Nový Jeruzalém v Křižanově v úterý 12.3. 2013 v 17 h.

27.02.2013 - poutní místo Křtiny

  Pochválen buď Ježíš Kristus!

Milí přátelé!

Pro Vaše povzbuzení v očistné  a  posilující době postní Vám posílám dvě myšlenky, které jsem měl možnost zdůraznit při akci "Tátové čtou dětem" v jedné škole, kde se snaží pro děti a jejich výchovu dělat velmi mnoho dobrého, nad rámec povinného.

Vybral jsem je z knihy pana profesora P. Petra Piťhy - Slyšte Slovo, zpívejte píseň. Je to kniha pro letošní výroční rok (1150) velmi vhodná. 

Kdybych byl..........., tak bych ji předsunul  v povinné četbě před Babičku od paní Boženy Němcové.  Nejsem, tak alespoň naléhavé doporučení.

A nyní slíbené myšlenky:

a) Moudrý Cyril, svému dobro konajícímu unavenému bratru Metodějovi: "Jablka zrají, i když mraky zastřou slunce; dítě roste i když spí."

b) V doslovu autor dává čtenáři čtyři těžké klíče od zámku k dobrému a spokojenému životu, který překračuje délku určenou smrtí člověka:

1. Jazyk, v němž je uložena moudrost.

2. Zákon, řád věci, který je pro všechny platný.

3. Úcta ke každému člověku, jeho práci, každému kousku stvoření.

4. Láska, citlivý, obětavý zájem o druhé.

To je dědictví našich otců, kterým máme otvírat svůj život a který máme předávat svým dětem.

V příloze myšlenky ve zpravodaji a pozvání nejen do Křižanova na pouť NJ ke sv. Zdislavě v úterý 12. března.

Všem Vám vyprošuje Boží požehnání - Váš jáhen Ladislav

 

Nový Jeruzalém č. 3/2013

 

Zpravodaj  pro 159. prosebnou mariánskou pouť, která

se bude konat (dá-li Pán Bůh) v Křižanově  - v úterý 12. března 2013 v 17 hodin.

Zpráva o pouti NJ a průběhu stálých modliteb  ve Žďáře - u sv. Prokopa.

  V úterý 12. února 2013 přijelo a přišlo na pouť NJ do Žďáru třemi autobusy, auty a pěšky přes 500 poutníků. Svátost smíření udělovalo 10 zpovědníků - Pán Bůh zaplať za jejich obětavou službu.       Modlitby a mši svatou jsme obětovali na úmysly poutí Nový Jeruzalém:

1) o nová a trvalá kněžská a řeholní povolání   2) o věrné a obětavé spolupracovníky duchovních    

   3) o vzrůst víry v našem kraji                            4) o pokoj a mír ve světě a v našich rodinách      

      5) o život těla a duše pro všechny počaté děti      6) na smír za hříchy celého světa

        Kázání P.  Mgr. Josefa Novotného  na pouti NJ ve Žďáře:

Zítra začíná postní doba, která je dobou pokání. Přesto dnes nebudu mluvit o pokání, ale jako téma dnešního kázání jsem si vybral svátost pokání neboli svátost smíření, protože je pro náš život velmi důležitá.              A to nejen pro duchovní život, ale pro všechny oblasti našeho života. V souvislosti s tím se mi líbí myšlenka, kterou vyjádřil švýcarský psycholog a lékař Carl Gustav Jung, který řekl: „Kdyby lidé více klečeli ve zpovědnici, méně by leželi v nemocnici."

Svátost smíření je pro člověka velkým darem od Boha, je to svátost „uzdravující", která nám má pomoci budovat poctivý vztah k Bohu, církvi, bližním i k sobě samému. Přesto, že je pro nás tak užitečná, tak se nám ke svátosti smíření často vůbec nechce, hledáme všechny možné důvody, jak se jí vyhnout. Je to trochu podobné jako se zubařem - k tomu se nám také vůbec nechce, ale když návštěvu u něj odkládáme a odkládáme, tak nám je čím dál hůř a bolí to víc a víc.    Někomu by se mohlo zdát, že pokud máme pouze lehké hříchy, není třeba se moc často zpovídat.      Je pravda, že ani ohromně veliké množství lehkých hříchů nemůže dát dohromady hřích těžký, ale i nahromaděné lehké hříchy se stávají problémem, protože způsobují, že nás přemáhá slabost a nedokážeme bojovat proti svým špatným sklonům; když dlouhodobě zanedbávám ty lehké, většinou se z nich stávají těžší a těžší, které působí více bolesti nám osobně i našemu okolí.   Naším úkolem je na prvním místě vztah lásky k Bohu a proto nebojovat se všedními hříchy neodpovídá lásce k němu. V každém našem hříchu je určitý stupeň našeho odklonění se od Boha kvůli něčemu stvořenému. V podstatě se v něm skrývá nějaká forma naší sebelásky, sobectví nebo pýchy.     Já sám jsem několikrát zažil, že když jsem nebyl delší dobu u zpovědi, tak ve mně narůstala zloba a neklid a reagoval jsem čím dál podrážděněji i na úplné maličkosti. A zpověď mi přinesla do srdce nový klid.

A jak se máme na svátost smíření dobře připravit? Základem je dobré zpytování svědomí. Každé zpytování svědomí bychom měli začít modlitbou k Duchu sv. Např.: „Duchu svatý, osviť mě, abych své hříchy poznal, abych jich srdečně litoval, upřímně se z nich vyzpovídal a dokázal se napravit."     Pak se máme ohlédnout zpět na život uplynulý od poslední zpovědi - co v něm bylo nesprávného. Nejprve bez nějaké pomůcky a nakonec můžeme nahlédnout do zpovědního zrcadla, na co nás ještě upozorní.

Při zpytování svědomí máme nejen sledovat spáchané hříchy, ale též dobré skutky, které jsme mohli vykonat, ale nevykonali.     Je velmi vhodné zpytovat svědomí nejen před zpovědí, ale každý den - nejlépe večer, kdy si projdeme uplynulý den, co se týče správnosti našeho jednání.

Zpytování svědomí nás má vést k tomu, abychom si uvědomili, že jsme hříšníci, ale nemáme kvůli tomu propadat beznaději a zoufalství, netrpět depresí z toho, že jsem špatný, ale radovat se z nabídnuté Boží ruky, která mne očišťuje, povzbuzuje a dává mi sílu k novému životu.

Čím je člověk blíž k Bohu, tím lépe vidí sám sebe a své hříchy. Křesťan, který své hříchy nevidí, kterému se zdá, že nehřeší, je pravděpodobně ne světec, ale spíše hodně daleko od Pána.

Po zpytování svědomí by mělo následovat vzbuzení lítosti nad spáchanými hříchy. Lítost je pro odpuštění hříchů nezbytná. I kdybychom neměli mnoho času na intenzivní zpytování svědomí a neuvědomili si všechny hříchy, lítost zde nesmí chybět - jinak by nebylo možné platně přijmout tuto svátost.     Není nutné, abychom lítost pociťovali, protože lítost je především věcí vůle a ne citů. Lítost znamená uvědomění si a uznání špatnosti hříšného skutku, odřeknutí se zlého a toho, co k němu vede. Důležité je také konkrétní předsevzetí jak čelit náklonnosti ke hříchu a snaha o nápravu škod, které jsem hříchem spáchal - vrátím ukradené věci, omluvím se apod.

Při zpovědi máme vyznat všechna těžká provinění i jejich počet. Lehké hříchy není nutné vždy všechny vyznávat, ale to neznamená, že nemá význam o nich hovořit. Máme se zaměřit především na ty hříchy, které jsou překážkou pro náš lepší vztah k Bohu, aby nám zpovědník mohl pomoci radou.        Pokud je nám něco nejasné, nebojme se poradit se se zpovědníkem. Při vyznávání hříchů nemá cenu se omlouvat či vymlouvat, proč jsem udělal to či ono, protože Pán Bůh nás zná a ví moc dobře, jak to bylo. Buďme konkrétní a jasní. Vyhněme se formulím typu: „To víte, člověk občas zalže; ono se pomlouvá; třeba se nejde v neděli do kostela." Ale vyznejme upřímně: „Lhal jsem, pomlouval jsem, nebyl jsem v neděli na mši svaté atd."         O svátosti smíření by se dalo mluvit hodiny a hodiny, ale mnohem důležitější než o ní mluvit nebo o ní poslouchat, je hojně a s užitkem využívat tohoto obrovského Božího daru. Kéž se nám to daří.

   Po zaplacení autobusů a nutné režie zůstalo 11379 Kč, které jsme darovali na opravu fary v Hrádku u Znojma. Poděkování patří také místnímu faráři otci Tomášovi a všem farníkům z farnosti Žďár - sv. Prokop, kteří celou pouť velmi dobře a obětavě organizačně připravili. Díky za každodenní modlitbu na výše uvedené úmysly poutí NJ.

 

Představení hlavního celebranta NJ v Křižanově , kterým je PaedDr. Pavel  Lazárek, farář v Olešnici a Rovečném.

Otče Pavle - kdy a kde jste se narodil?   Na tyto věci jsem neměl žádný vliv, ale bylo to 28. listopadu 1977 ve Znojmě.   Jaká byla Vaše cesta ke kněžskému svěcení a službě?     Na cestě ke kněžství mnoho znamená rodina, ale i ona může předat jen to, co je jí vlastní a tak jsem od dětství čerpal živou žitou víru. Jejím příkladem byl i prastrýc P. Josef Navrkal a spousta dalších světu skrytých nenápadných postav jako byla třeba kmotřenka. To vše bylo devizou, kterou použil Bůh při mém povolání. Potom už to šlo samo: Litoměřice, Olomouc, Řím a svěcení v Brně.    První jáhenské místo jsem zastával na Petrově, odtud se přemístil do Žďáru nad Sázavou, do Blanska a nyní jsem  v Olešnici a Rovečném. Bůh má veliký smysl pro humor, dokladem toho je i vzpomínka z působení na Petrově, kdy jsem v nedělním odpoledni jezdíval na kole kolem brněnské přehrady „jantarovou stezkou" přes Blansko a Adamov a při pohledu na pochmurný komplex hradčanských paneláků si v duchu  říkal: „Pane biskupe, jen NE Adamov!". Ale, jak se říká - odříkaného chleba největší krajíc - tak pan biskup oznámil jako moje další působiště právě Blansko a Adamov. Od té doby jsem se raději ničemu nebránil a zároveň si nic nevybíral.     Co jste si z působení ve středu Moravského krasu přinesl do dalšího života? Nevím zda máte na mysli nádheru krápníkových jeskyň, nebo věhlas blanenského průmyslu? Spíše jsem byl podoben místním, dokáží o jeskyních mluvit, ale podívat se tam sami nejdou, už tam přece jednou byli. Je to jako s vírou, mohu o ní debatovat, vím o Pánu Bohu, ale proč se pouštět cestou důvěry v Boha?  Přijdete do jeskyně a teprve světlo vám umožní vnímat všechnu krásu, kterou jste tušili, ale jen ve tmě by ji člověk nepoznal. Možná podobným způsobem i život nese s sebou temné chvíle, které je třeba prozářit vírou, aby nabyly pochopení a smyslu. Moravský kras se tedy stal školou, kde jsem pochopil jak moc je potřebné vnášet do temnot života světlo víry, které nás nevyrve z dané situace, ale změní náš pohled. Chesterton říká: "Je docela pravděpodobné, že jsme rajskou zahradu ve skutečnosti neopustili, změnily se pouze naše oči."    Jaká je práce kněze - je těžká, složitá?       Kněz musí nejprve pracovat na sobě modlitbou, almužnou, postem, teprve poté je mu svěřena starost o místní církev.  Práce s lidmi je asi jako práce s květinami.  V létě to je pěstiteli hej. Chlubí se, co vypěstoval. Je-li sucho, zalije, prší-li mnoho, odvodní, všechno jde, radost se podívat.  Ale přijde zima  a neudržíš zahradu v květu, ať děláš co děláš. Většina květin pomrzne, odolnější přezimují, některé namrznou, ale mají velkou regenerační schopnost. Takovou regenerační schopnost má i církev Kristova. Ne naší zásluhou přečká všechnu nepohodu, ne naší zásluhou je vždy a zase živá a nemůže zemřít, to má z Ježíše Krista.       Vaším působištěm je Olešnice a Rovečné - jak se vám zde líbí? První samostatná farnost bývá nazývána první láskou a mně nezbývá než jen potvrdit tuto skutečnost vyzkoušenou kněžskými generacemi. Působím zde již šestým rokem a stále více vnímám jakým štěstím jsou tyto farnosti pro mě a doufám, že i já jsem kouskem štěstí jejich. 

 

Mnozí Vaši noví farníci před Vaším nástupem o Vás, kromě toho, že jste knězem věděli, že létáte - jak je to s Vaším "koníčkem"? Ano, občas uletím, dokladem toho je i záliba v motorovém paraglidingu. Je to vlastně nafouknutý padák poháněný na zádech připevněným motorem. Ministranti z Olešnice už o tom vytvořili i vtip:

Možná by se na první pohled zdálo, že se takto lidem vzdaluji, ale ve skutečnosti se jim přibližuji. A o to možná jde, dostat se co nejblíže k lidem. Není ani tak podstatné vidět z výšky, kdo v neděli odpoledne sbírá na poli brambory, ale zahlédnout tentýž svět jinak v kráse i bolesti, kterou v sobě skrývá.

Zde si uvědomuji, jak pro náš život důležitý nadhled - odstup. Vzlétnout vzhůru vyžaduje odvahu, tak je to i s životem víry. Z výšky člověk vidí problémy jinak, jsou často menší, otvírá se spousta nových obzorů.. Také člověk pochopí, že není na všechno sám.    Na koho nebo na co ve vzduchu nejvíc spoléháte? V kurzu nás učili spoléhat se hlavně na sebe, přesto se před každým vzlétnutím  přežehnám. Ono ne vše závisí na nás a stejně je tomu i s létáním. Rád vzlétnu a stejně rád se na zem zase vracím.    

Na jaký účel určíte sbírku z Nového Jeruzaléma v Křižanově? Na památník sv. Zdislavy.

K úmyslu sbírky několik aktuálních informací od paní Nily Vodičkové, která s otcem Tomášem Holcnerem patří mezi hlavní budovatele tohoto díla, zasvěceného vděčnosti patronce rodin sv. Zdislavě z Křižanova a Lemberka:  Tato starší myšlenka se začala realizovat na jaře 2011. Památník, jehož architektem je ing. arch.Fr. Zajíček z Olomouce, bude umístěn na náměstí před radnicí. Kamenické práce zajišťuje p. Petr Novák a sochařské práce provede v bronzu významný světový sochař Otmar Oliva. Celková cena památníku s novou kašnou bude 5 milionů Kč. K 1.2.2013 se vybralo 2  326 770 Kč. V dubnu by měl základní kámen požehnat v Římě již nový papež. V současné době se připravuje model 1:20, z kterého bude vycházet ak. sochař O. Oliva. Památník bude ze žuly ve tvaru kruhu, zapuštěného asi 40 cm pod terén, obklopen zelení. Do prostoru se bude vstupovat třemi vstupy, aby se šlo jako k "prameni" . Uvnitř bude umístěna nová kašna a v ní bude socha mladé sv. Zdislavy, dívky, která odcházela z Křižanova na sever Čech. Kolem 3 x 4 sloupy ve výšce 240 cm - nahoře spojené architrávem s nápisy, dole posezení. Dílo bychom rádi dokončili do 20. výročí svatořečení (květen 2015) Je  podporované dárci z celé republiky ( i desetitisícovými dary) na účet č. 2648161359/0800. První etapu úpravy terénu plánujeme letos. Jeden docent JAMU řekl, že památník bude velkým přínosem nejen pro Křižanov a kraj, ale i pro celou republiku a celou Evropu. Prý proto, že sv. Zdislava je na severu Čech příliš "zastrčená" a zde v centru u dálnice teprve "rozkvete". Kéž tak Bůh dá! Pán Bůh Vám zaplať!       Nila Vodičková

 

                                              Postní doba v Roce víry

Křtem se z nás staly Boží děti. Mnohý z nás to, co bylo ve křtu slíbeno neplní, nežije vírou a křesťanstvím. Jak se stát praktikujícím člověkem v Kristu Ježíši? Ježíš nám získal za velkou oběť bolesti a smrti spásu. První potřebou je s Ježíšem navázat kontakt modlitbou. V každé rodině by měl být kancionál - modlitební knížka. Na začátku jsou modlitby a základy víry a kancionál končí písněmi s notami. Neboj se, křesťane, vzít kancionál do ruky a začít se z něj vzdělávat a modlit. Zlý sice tě bude odrazovat strachem a různými ohledy, ale když budeš pevný ve svém rozhodnutí, Bůh ti pomůže a zlý nic nezmůže. Dalším krokem je navštěvovat bohoslužby každou neděli, popřípadě i ve všední dny na mši svatou, která má velkou sílu. A také se nebát se zeptat kněze nebo společenství věřících, čemu v kancionálu nerozumíš. Nenech se odradit některými věřícími. Jeden kněz, který neměl svou farnost, často vypomáhal v různých farnostech a po mši svaté nikam „nespěchal", a tak před závěrečným požehnáním upozornil, že půjde do zpovědnice a kdo by něco potřeboval, že mu bude k dispozici. Mnohokrát toho využili pokřtění, kteří třeba několik desetiletí u svátostí nebyli. Z podobného důvodu náš pan biskup umožnil v Brně na Masarykově třídě u sv. Máří Magdaleny ve všední dny od 9 do 15,30 hodin duchovní službu kněze pro zpověď, duchovní rozhovor a podobně. V tu dobu je tam také vystavena Nejsvětější svátost oltářní. Jistě něco podobného se koná i v jiných farnostech a najde se dost dalších možností. Jen začít a využít je. Tyto možnosti se nám promítnou při hodině naší smrti. A tam už nebude platit „měl jsem strach a co by tomu řekli lidé". Lidský život je krátký, i kdybychom žili do 90 nebo 100 let. Co je to proti věčnosti. My praktikující pomáhejme bližním na cestě do Boží náruče a nečiňme nic, co by naše jednání druhé odrazovalo. Žijme z víry v Boha, aby ostatní to k Bohu mohlo přitahovat. Bože, dej nám k tomu milosti i sílu.   Bratr Klement Maria

                                                             Pozvánky

    Postní duchovní obnova.  Římskokatolická farnost sv. Petra a sv. Pavla ve  Štěpánově n/Svr vás všechny srdečně zve na  postní duchovní obnovu   v sobotu   23. března  2013 vedenou   P. Ing. Mgr. Pavlem Habrovcem, farářem  v Radostíně a Pavlově. Duchovní obnova je pro farnost a zájemce z širokého okolí. Téma: . Začátek  v 9 hodin, v programu budou tři přednášky, občerstvení na faře, svátost smíření, adorační pobožnost křížové cesty, mše svatá a svátostné požehnání,  předpokládaný konec v 16,00.

Primice ve Křtinách   Novokněz P. Josef Peňáz bude mít další primici ve Křtinách v neděli 21.4. 2013, kdy je tam posvícení, protože to bude právě 242 let od posvěcení kostela. Mše sv. začne v 10.30, zpívají choralisté z Brna, bude novokněžské požehnání a možnost občerstvení. Všechny zve strýček Jan

Poutní výlet rodin s dětmi.  Ten letošní bude - v roce oslav 1150. výročí příchodu slovanských apoštolů svatých Cyrila a Metoděje - na Velehrad.  Bude spojena s poutí boskovického děkanátu. V programu bude mše svatá, prohlídka basiliky, oběd, prohlídka archeoskanzenu v Modré, naučná Velehradská stezka.  Další podrobnosti budou v příštím zpravodaji.

10. pěší smírná pouť P. MUDr. Ladislava Kubíčka. Sobota 21. 9. 2013.

Slavkovice - kostel Božího Milosrdenství a sv. Faustyny.  Rádi bychom pozvali všechny do Slavkovic:    Novinka: Nikodémova noc - každý čtvrtý čtvrtek v měsíci do půlnoci adorace a možnost přijetí svátosti smíření nebo rozhovor s knězem.   1) Každou třetí sobotu v měsíci - 16 h. začátek programu - modlitby a sv. zpověď, v 17 hod. mše svatá  2) Každou sobotu a neděli po celý rok od 15 - 17 hod. v kostele ve Slavkovicích je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru s knězem. Kontaktní čísla: Farnost Jámy: 566 502 857;  Slavkovice:  /bohoslužby, poutě, prosby, Kniha milosrdenství, nahlašování skupin/ 566 502 855, email: info@slavkovice.cz; Na stránkách http://www.slavkovice.cz/ najdete další informace. Děkujeme a přejeme Vám hodně Božího požehnání  - za otce pallotiny  P. Wojciech Zubkowicz SAC

 

        Plán konání prosebných putovních mariánských poutí NJ rok  2013, 2014

2013      

13. květen    Nové Veselí        

13. červen    Jimramov

  12. červenec  Oslavice          

13. srpen      Olešná               

13. září          Radostín n/O

 14. říjen          Jámy               

 13. listopad   Měřín                 

13. prosinec Olešnice

2014      

13. leden     Velké Meziříčí    

 13. únor                                

 13. březen

 14. duben    Bohdalov         

  13. květen    Březí                  

13. červen       Rad. Svratka

  14. červenec                           

 13. srpen     Olešná                

 12. září           Pavlov

 13. říjen                                 

 13. listopad                          

 15. prosinec   Olešnice

Se souhlasem místního pana faráře je možné přihlásit další farnosti - pořadí je určováno heslem - kdo dřív přijde - ............ 

        Srdečné pozvání na 160. pouť NJ - v  pátek 12. dubna 2013 v 18 hodin do Lísku - hlavní celebrant  - P. ThLic. Artur Daniel Cierlicki, SAC - kaplan ve farnosti Radešínská Svartka, diecézní exorcista.

 Srdečné Pán Bůh zaplať za Vaše dopisy a příspěvky do tohoto zpravodaje. Zprávy, oznámení, články, pozvánky do tohoto zpravodaje můžete posílat na níže uvedenou adresu. Uzávěrka příštího čísla je 20.32. 2013. Po přečtení můžete dát přečíst svým známým, nemocným.  

 Zpravodaj NJ sestavuje, vydává, o Vaše modlitby prosí a všem čtenářům žehná -   jáhen Ladislav Kinc, 59264 Prosetín 79, tel č. 516 463 315, 606 948 970,   e.mail-kinc@biskupstvi.cz     Plakátky, zpravodaje a vše ostatní také na internetových stránkách: http://www.novyjeruzalem.cz/ a www. rovecne.farnost.cz.

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 22. ledna 2025

svátek má Slavomír

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)