Pouť NJ v v N. Veselí - pondělí 13. 5. 2013 v 18 h

27.04.2013 - poutní místo Křtiny

 

Pochválen buď Ježíš Kristus!

Milí přátelé!

Za několik dní začne měsíc květen, zasvěcený P. Marii a modlitbě sv. růžence. Svadectví v kázání ve zpravodaji nám dává povzbuzení k této modlitbě, kterou můžeme mnoho.

 

"Hledala jsem Boha - ve svém náboženství, přírodě a nenacházela.  Jednoho dne jsem vstoupila do kaple, kde bylo zvěstováno evangelium. Velmi se mě dotklo prosté kázání.  Za několik dní mi Pán řekl: "Nenech projít milost, kterou ti dávám."  Plakala jsem nad svými hříchy - nešla jsem k Bohu skrze Ježíše, který je cesta, pravda a život. Začala jsem rozumět velikosti Kříže. Ježíš vzal na sebe mé nemoci, mé hříchy. Odpustil mi hříchy a dal svůj pokoj, který převyšuje lidský rozum.  Od té doby jsem znala radost a Jeho lásku, která nemá konce."  (Sv. Terezie Benedikta od Kříže - patronka Evropy)

 

Kolem nás se rozkvétá vše do krásou květů, které dávají naději na plody.  K tomu, abychom si vyprosili květy a plody Ducha Svatého Vám všem žehná Váš jáhen Ladislav

 

P.S.  Pokud chcete s námi putovat za krásami poutních míst v jižních Čechách (viz pozvánky ve zpravodaji) - přihlaste se co nejdříve.  Rezervace ubytování je jen do určitého času.

 

Nový Jeruzalém č. 5/2013

 

Zpravodaj  pro 161. prosebnou mariánskou pouť, která

se bude konat (dá-li Pán Bůh)  v Novém Veselí   - v pondělí 13. května 2013 v 18 hodin.

 

Zpráva o pouti NJ a průběhu stálých modliteb  v Lísku.

  V  pátek 12. dubna 2013 přijelo a přišlo na pouť NJ do Lísku autobusy, auty a pěšky asi 250 poutníků. Svátost smíření udělovalo 6 zpovědníků - Pán Bůh zaplať za jejich obětavou službu.

                 Modlitby a mši svatou jsme obětovali na úmysly poutí Nový Jeruzalém:

1) o nová a trvalá kněžská a řeholní povolání    2) o věrné a obětavé spolupracovníky duchovních    

   3) o vzrůst víry v našem kraji                            4) o pokoj a mír ve světě a v našich rodinách      

      5) o život těla a duše pro všechny počaté děti      6) na smír za hříchy celého světa

                        Kázání P. ThLic. Artura Daniela Cierlického na pouti NJ v Lísku:

   Sestry a bratři!  Jsem nováček, co se týká mariánské spirituality. Hledal jsem P. Marii - matku, toužil jsem ji najít, ale nějak mi to nešlo.  Jsem vděčný protestantskému pastorovi.  Na jednom ekumenickém setkání mně řekl - rád se modlím růženec. Já jsem myslel, že mně praskne srdce. Říkal jsem si, to není možné. On protestantský pator se modlí růženec a já, katolický kněz  - jsem dlouho hledal zpovědníka, který by mě uklidnil, že se nemusím modlit růženec.  Toto setkání se mnou otřáslo.  Potom jsem onemocněl na astma, představení mě poslali na rok na léčení.  Pán Bůh to tak krásně řídil a myslím, že i Matka jeho Syna, že jsem přišel na poutní místo P. Marie Fatimské.  Dnes bych chtěl právě mluvit jen o tom, i když se zdá, že budu vozit dřevo do lesa. Na druhé straně vím, že je potřeba samozřejmé věci opakovat. Zastavíme se u veliké Fatimské novémy - 2009 - 2017.

      V roce 2017 to bude 100. výročí, kdy se P. Maria zjevila třem dětem. Co se odehrálo a jaký to má vliv na dnešní dobu.  Přiznám se, že jsem hodně nešťastný, když mně došlo, že nemusela být druhá světová válka. A komunismus nemusel přinést takové „plody".     Matka Boží Fatimská tehdy dětem řekla (13.5. 1917): Přišla jsem vás  poprosit, abyste  v následujících  šesti měsících vždy třináctého v tutéž hodinu, přicházeli sem. Potom vám řeknu, kdo jsem a co chci."  O dva měsíce později: „Bůh chce zavést ve světě úctu k mému Neposkvrněnému Srdci".  Následuje prosba  k trojici fatimských  pasáčků: „Viděli jste peklo, kam přicházejí duše ubohých hříšníků.  Pro jejich záchranu chce Bůh zavést ve světě úctu k mému Neposkvrněnému Srdci (NSPM). Jestliže lidé udělají, co vám řeknu, mnoho duší se zachrání a bude mír. Válka spěje ke konci. Nepřestane-li se však s urážkami Boha, začne za pontifikátu Pia XII. ještě jedna mnohem krutější válka. Až uvidíte noc ozářenou neznámým světlem, potom vězte, že je to veliké znamení, kterým Bůh dává najevo, že potrestá svět za jeho zločiny válkou, hladem, pronásledováním církve a Svatého Otce.  -  Aby se tomu zabránilo, přijdu požádat o zasvěcení Ruska mému Neposkvrněnému Srdci a o smírná svatá přijímání  o prvních sobotách v měsíci.  Jestliže lidé mé přání splní, Rusko se obrátí a bude mír. Jestliže ne, Rusko rozšíří své bludy po světě a vyvolá války a pronásledování církve. Dobří lidé budou mučeni a Svatý Otec bude mnoho trpět, různé národy budou zničeny. Ale nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí. Svatý Otec mi zasvětí Rusko, to se obrátí a světu bude dopřán na nějakou dobu mír.       Proč úcta k NSPM?   

     „Aby se mohly zachránit duše ubohých hříšníků." Sestra Lucie odpovídá: „Protože tak chce Bůh,   Bůh nemluví k dospělým, ale k dětem. Lucie tehdy řekla: To nám řekla svatá Panna z nebe a v nebi jsou jen dobří lidé. Oni tam nelžou a když o to prosí, tak to má být."   P. Maria: „Aby se zabránilo válce, hladu, pronásledování Církve a Svatého Otce, budu prosit o zasvěcení  světa a Ruska mému NS a smírná svatá přijímání o prvních sobotách. Ano, protože zasvěcení NSPM stanoví pouto sjednocení s Matkou Mystického Těla Kristova a skrze Krista přítomného v Eucharistii se stane naším každodenním Chlebem života. Tak bude Bohu přinesena oběť na usmíření za hříchy lidstva, kterými je urážen." Bohužel, zasvěcení se nekonalo - a válka začala..... Rok 1940 - dopis sestry Lucie papeži Piu XII.  „Náš Pán slibuje během války zvláštní ochranu Portugalsku, v souvislostí se zasvěcením portugalského národa, které provedli nejdůstojnější biskupové Portugalska.  Zvláštní ochranu jako důkaz milosti, by  Pán udělil i jiným národům, kdyby se jako Portugalsko zasvětily NSPM."  

Důkaz? Jako odpověď na tento dopis: 31. 10. 1942 - papež Pius XII. zasvěcuje celý svět NSPM: Národy rozdělené omyly a spory, především  ty, které ti prokazují mimořádnou úctu,  kde se nenajde jediný dům bez tvého ctihodného obrazu (dnes možná ukrývaného na lepší časy),  zahrň pokojem a přiveď je znova do Kristova jediného ovčína  pod vedením jediného a pravého Pastýře". (nezaznělo tam z nějakých vážných důvodů jméno Ruska.)

     Co následovalo? 2. únor 1943: svátek  Obětování Páně, porážka německé armády u Stalingradu;  13. květen 1943:  výročí fatimských zjevení, kapitulace Německa  v Africe, v Tunisu; 15. srpen 1943: slavnost Nanebevzetí P. Marie, osvobození Sicílie; 8. září 1943: svátek Narození P. Marie, kapitulace Itálie;  15. srpen 1944:  slavnost Nanebevzetí P. Marie - invaze spojenců u Toulonu;   12. září 1944: liturgická  památka Jména P. Marie - překročení hranic Německé říše armádami spojenců;  8 . květen 1945: P. Marie, Prostřednice všech milostíi a zároveň  svátek Michaela Archanděla, patrona Německa, kapitulace Německa;  15 . srpen 1945: oznámení kapitulace Japonska. A tak, když skončila II. světová válka, neměli bychom být spokojení?....

   Ve shodě s úmysly Panny Marie, které dala ve Fatimě Pius XII. 31. května 1954 vyhlašuje  Svátek Panny Marie Královny.  „Aby naše i vaše vroucí prosby byly vyslyšeny nařizujeme v tento den aby bylo obnoveno zasvěcení celého lidského rodu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie."

    Výzva  pro dnešek!  22. srpen  - Panny Marie Královny  - Den obnovy zasvěcení se   NSPM.

   Bl. Jan Pavel II. 13. května 1982 ve Fatimě: „Jestliže Církev uznala poselství  Fatimy, stalo se tak především proto, že poselství obsahuje pravdu a výzvy samého Evangelia. Obraťte se a věřte evangeliu (Mt 1, 15); to jsou první slova, kterými se Mesiáš obrací k lidstvu. Poselství Fatimy je ve své podstatě výzvou k obrácení a pokání, tak jako evangelium.   Toto volání zaznělo na počátku XX. století a odtud je mířeno především na toto století, kdy mnozí lidé i mnozí křesťané se vydali zcela jiným směrem, než jakým ukazovalo fatimské poselství P. Marie. Právě proto je tato evangelijní výzva k pokání a obrácení - vyjádřena mateřskými slovy - stále aktuální a ještě naléhavější." 

   Bl. Jan Pavel II. 25. 3. 1984 Vatikán:  Dne 25. března 1984 na Svatopeterském náměstí během připomínky Mariina Fiat, které vyslovila v okamžiku zvěstování, Svatý Otec Jan Pavel II., duchovně sjednocen se všemi předem „svolanými" biskupy na celém světě, svěřil Neposkvrněnému Srdci lidi a národy aktem zasvěcení před sochou Naší Paní z kaple Zjevení ve Fatimě - kterou dal dovézt do Říma, aby tím dal zřetelně najevo, že takovýto slavnostní a univerzální úkon zasvěcení  odpovídal tomu, co chtěla Naše Paní ve Fatimě.

  Sestra  Lucie, 2005:   „Ano, 25. 3. 1984 to bylo vykonáno tak, jak žádala Naše Paní."

 Papež Benedikt XVI.  13. května 2010 ve Fatimě: „Mýlil by se ten, kdo by si myslel, že prorocká mise Fatimy je ukončena. V Písmu svatém často vidíme, že Bůh hledá spravedlivé, aby zachránil lidstvo a totéž činí tady ve Fatimě, když se ptá:  „Chcete nabídnout Bohu, že budete snášet všechna utrpení, která vám sešle, na smír za všechny hříchy, jimiž je urážen, a jako prosbu za obrácení hříšníků?"

    PRVNÍ SOBOTY se vrací!  - Ve shodě s úmysly Panny Marie, které dala ve Fatimě  Proč pět prvních sobot?  Počet pěti smírných sobot zdůvodnila později Lucie tímto vysvětlením, jež jí bylo vnuknuto: Dcero, důvod je jednoduchý: je pět druhů rouhání vyřčených proti Neposkvrněnému Srdcí Marii. 1.Rouhání vůči Mariinu Neposkvrněnému Srdci.  2.Potupné řeči proti trvalému panenství Mariinu.  3. Rouhání proti božskému Mariinu mateřství. 4. Ničemnosti, které byly zasévány do srdcí dětí, lhostejnosti,  pohrdání a nenávist vůči Matce Boží. 5. Hanobení Mariiných obrazů a soch.

První soboty v měsíci - podmínky smírných pobožností: 1. Jít ke sv. zpovědi (nemusí být přímo první sobotu);  2. Modlitba sv. růžence (jedna část);  3. Rozjímání  (15 minut); 4. Přijetí svatého přijímání;  - Jednání musí být vedeno úmyslem věnovat  Neposkvrněnému Srdci Mariinu smírné modlitby za všechny hříchy, lhostejnosti, urážky, které byly vůči němu spáchány.

     Duši, která takto bude  uctívat mé Neposkvrněné Srdce, slibuji, že v hodině smrti obdrží všechny milosti potřebné ke spáse". 

   2. světová válka nemusela být, komunismus nemusel tak šílet. Skoro 70 let trvalo, než Církev udělala v osobě papeže to, o co prosil Bůh skrze P. Marii. Proč Rusko? 1917 - revoluce - není Bůh, není náboženství, není hřích, člověk může dělat co chce. Fatima je jediné místo, jediné poselství, ke kterému se papežové tolikrát vraceli. Mnohá poutní místa jsou uznaná za pravá, ale Fatimu papežové respektovali. Dnes se každý z nás může Srdci P. Marie obětovat a zapojit se do spásy tohoto světa. Tak jako dříve, tak i dnes Bůh ledá lidi sobě věrné, aby mohl zachraňovat tento svět. Osobní zasvěcení Neposkvrněnému Mariinu Srdci  - nejvyšší bod mariánské úcty:  Panno Maria, Matko Boží, zasvěcuji se tvému Neposkvrněnému Srdci se vším, co jsem a co mám. Přijmi mě pod svou mateřskou ochranu! Uchraň mě ode všech nebezpečí. Pomáhej mi přemáhat pokušení, která mě svádějí ke zlému, abych si zachoval čistotu duše i těla. Tvé Neposkvrněné Srdce ať je mým útočištěm a cestou, která mne vede k Bohu. Vypros mi milost, abych se z lásky k Ježíši často modlil a obětoval za obrácení hříšníků a na smír hříchů proti tvému Neposkvrněnému Srdci. Ve spojení s tebou chci žít v dokonalé oddanosti Nejsvětější Trojici. V ni věřím, jí se klaním a ji miluji.  AMEN.  

..............................A nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí!

   Po zaplacení autobusů a nutné režie zůstalo 870 (byl nezvykle malý počet poutníků), které jsme darovali rovným dílem radiu Proglas a televizi NOE - Pán Bůh zaplať. Poděkování patří také místnímu faráři otci Karlovi a všem farníkům z Lísku, kteří celou pouť velmi dobře a obětavě organizačně připravili. Díky za každodenní modlitbu na výše uvedené úmysly poutí NJ.

 

Představení hlavního celebranta NJ v Novém Veselí, kterým je  P. Pavel Pola OCD ze Slaného

Stručné představení - věk, dětství, mládí, studia, působiště:   Je mi 32 let a pocházím z Prahy. Po maturitě jsem šel studovat lékařskou fakultu v Praze, ale po třech letech jsem změnil své směřování a začal jsem se studiem teologie. V té době jsem také blíže poznal řád bosých karmelitánů a po krátké době rozmýšlení jsem k nim vstoupil. Lékařskou fakultu jsem nejdříve pouze přerušil, ale už jsem se tam nevrátil a nikdy jsem toho nelitoval. Ve 29 letech jsem byl vysvěcen na kněze a od té doby působím ve Slaném.     Otče, co podstatného jste se v dětství naučil od rodičů?  Asi především celkový přístup k životu - pracovitost, zodpovědnost a zároveň lidskost.    Co bylo tím nejdůležitějším impulsem pro rozhodnutí stát se knězem?  Vnitřní Boží oslovení, které se těžko popisuje, ale které se pro mě postupně stávalo čím dál více hmatatelným a jasným. Jistotu, nakolik lze o jistotě mluvit, jsem ale získal až dlouho poté, co jsem se vydal na tuto cestu.   Kdo byl nebo je pro vás kněžským vzorem?  Je to celá řada poctivě žijících kněží, které jsem měl to štěstí potkat a kteří mě třeba i kus cesty doprovázeli. Ti mi dávali zakusit, že kněžství má skutečně i dnes smysl.   Co považujete na službě kněze za nejdůležitější a nejkrásnější? Moci předávat Boží slovo, slavit Eucharistii, doprovázet lidi v jejich osudech...    Co může věřící člověk dělat pro to, aby vzrostla víra v jeho okolí?  Promýšlet a poctivě žít svou víru - ono se to určitě „neututlá".      Co vidíte jako důležité, na co kladete důraz v tříletí Písma Svatého, roku víry, eucharistie ve Vaší práci, ve svém životě, ve farnostech?   Nebát se objevovat stále nové formy, ve kterých předávat tyto trvale platné obsahy. Tak, abychom předávali Boha srozumitelným způsobem dnešnímu světu.      Mohl byste nám přiblížit úmysl sbírky, která je dnes obětována pro Středoafrickou republiku?   Sbírku bych rád směřoval do Středoafrické republiky, jedné z nejchudších zemí světa, kde navíc během letošních Velikonoc proběhl násilný státní převrat. V této zemi působí 40 let naši misionáři, kteří ji ani během období bojů neopustili a dál přinášejí naději do tohoto zapomenutého koutu světa. Zde i malá pomoc znamená hodně.  Na co se nejvíc těšíte?   Na chvíle bratrství a přátelství, které občas přijdou, a člověk ani neví jak.  Co Vám udělalo v poslední době radost?   Volba nového papeže a jeho jasná gesta, kterými od první chvíle dává najevo, o co mu jde - o podstatu, pokoru, službu...

 

Jubileum příchodu Slovanských apoštolů na Moravu a Rok víry. - K jubileu vydal pan profesor Petr Piťha stručnou publikaci: Svatý Cyril a Metoděj (Velehrad - symbol a úkol). Poukazuje v ní, že náš národ ví o těchto světcích a jejich velikosti velice málo. Je málo občanů, i 

 věřících, kteří mají zájem  o naše křesťanské kořeny. Jak to bylo? Kníže Rastislav věděl, že nezajistí-li svým poddaným učení o Bohu a Božích přikázáních - o přikázáních lásky a z nich vycházející Desatero - jeho vláda nebude mít pevné základy. Proto se obrací správným směrem na Cařihrad se žádosti, aby pro jeho knížectví i oblast Slovanů mu byli posláni misionáři znalí slovanského jazyka. Jeho přání bylo vyhověno. Mise byla svěřena filosofovi Konstantinovi (jméno Cyril přijal v Římě při vstupu do kláštera před svou smrtí) a jeho staršímu bratru Metoději. Konstantin věděl, že každý jazyk je poklad moudrost. Proto vytváří abecedu, HLAHOLICI překládá do ní liturgické texty a Písmo svaté. V cyrilometodějských písních se o tom velmi dobře zpívá. A proto Duch svatý to zařídil, že naše jubileum je spojeno s celosvětovým rokem víry. Na jakých základech pracují naši demokratičtí vládcové? Ví, že základem trvalého a úspěšného boje proti zlu je výchova k víře v Boha a životu podle přikázání Božích? Vrátili-li by náš národ k tomu, co pro Slovany před  1150 lety zajistil kníže Rastislav a kázali Soluňští bratři a jejich žáci, tak by naše krajiny jinak vzkvétaly jak duchovně tak i materiálně. Vložme všichni pokřtění náš národ i celé Slovanstvo do obětí a modliteb Bohu a do přímluv P. Marie a našich svatých ochráncům. Je rok víry a tak věřme Boží dobrotu a milosrdenství.                                     Bratr Klement Maria.

                                                             Pozvánky

V letošním roce víry se v termínu 4.-5.5. uskuteční pouť "Po stopách Cyrila a Metoděje". Navštívíme místa spojená s Cyrilem a Metodějem a to na Slovensku a na závěr posvátný Velehrad. Duchovní doprovod zajišťují otcové pallotini a Mons. Peňáz. Více informací u Václava Šustra, tel.:777 640 961.

 

Společenství Cyrilometodějských poutníků vás srdečně zve na Pouť na slavná poutní místa Českobudějovické diecéze (Jižní Čechy): České Budějovice, Klokoty, Římov, Lomec, Vyšší Brod, Kájov, Dobrá Voda a další.  Termín:  pátek 19. -  neděle 21. července 2013

V ceně pouti :  doprava, 2 x nocleh, 3x večeře, 2x snídaně, režie.   Přihlášky (co nejdříve - počet míst omezen) se zálohou (dospělí: 2000, děti a studenti: 1000, děti a studenti z početných rodin: 500) na adrese: jáhen Ladislav Kinc, 592 64 Prosetín 79; tel. 516463315 nebo 606948970; e-mail: kinc@biskupstvi.cz   - srdečně zve Mons. Jan Peňáz a jáhen Ladislav Kinc

 

Pozvánka na primiční mši sv.: 15. 6. v 15,30 hodin v Novém Městě na Moravě - P. M. Chrást.

 

         Pěší pouť na Velehrad  v pořadí již třináctá - bude letos v termínu 18. - 23. srpna 2013

Všechny důležité  Informace na:http://www.poutnik-jan.cz/pesi-pout-na-velehrad

          10. pěší smírná pouť P. MUDr. Ladislava Kubíčka. Sobota 21. 9. 2013.

 

        Plán konání prosebných putovních mariánských poutí NJ rok  2013, 2014

2013       12. červenec  Oslavice           13. srpen      Olešná                13. září           Radostín n/O

               14. říjen          Jámy                13. listopad   Měřín                  13. prosinec  Olešnice

2014       13. leden     Velké Meziříčí      13. února                                 13. březen     Křižanov

               14. duben    Bohdalov             13. květen    Březí                   13. červen      Rad. Svratka

               14. červenec                            13. srpen     Olešná                 12. září           Pavlov

               13. říjen                                    13. listopad                           15. prosinec   Olešnice

2015       leden    Velké Meziříčí               květen   Bohdalov                  prosinec    Olešnice

Se souhlasem místního pana faráře je možné přihlásit další farnosti - pořadí je určováno heslem - kdo dřív přijde - ............   Srdečné pozvání na 162. pouť NJ - ve čtvrtek 13. června 2013 v 18 hodin do Jimramova - hlavní celebrant  - P. Mgr. Miloslav Brhel z Poličky.

 

 Srdečné Pán Bůh zaplať za Vaše dopisy a příspěvky do tohoto zpravodaje. Zprávy, oznámení, články, pozvánky do tohoto zpravodaje můžete posílat na níže uvedenou adresu. Uzávěrka příštího čísla je 20.5. 2013. Po přečtení můžete dát přečíst svým známým, nemocným.

     Zpravodaj NJ sestavuje, vydává, o Vaše modlitby prosí a všem čtenářům žehná -   jáhen Ladislav Kinc, 59264 Prosetín 79, tel č. 516 463 315, 606 948 970, 731136801(církevní síť)   e.mail-kinc@biskupstvi.cz     Plakátky, zpravodaje a vše ostatní také na internetových stránkách: http://www.novyjeruzalem.cz/ a www. rovecne.farnost.cz.

 

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 22. ledna 2025

svátek má Slavomír

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)