nikdy nechtěl být knězem. Kněz to byl v mém pohledu pouze někdo svatý - a to já nejsem. No a přece jsem se stal knězem. Pán má různé cesty. Moje působiště: dva roky jsem strávil jako jáhen, nejprve v semináři, kdy jsem sloužil ostatním bohoslovcům a další rok v konviktu jako prefekt - tj. jeden z představených (vychovatelů) pro budoucí bohoslovce. Po kněžském svěcení jsem byl dva roky na Jižní Moravě v Hodoníně jako kaplan a součastně jsem byl administrátorem v Lužicích. No a teď jsem od srpna ve Fryšavě.
Kdo Vám nejvíce pomohl na této cestě?
Nejvíce to byli asi bohoslovci, s kterými jsem se často setkával na různých prázdninových akcích.
Co si představujete pod pojmem nová evangelizace?
Pastoraci v ČR.
Jak jste prožil návštěvu papeže Benedikta XVI., váš nejkrásnější zážitek?
Byl jsem v katedrále v Praze a na letišti v Brně. Nejkrásnější pocit byl, když letadlo se Sv. otcem přistávalo na brněnském letišti.
Co může věřící člověk dělat pro to aby vzrostla víra v jeho okolí?
Plnit si svoje povinnosti a dělat to, co dělat má a tak být příkladem pro ostatní. Tímto ukážeme, že křesťané jsou „normální" - zboříme předsudky a zbytek zařídí Pán.
Co vás v poslední době nejvíc potěšilo?
Návštěva Sv. otce v ČR a také to, že jsem při této příležitosti potkal mnoho kněží, které jsem delší dobu neviděl.
Co Vás nejvíc zarmoutilo?
To již ani nevím. To nemá cenu se tím užírat.
Mohl byste nám blíže přiblížit úmysl sbírky na pouti NJ v Bystřici?
Sbírka bude určena na opravu kostela ve Sněžném. V kostele ve Sněžném v součastné době probíhá odvlhčení zdiva (vnitřní omítka je po celém obvodu otlučená asi do tří metrů). Již je to dobré, jen to dodělat.
Kdo je Vaším životním vzorem a proč?
Sv. Jan Nepomucký - je to příklad kněžské věrnosti, i když sám při tom přišel o život.
Děkuji za rozhovor
Hřích
Uvažovali jste o tom proč milující Bůh Adama a Evu, naše prarodiče, vyhnal z ráje a lotru po pravici na kříži ihned slíbil nebe? Došel jsem k závěru: co udělali prarodiče, když se po hříchu setkali s Bohem? Sváděli vinu jeden na druhého - Adam na Evu, Eva na hada. Když poznali, že jsou nazí a částečně se oděli, okamžitě měli litovat svého selhání a v pokoře prosit Boha za odpuštění. Lotr na kříži to udělal lépe, ví že je spravedlivě odsouzen za svoje velká provinění, uznává to a s pokorou ve víře prosí za odpuštění. A dostává odpuštění a okamžitý příslib ráje. Hříchy jsou tu velmi rozdílné, ale Bůh je nehodnotí podle velikosti, ale podle postoje k nim. Ďábel i dnes dokáže manipulovat s lidmi a říkat jim, že co udělali přece není hřích, že si takových malých provinění Bůh nevšímá a podobně. I lehký hřích je hříchem, každý může přerůst ve hřích těžký. Nenaleťme mu na to. Prosíme tě, milosrdný Bože, dej nám svého svatého Ducha a svou milost a sílu přemáhat pokušení z lásky k tobě a k tvému ukřižovanému Synu.
Bratr Klement Maria
Pozvánky.
Slavkovice - kostel Božího Milosrdenství a sv. Faustyny
Rádi bychom pozvali všechny do Slavkovic: 1) Každou třetí sobotu v měsíci - 16 - začátek programu - modlitby a sv. zpověď, v 17 hod - mše svatá 2) Každou sobotu a neděli po celý rok od 15 - 17 hod. v kostele ve Slavkovicích je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru s knězem. Kontakty: fara Jámy:
566 502 856; Slavkovice: Infolinka /bohoslužby, poutě.../: 566 502 853; info@slavkovice.cz.;
Prosby - Kniha milosrdenství: 566 502 852 kniha@slavkovice.cz; Nahlašování skupin: 566 502 854 pout@slavkovice.cz. Na stránkách http://www.slavkovice.cz/ najdete další informace. Děkujeme a přejeme Vám hodně Božího požehnání - za otce pallotiny: P. Woj. Zubkowicz SAC
Postní duchovní obnova. Římskokatolická farnost sv. Petra a sv. Pavla ve Štěpánově n/Svr. Vás všechny srdečně zve na Postní duchovní obnovu pro všechny ... v sobotu 27. března 2010. Vedenou P.ICLic. Pavlem Kopeckým, farářem v Letovicích. Začátek v 9 hodin.
Diecézní setkání mládeže s otcem biskupem v Brně 27.3. 2010 od 8,30 do 16,30 hod. Bližší podrobnosti na http://www.brno.signaly.cz/
IV. brněnské bioetické dny
ČBK ve spolupráci s dalšími institucemi pořádá ve dnech 23. - 25. 4. 2010 v Brně konferenci s mezinárodní účastí - IV. brněnské bioetické dny, které budou zaměřeny na aktuální etické otázky manželského a rodinného života. Na konferenci promluví přední odborníci z oblasti teologie, biologie, medicíny, psychologie a dalších oborů. Přihlášky je třeba zasílat co nejdříve e-mailem na adresu konference@bioetika.cz, případně na adresu Hippokrates, Míčkova 59, 614 00 Brno. Podrobnosti na www.bioetika.cz.
Poutní výlet rodin s dětmi
P. Pavel Lazárek a jáhen Ladislav vás srdečně zvou 30.4. - 2.5. 2010. Podrobný program a cena budou zveřejněny v příštím čísle. Předběžně: klášter Želiv - táborák, dva noclehy, večeře, snídaně, prohlídka, mše svatá, poutní místo Křemešník - mše svatá, Pelhřimov - muzeum kuriozit a rekordů, Jihlava - vodní ráj nebo ZOO. Přihlašovat se můžete už nyní (čím dříve, tím lépe) u jLK.
J. Em.Tomáš kardinál Špidlík SJ.
Přednáška přední světové duchovní osobnosti a rodáka z Boskovic na téma: „Kořeny evropské kultury" v Mahenově divadle. V průběhu večera zazní od sólistů Národního divadla v Brně „hudební dárek" pro pana kardinála. Sobota 22.5.2010 večer. Autobus pojede Vír - Rovečné - Olešnice. Předběžná cena vstupenky a cesty - 200, děti a mládež 100 Kč. Přihlášky co nejdříve u jLK.
Pouť na Moravu a do Polska.
P. Jan Peňáz a jLK Vás srdečně zvou na tato poutní místa: Hostýn - P. Maria ochránkyně Moravy; Čenstochová - P. Maria Královna Polska; Krakov - Boží milosrdenství a sv. Faustyna. Pojedeme (dá-li Bůh a bude-li dost zájemců) 6. - 8. 7. 2010. Záloha - 2000, děti a mládež 1000. Podrobný program v příštím čísle. Závazné přihlášky u jLK
Pěší pouť na Velehrad.
V pořadí již desátá - bude letos v termínu 16. - 21.srpna. Knížečky o té loňské jsou k dostání u jáhna LK.
Plán konání prosebných putovních mariánských poutí Nový Jeruzalém na rok 2010 a 2011
2010
12. květen Heřmanov u Vel.Bíteše P. Ing. Mgr. Karel Chylík
14. červen Rožná
13. červenec Lysice
13. srpen Oslavice
13. září Jámy
13. říjen Březí
12. listopad Velká Bíteš
13. prosinec Olešnice
2011
13. leden Velké Meziříčí
únor - volný
14. březen Bystřice n/Per
13. duben Lísek
13. květen Nové Veselí
13. červen Jimramov
13. červenec Radostín n/Osl
13. srpen Oslavice
13. prosinec Olešnice
Se souhlasem místního pana faráře je možné přihlásit další farnosti - pořadí je určováno heslem - kdo dřív přijde - ............
Srdečné pozvání na 124. pouť NJ - v úterý 13. dubna 2010 v 18 hodin do Křtin - hlavní celebrant a kazatel P. PhDr. Zdeněk Jindřich Zdík Charouz O. Praem., ThD., převor kláštera v Želivi
Srdečné Pán Bůh zaplať za Vaše dopisy a příspěvky do tohoto zpravodaje. Zprávy, oznámení, články, pozvánky do tohoto zpravodaje můžete posílat na níže uvedenou adresu. Uzávěrka příštího čísla je 20.3. 2010. Po přečtení můžete dát přečíst svým známým, nemocným.
Zpravodaj NJ sestavuje, vydává, o Vaše modlitby prosí a všem čtenářům žehná - jáhen Ladislav Kinc, 59264 Prosetín 79, tel č. 516 463 315, 606 948 970, e.mail-kinc@biskupstvi.cz Plakátky, zpravodaje a vše ostatní také na internetových stránkách: http://www.novyjeruzalem.cz/ a www. rovecne.farnost.cz.