Nový Jeruzalém v Rad. Svratce v pondělí 14. 2. 2011 v 17 h.

26.01.2011 - poutní místo Křtiny

 

   Pochválen buď Ježíš Kristus!

Milí přátelé!

Je za námi týden modliteb za jednotu křesťanů, který nám připomíná, jak je důležité nejen v jednom týdnu, ale stále prosit sjednocení dětí Božích podle Boží vůle skrze Krista, v Duchu Svatém.

V tomto týdnu, kromě jiných důležitých slov, jsem přijal a Vám předávám jednu velmi důležitou větu, která je také o jednotě křesťanů - křesťana s Bohem.  Zazněla v promluvě na pohřbu v Ruprechtově: 

       "Bože dej, ať zemřu jako dobrý křesťan. A můžeme mít jistotu víry, že Bůh -náš dobrý Otec - naši touhu naplní."

 

   Ke všemu dobrému,  ať  Vám poslouží také zpravodaj jehož středem je promluva našeho otce biskupa, rozhovor s o. Habrovcem a další.

            Zdraví a žehná Vám Všem - Váš jáhen Ladislav

Nový Jeruzalém č. 2/2011

 Zpravodaj  pro 134. prosebnou mariánskou pouť,

 která se bude konat (dá-li Bůh) v Radešínské Svratce - v pondělí 14. února 2011 v 17 hodin.

 

 Zpráva o pouti NJ a průběhu stálých modliteb  ve Velkém Meziříčí

 

  Ve čtvrtek 13. ledna přijelo a přišlo na pouť NJ do Velkého Meziříčí pěti autobusy, auty a pěšky přes 800 poutníků.  Svátost smíření udělovalo 7  zpovědníků - Pán Bůh zaplať za jejich obětavou službu.       Modlitby a mši svatou jsme obětovali na úmysly poutí Nový Jeruzalém:

 1) o nová a trvalá kněžská a řeholní povolání  

 2) o věrné a obětavé spolupracovníky duchovních    

 3) o vzrůst víry v našem kraji                          

 4) o pokoj a mír ve světě a v našich rodinách      

 5) o život těla a duše pro všechny počaté děti     

 6) na smír za hříchy celého světa

 

  Homilie otce biskupa Vojtěcha Cikrle na pouti NJ v Velkém Meziříčí:

 

Milé sestry, milí bratři,

    Slyšeli jsme příběh o uzdravení malomocného - většinou si evangelisté  všímají místa, kde se zázrak stal.  Ale Marka tento fakt vůbec nezajímá. Proč? Možná jen proto, abychom my vnímali, že jsme sami málo mocní. Že jsme ti ne - mocní a se všemi břemeny našeho života přicházíme za Kristem, a říkáme mu: „Vždyť ty mě můžeš uzdravit, jestli chceš!" Přicházíme za ním, aby uzdravil naše rány, aby uzdravil všechno, co je v nás pokažené, co je nemocné a co nám znemožňuje plně žít.  Aby uzdravil všechno, co nám brání žít životem radosti  a svědectví, jaké velké věci nám udělal On.

      Stejně jako říkala Alžběta Panně Marii: „Jsi blahoslavená, protože jsi uvěřila, že se ti stane to, co ti bylo řečeno od Pána," i nám říká Ježíš: „Chci, abys byl čistý, chci, abys byl zdravý, chci, aby ses uzdravil ze všeho, co tě souží." 

     A k tomu se vztahují dnešní liturgické texty.  Slyšeli jsme responsoriální žalm (95)   citovaný již v prvním čtení - v dopise Židům. Objevuje se tam velmi důležitá věc. Židé se pohybují na poušti, Bůh jim slíbil  zaslíbenou zemi a oni bloudí. Jednou  už jsou blízko tomu, aby  do  zaslíbené země, vstoupili, ale oni se rozhodnou bez Boha, a proto bloudí dál. „Kéž byste dnes uposlechli jeho hlas! Nezatvrzujte svá srdce jako v Meribě a v Masse..." říkají slova žalmu. Jako by výzva platila mně: „Kéž bys dnes uposlechl jeho hlas, nezatvrzuj své srdce."

     A nyní přicházíme za Ježíšem my. Přicházíme i s vědomím, jak mnohdy to, co nám říká Bůh, překryjeme něčím jiným s odůvodněním:  „Já mám teď jiné starosti...";  „Co by tomu řekli jiní....?"; „A proč bych to měl dělat?";  „A proč právě já...?!";  Je to jako postoj kluka, který přijde ze školy a řekne si: „Teď mám dělat úkoly, když se do toho pustím hned, budu mít pokoj, ale co.... raději si sednu k počítači, zahraji si nějakou hru, pobavím se...."  Je to jen povrchní příklad, ale často pravdivý. Na mnohem vyšších  úrovních odpovědnosti se  podobně my sami rozhodujeme každý den. A možná právě na tomto místě, při této bohoslužbě, máme uvidět, co nám slibuje Bůh.  „Když uposlechnete mého hlasu, dojdete na místo, které jsem vám přislíbil."  Staří Izraelité bloudili tak dlouho po poušti jen pro zatvrzelost svého srdce. Zahrnovali Boha výčitkami, stěžovali si, reptali. Dokonce se ohlíželi zpět: „V Egyptě to bylo lepší, tam jsme měli česnek, pór, cibulku, tam jsme měli úžasné věci..." A mnozí z nich po zaslíbené zemi ani netoužili.

     V čem se podobají nám?  Bůh nám slíbil, že když zůstaneme v jeho blízkosti, budeme šťastní.

Jak často jsme však nešťastní! Ale jen proto, že jsme jeho nabídkou pohrdli, že jsme zavřeli svá srdce. Že je pro nás přitažlivější jistota otroctví se svými určitými výhodami.  Jak je pro nás těžké, abychom řekli:  „Zde jsem, Pane, a chci to, co chceš ty. Chci, aby pro mne bylo tvé království tou nejdůležitější věcí v životě. Toužím se stát nástrojem tvé vůle..." Kolikrát si toto řekneme? Řekli jsme to Bohu už vůbec někdy?  Je k tomu zaměřena naše modlitba? Myslím, že častěji jen tak něco odříkáme, abychom měli Pána Boha rychle z krku. Přiznejme sami sobě: Není to  často právě takto? Jak často je od nás Boží království - království pokoje, lásky, odpuštění - daleko! Protože nás víc láká otroctví -  pórek, cibule a já nevím, co tam ještě měli (to cituji Písmo, to si nevymýšlím).   Tato situace se stále opakuje.  Celý Starý Zákon ukazuje na toho,  který má naplnit všechna  Boží zaslíbení.  A my se kvůli tomu scházíme u každé bohoslužby, abychom se setkali s Kristem, aby On přišel mezi nás a my jej přijali a nechali se proměnit.      Abychom mu dovolili proměnit naše uvažování, naše touhy.  Abychom se stali nástroji jeho lásky a vstoupili  do jeho lásky k celému stvoření. Přicházíme jako ti, kteří říkají: „Pane, já mnoha věcem nerozumím, ale vím, že chceš, abych  se stal vítězem. Že chceš, abych  na cestě, po níž jdu a často také padám, poznal, jak jsi velký."

    Uzdravený malomocný v evangeliu odchází, a přesto, že mu Pán Ježíš říká: „Nikde o tom nemluv!" - tak to všude rozhlašuje. Přitom  Ježíš u  evangelisty Marka až do desáté kapitoly opakovaně vyzývá: „Nemluvte o tom."  Proč to říká? Aby neviděli slíbeného Mesiáše jinak, než jaký je. Aby ho neviděli jen jako toho, který uzdravuje. Ale jako toho, který za nás trpí, který bere za nás kříž, který je za nás ponížen, který se z lásky k nám stal posledním z lidí. Je to proto, abychom i my uviděli Krista  v nemocných, v lidech na okraji společnosti... Abychom dobře porozuměli tomu,  kdo je On.  Pro nás zůstává určitým způsobem tajemstvím, jak může být současně Bohem i člověkem.  Na tuto otázku hledají odpovědi teologové a jejich snahy jsou důležité. Ale chápající srdce mnohdy předčí celou teologii.  Chápající srdce se může  radovat v Boží blízkosti a přijmout od něj uzdravení.

     I my jsme se dnes sešli, abychom od něho přijali uzdravení.  Abychom ze setkání s Pánem odešli s novým životním elánem.  Ne jako zmoklé slepice, jako ti, které bolí nohy a kolena - vždyť se přece dlouho klečelo a stálo... Abychom odešli jako ti, kdo si řeknou:  „Pane, při bohoslužbě  jsem poznal,  že jsi mně blízko, že mě máš rád a že mě neopouštíš ani v tom, co jsem udělal kdy špatného. Věřím ti, že  jsi se mnou a že mě chceš dovést do zaslíbené země."

A zaslíbená země, to nemusí být až nebe. To může být i dobré manželství, to může být povolání, které jsem přijal jako službu s Kristem pro druhé lidi. To může být duchovní povolání ve světě, může to být řada dalších věcí, za které se v Novém Jeruzalémě modlíte. 

   Pane, přijď, uzdrav nás a dej, ať  se Tvůj Jeruzalém stává místem, kde  jsi Pánem.

Ať je i ve mně,  v našich rodinách, v našich společenstvích, v našich obcích, na každém místě, kde jsme.   Přijď,  Pane! 

   Poutníků bylo tentokrát více než obvykle, jejich štědrost také. Po zaplacení autobusů a nutné režie zůstalo   27 152 Kč, které jsme s laskavým dovolením otce biskupa rozdělili takto: 22 152 Kč na pomoc církevnímu školství a 5 000 Kč na pastorační aktivity ve farnosti Radešínská Svratka (viz úmysl NJ 12/2010). Díky několika dobrodincům -  byl také zaplacen dluh z NJ 12/2010 - Bohu díky a   Pán Bůh zaplať všem dárcům.

    Naše poděkování otci biskupovi Vojtěchovi,  panu děkanovi otci Lukášovi a všem, kteří jakýmkoli způsobem celou pouť velmi dobře a obětavě organizačně připravili. Díky za každodenní modlitbu na výše uvedené úmysly poutí NJ.

 

Rozhovor s P. Ing. Mgr. Pavlem Habrovcem při příležitosti pouti NJ 14. února 2011  v Radešínské Svratce

 

Stručné představení:

Myslím, že čtenářům zpravodaje NJ se nemusím zvláště představovat. Jsem třináctý rok knězem. Působil jsem již jako jáhen a potom kaplan ve farnosti Slavkov u Brna. Více jak devět let ve farnostech Radešínská Svratka, Jámy, Olešná a nyní mým třetím kněžským místem je farnost Radostín nad  Oslavou a Pavlov, kde jsem na  trvalo od 1. května 2009.

Otče, co podstatného jste se v dětství naučil od rodičů? 

Za co jsem svým rodičům nesmírně vděčný, je především to, že nám dětem předali potřebu (chcete-li návyk) každodenní modlitby, denně jsme se společně modlívali. To, že součástí našeho života byla vždy nedělní mše svatá. Často i ve všední den jsme navštěvovali liturgii, také pobožnosti Křížové cesty a mariánské pobožnosti v měsíci květnu a říjnu. Ale byl to také dar smyslu pro každodenní namáhavou práci, smysl pro zodpovědnost, nemálo jsem jim vděčný za jejich něhu a péči.

Co bylo tím nejdůležitější  impulsem pro rozhodnutí stát se knězem?

Impulsů bylo mnoho, ale tím nejdůležitějším bylo vědomí, že mne Pán Bůh volá. Toto vědomí se stávalo v mém životě stále zřetelnějším, a potom až tak silným, že se mu nedalo odolat. Jsem Pánu Bohu za to nesmírně vděčný.

Kdo byl nebo je pro vás kněžským vzorem?

 Měl jsem vzácnou příležitost poznat více velkých kněžských osobností. Zpětně si uvědomuji, jak od dětství jsem dostával mnoho od P. Františka Posádky, nesmírně mnoho mi Pán Bůh dal a dává prostřednictvím P. Josefa Soukopa, P. Jana Podveského, P. Stanislava Vídeňského, P. Josefa Hložka, právě zesnulého P. Stanislava Pravce a byli to mnozí další. Ale i dnes se setkávat se spolubratry kněžími je vždy velikým obohacením.

Co považujete na službě kněze za nejdůležitější nebo nejkrásnější?

Byli jsme na prvním místě povoláni k Lásce. On nás nekonečně miluje a povolal si nás, abychom specifickým způsobem milovali Jeho, Nekonečného, Všemohoucího, Milujícího a Milosrdného Boha.

Který moment Svatého otce na vás udělal největší dojem?

Již za nedlouho blahoslavený Jan Pavel II. svou samozřejmostí milovat každého člověka a statečností k lásce, Benedikt XVI. svojí pokorou a to přes to, že patří k nejvzdělanějším velikánům lidstva.

Co může věřící člověk dělat pro to aby vzrostla víra v jeho okolí? Především se musí starat o to, aby rostl v bezprostředním, živém vztahu k Pánu Bohu osobně a to v sobě nutně zahrnuje milovat a pracovat s nasazením pro posvěcení svých bratří a sester, nikoho nevyjímaje.

Co vidíte jako důležité, na co kladete důraz v roce Písma  ve svých farnostech?

Můj předchůdce a vzácný kněz P. Mons. Bohuslav Brabec zavedl ve farnosti biblické hodiny pro dospělé i děti a jsem rád, že mohu na jeho působení v tomto navázat. Přál bych si, aby každý v našich farnostech, i když nemůže na biblické hodiny docházet, si bral do rukou Písmo Svaté denně, četl v něm, rozjímal a žil je a svým životem rozdával druhým. 

Mohl byste nám  přiblížit úmysl sbírky, která je dnes obětována na zaplacení půjček, které zbývá uhradit na farní areál v Radešínské Svratce?   

Tento areál, který někteří farníci s velikým nasazením vybudovali, slouží nejenom farnosti, ale celému děkanátu, ale svým způsobem i celé Církvi a jsem moc rád, že takto může sloužit. Upřímné „Pán Bůh odplať!" všem, kteří to ocení i svým finančním darem.

Kde vás nejvíc „tlačí boty"?

 Na levém palci.....

Na co se nejvíc těšíte? 

Na každé setkání s Pánem Bohem a s každým člověkem. Na každou liturgii. Je také před námi farní pouť do Svaté Země, blahořečení služebníka Božího Jana Pavla II, ale i třeba farní ples v Pavlově, chaloupky, tábor, poutě starších, farní dny a jiné, ale také každý všední den našeho života. Každý okamžik je nesmírně vzácný.

Jste v širokém okolí znám svojí neutuchající aktivitou. Mnohé sny Vám Pán Bůh splnil - např.: kostel BM a sv. Faustyny ve Slavkovicích, opravené fary v RS, centrum Kopretina, fara v Olešné, kostel v Jámách,  příchod řeholníků a řeholnic na Vámi dříve spravované fary do Jam, RS, Olešné.  Dva bohoslovci v semináři.  Jaké jsou Vaše současné sny?

 Těch snů je mnoho, ale musíme ještě chvilečku počkat, abych mohl o nich veřejně mluvit. Teprve čas ukáže, co z nich je opravdu Boží a co třeba jenom moje snění. „Všechno jenom pro větší čest a slávu Boží a pro spásu nesmrtelných duší!"                                                        

 Děkuji - jL

 

    Otec, Syn i Duch svatý

Bůh Otec se zjevoval ve Starém zákoně sám, nebo prostřednictvím Mojžíše a proroků. V posledních staletích před narozením Krista Izraelité s větší intenzitou očekávali slíbeného Božího Syna. Byl předpovídán proroky, že se narodí z ženy-panny. Ježíšovo narození jsme si připomínali nedávno - o Vánocích. Božího Syna jako nemluvňátko, dítě. A nyní již jako zdatného muže. Ježíš žil skrytě třicet let v Nazaretě a potom tři roky veřejně působil - hlásal Otcovo království a vyzýval k obrácení a pokání. O tom rozjímáme v třetím tajemství růžence Světla. Pán Ježíš nás seznamuje se slovy i činy svého Otce, který je mocný i laskavý. Jak již víme, lidstvo muselo být někým vykoupeno a tím vykupitelem se stal Ježíš poslaný Otcem z nebe, aby se obětoval na kříži, vstal z mrtvých a vstoupil na nebe. Boží moudrost však věděla, že tří roky Ježíšova působení na zemi pro nás slabé lidi nestačí, proto slíbil Církvi Svatého Ducha. Duch svatý je tedy i nyní ve světě a nám k dispozici. Ale pýcha světa i lidí mu brání nás mnohem více obdarovávat. S pokorou to uznejme a prosme: Přijď, Duchu svatý do našich srdcí a rozněť v nich oheň Božího Ducha; dary víry, naděje a lásky. Bože, důvěřuji ti, buď mi vším!             Bratr Klement Maria

 

  Pozvánky.   

 

Olešnice

Sobota 19. 2. 2011 - Katolická mládež Olešnické farnosti vás zve na Tradiční  ples, začátek v 20,00 v kulturním domě, hraje Bystřická kapela, rezervace vstupenek na http://www.olesnice.katolik.cz/.

 

FATYM Vranov nad Dyjí a FATYM Přímětice srdečně zvou na faru do Prosiměřic na duchovní obnovy exercičního typu - 2011. 

Začíná se vždy ve čtvrtek v 18:00, zakončení v neděli ve 14:00. S sebou: spací pytel nebo deku, Bibli, poznámkový blok a potraviny do společné kuchyně.Cena: 250 Kč (vzhledem k reálným nákladům budeme vděční i za případné dary navíc).
Přihlášky: ŘKF Náměstí 20, 671 03 Vranov n/D, e-mail marek@fatym.com, telefon 515 296 384. Pokud na některý z turnusů nebude 10 dní před začátkem přihlášeno alespoň 10 účastníků, bude

turnus zrušen.  Nabízíme: 27. 1. - 30. 1. pro muže - vede jáhen Ladislav Kinc. Téma: Vezmi a čti (muži v Bibli); 3.-6. 2. pro děvčata ze Společenství čistých srdcí - vede P. M. Dunda, téma: Vznešený cíl. ; 10. 2. - 13. 2. pro kluky ze SČS a svobodné muže - vede P. Milan Plíšek - Téma: Hovory o víře 2;     3. 3. - 6. 3. pro ženy - vede P. Milan Plíšek - Téma: Hovory o víře 2;       10. 3. - 13. 3. pro marianky - vede P. Marek Dunda: Téma: Nezapomeň na Cyrila;    17. 3. - 20. 3. pro ženy - vede jáhen Ladislav Kinc:Téma: Vezmi a čti (ženy v Bibli); 24. 3. - 27. 3. pro maminky marianek a soluňáků - vede P. Marek Dunda: Téma: Radost a pokoj.

 

Poutní výlet rodin s dětmi 2011.

P. Pavel Lazárek a j. Ladislav Kinc srdečně zvou na 6.5. - 8.5. 2011. Tentokrát budeme poznávat dva velké světce - rodáky z naší brněnské diecéze  a místa jejich života - sv. Klementa Maria Hofbauera a bl. Restitutu Kafkovou. Navštívíme Brno, Znojmo, Tasovice u Znojma, Vídeň.  Přihlašovat se můžete u jLK.

 

Pouť ke sv. Hedvice.

 Mons. Jan Peňáz a jáhen Ladislav Kinc Vás zvou 21. a 22. 5. 2011 na pouť ke svaté Hedvice Slezské.  Hlavním cílem bude město Třebnice, kde sv. Hedvika žila a kde je také pohřbena. Zde také několik roků žila sv. Anežka Česká, její neteř. Plánovaný program poutě: Neratov starobylé poutní místo (2011 - 350 let výročí) P. Marie, Kladsko, Wroclaw, Třebnice.  Předpokládaná cena (doprava, nocleh, večeře, snídaně, pojištění, vstupy, režie): 1300 Kč,  děti a mládež 800 Kč, ženy - které mají křestní jméno Hedvika  - 1000 Kč.  

                                              Přihlášky co nejdříve (kvůli zajištění noclehů a jídla) u jáhna jLK.

 

Pouť po stopách blahoslaveného Jana Pavla II.

 Mons. Jan Peňáz a jáhen Ladislav Kinc Vás zvou na tuto pouť ve  dnech 6. - 8. 7. 2011.  Budeme děkovat a modlit se na místech spojených s životem papeže, který bude (dá-li Bůh) 1. května 2011 blahořečen - Svatý Kopeček u Olomouce, Skočov, Wadowice, Kalwaria Zebřidowska, Krakow, (Osvětim).  Předpokládaná cena (doprava, nocleh, večeře, snídaně, pojištění, vstupy, režie)  - 2 000 Kč; děti, mládež - 1000 Kč.  Přihlášky u jáhna LK.

 

Pěší pouť na Velehrad.

V pořadí již jedenáctá - bude letos v termínu 22. - 27.srpna 2011

8. pěší smírná pouť P.MUDr. Ladislava Kubíčka.

Sobotu 10. 9. 2011. Účast přislíbil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

 

  Slavkovice - kostel Božího Milosrdenství a sv. Faustyny.  

Rádi bychom pozvali všechny do Slavkovic:     1) Každou třetí sobotu v měsíci - 16 - začátek programu - modlitby a sv. zpověď, v 17 hod - mše svatá  2) Každou sobotu a neděli po celý rok od 15 - 17 hod. v kostele ve Slavkovicích je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru s knězem. Kontaktní čísla: Farnost Jámy: 566 502 856;  Slavkovice:  Infolinka /bohoslužby, poutě.../: 566 502 853 info@slavkovice.cz; Prosby - Kniha milosrdenství: 566 502 852 kniha@slavkovice.cz;  Nahlašování skupin: 566 502 854 pout@slavkovice.cz. Na stránkách http://www.slavkovice.cz/ najdete další informace. Děkujeme a přejeme Vám hodně Božího požehnání  -        za otce pallotiny:  P. Wojciech Zubkowicz SAC

 

          Plán konání prosebných putovních mariánských poutí NJ rok  2011, 2012

 

2011  

13. duben       Lísek;                     

13. květen    Nové Veselí;       

13. červen    Jimramov ;          

13. červenec  Radostín;                 

13. srpen      Oslavice;            

13. září          Olešná;   

13. říjen        Jámy;                        

13. listopad  Měřín;                 

13. prosinec   Olešnice

 

2012      

13. leden       Velké Meziříčí;     

13. únor      Rad. Svratka; 

13. duben      Březí;                   

13. květen       Nové Veselí;         

13. června  Rožná  

13. červenec  Oslavice;             

13. srpen        Olešná                   

13. září      Pavlov;  

12. října          Zvole                                                                        

13. prosinec  Olešnice

 

Se souhlasem místního pana faráře je možné přihlásit další farnosti - pořadí je určováno heslem - kdo dřív přijde - ............

   

Srdečné pozvání na 135. pouť NJ - v pondělí 14. března 2011 v 17 hodin do Bystřice n/Per - hlavní celebrant - Mons. ICLic. Jan Daněk, děkan žďárský, farář v Novém Městě a Bobrové. 

     

Srdečné Pán Bůh zaplať za Vaše dopisy a příspěvky do tohoto zpravodaje. Zprávy, oznámení, články, pozvánky do tohoto zpravodaje můžete posílat na níže uvedenou adresu. Uzávěrka příštího čísla je 20. 3. 2011. Po přečtení můžete dát přečíst svým známým, nemocným.

  Zpravodaj NJ sestavuje, vydává, o Vaše modlitby prosí a všem čtenářům žehná -   jáhen Ladislav Kinc, 59264 Prosetín 79, tel č. 516 463 315, 606 948 970,   e.mail-kinc@biskupstvi.cz     Plakátky, zpravodaje a vše ostatní také na internetových stránkách: http://www.novyjeruzalem.cz/ a www. rovecne.farnost.cz.

Komentáře:

přidej komentář

?

- (15)

 

- (8)

 

- (78)

 

celkem hlasovalo 104 lidí

předchozí ankety

Dnes je 23. prosince 2024

svátek má Vlasta

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)