Nový Jeruzalém v Jamách v pondělí 13.9. v 18.00
03.09.2010 - poutní místo Křtiny
Pochválen buď Ježíš Kristus!
Milí přátelé!
Vezmi a čti - zaslechl sv. Augustin a při četbě Písma Svatého změnil svůj život.
Vezmi a čti nás včera vyzval náš otec biskup Vojtěch.
V telefonu mě pracovnice televizní firmy přemlouvala, abych si pořídil kartu, s kterou budu moci sledovat velké množství televizních programů: Pane bude podzim, zima, dlouhé večery, budete se nudit - s naší kartou se Vám to nestane. To asi zabralo nejvíc a tak každý večer beru do rukou Bibli a čtu našim klukům před spaním dvě kapitoly a mám velkou radost, jak krásně poslouchají - a nenudíme se.
Vezmi a čti..... k tomu a všemu ostatnímu dobrému Vám všem ze srdce žehnám - Váš jáhen Ladislav
P.S. V sobotu je smírná pouť od hrobu P. Kubíčka do Sloupu - srdečně zveme k účasti.
Nový Jeruzalém č. 9/2010
Zpravodaj pro 129. prosebnou mariánskou pouť,
která se bude konat (dá-li Bůh) v Jámách - v pondělí 13. září 2010 v 18 hod.
Zpráva o pouti NJ a průběhu stálých modliteb v Oslavici.
V pátek 13. srpna přijelo a přišlo na pouť NJ do Oslavice pěti autobusy, auty a pěšky přes 400 poutníků. Svátost smíření udělovalo 5 zpovědníků - Pán Bůh zaplať za jejich obětavou službu.
Modlitby a mši svatou jsme obětovali na úmysly poutí Nový Jeruzalém:
1) o nová a trvalá kněžská a řeholní povolání
2) o věrné a obětavé spolupracovníky duchovních
3) o vzrůst víry v našem kraji
4) o pokoj a mír ve světě a v našich rodinách
5) o život těla a duše pro všechny počaté děti
6) na smír za hříchy celého světa
Myšlenky z promluvy P. Jana Peňáze
Pochválen buď Ježíš Kristus! Jel jsem v noci po dálnici kolem Brna. Vidím, jak někdo mává. Zastavil jsem mu. Muž neurčitého věku. Jen aby se něco nestalo, blesklo mě hlavou. Abych neměl najednou nůž pod krkem a nebo v zádech. Nic se nestalo, díky Bohu a andělům strážným. V pořádku jsem dojel toho večera domů a dneska až sem.
Člověka však vždy napadnou jakési obavy. Pořád čeká, že něco někde nevyjde, že se ukáže nějaký podraz. A přišel: Ten podraz - i v tom autě. Prohodili jsme pár slov, kam jedete vy, a kam vy. Jel domů a pak řekl, že se vrací z víkendu, který prožil dost hříšně. Porušil více než jedno Boží přikázání, o poctivosti dalších úmyslů by se také dalo pochybovat. Ale to nakonec nepatří sem do kázání, ale do svátosti smíření. Jemně jsem se mu snažil namítnout, že to přece není v pořádku, že také máme svědomí, že také jednou budeme hodnoceni. A teď přišla ta obávaná chvíle. Víte, co mi řekl: Že mu to vůbec nevadí, protože někde četl, že nakonec nám všechno bude odpuštěno, že se po smrti nás všechny čeká velké světlo a že se tam všichni dostaneme, a tak že on užívá, jak jen to jde.
Bratři a sestry, jak to tedy je? 1. Boží milosrdenství opravdu potřebujeme všichni a jsme rádi, že je nabízeno všem. 2. Boží milosrdenství nebylo a není zadarmo. 3. Od nás se čeká vděčnost a pokání.
1. Na začátku 20. století, ve kterém se ukázala lidská zloba ve dvou světových válkách a ve dvou totalitách, v té hnědé i rudé, bylo z nebe vzkázáno pastýřům ve Fatimě, aby se modlili k Božímu synu za ty, kdo jeho milosrdenství nejvíce potřebují. A to jsme my všichni. Uprostřed toho století dostala svatá Faustýna vzkaz z nebe, který pak v závěru století její krajan Jan Pavel II. rozšířil na všechny strany - opravdu do celého světa. Jsme upřímně rádi, že to tak je, že můžeme doufat všichni v Boží milosrdenství, protože je opravdu potřebujeme, jsme rádi že i v tak malé obci jako je Oslavice je kaple zasvěcená Božímu milosrdenství. To všechno mně prošlo hlavou, když mě můj společník takto doslova podrazil. Ne nůž do zád, ale slovní rána pod pás.
2. Boží milosrdenství není totiž zadarmo. Vyznáváme, že Boží Syn byl poslušný až k smrti kříže a že pro jeho oběť nám je odpuštěno. Není tedy možné doufat v Boží milosrdenství bez zvláštní úcty k Umučení Páně, proto je hodina milosrdenství ve tři odpoledne, kdy Pán Ježíš svou oběť dokonal. Pamatovat na to v modlitbě je ta menší cena. Ta větší je ohlášena v blahoslavenství. Pán Ježíš jasně učí, že milosrdní dojdou milosrdenství, že máme prosit za odpuštění svých vin stejně jako my odpouštíme našim viníkům. Proto bych se nedovážil nějak toho svého nočního společníka odsoudit. Také se za něj modlím, aby ho Duch svatý osvítil, aby našel cestu k Světlu světa, kterým je Pán Ježíš. Pán Bůh má svoje plány, jeho milosrdenství je skutečně nekonečné. Proto nemůžeme uznat, když někdo řekne: Jo, já mu to, co mě vyvedl, odpustím, ale nikdy mu to nezapomenu. Pán Ježíš však také kázal o pokání, o lítosti, o uznání svých slabostí. Odpusť nám, jako i my odpouštíme našim viníkům. Tam je obojí.
3. Svatý Pavel byl opravdový dobrodruh. O tom není pochyb. A také v mládí jednal tvrdě a zle. V listě Efezanům vyzývá: Děkujte Bohu Otci za všechno ve jménu Ježíše Krista. Myslím, že to noční dobrodružství by se dalo také uzavřít podobně. Každý toho udělal dost, každému se také všechno nepodvedlo. Za vše Bohu děkujte, za to, co jsi nám dal i za to co jsi nám nedal, a my se cítíme jakoby ochuzeni, ale i zato, co jsi nám nedal a my se cítíme jakoby ušetřeni. Za vše. A ve jménu Ježíše Krista, znamená právě to pokání, tu lítost, které nás on učí, tu naději na Boží milosrdenství, kterou nám dává.
Bez Ježíše Krista asi nebude možné, aby to dobře dopadlo. Bez jeho poselství, bez jeho radostné zvěsti o Božím odpuštění, o cestě jak máme odpouštět sami. Ale jak víte z Písma, jak Jan Pavel II. také v růženci světla zdůraznil: On hlásal radostnou zvěst o odpuštění a vyzýval k pokání. To nás vede k tomu, že pokorně, kajícně uznáme, jak opravdu všichni Boží milosrdenství potřebujeme. A když je potřebujeme všichni, tak je také všem přejme.
Dnes je moderní mluvit o tom, že každý má jít svou cestou. I o světle se mluví. Ale spojme to: Ježíš je světlo světa. On je cesta pravda a život. Pojďme s ním, po jeho cestách. Amen.
Po zaplacení autobusů a nutné režie zůstalo 4223 Kč, které jsme darovali na pomoc dětem a mladým z početných rodin při jejich pěší pouti na Velehrad (příspěvek na dopravu, režii a autobus). Pán Bůh zaplať všem dárcům. Poděkování patří také otci Lukášovi, paní Pánkové a všem, kteří jakýmkoli způsobem celou pouť velmi dobře a obětavě organizačně připravili. Díky za každodenní modlitbu na výše uvedené úmysly poutí NJ.
Představení hlavního celebranta poutě Nový Jeruzalém v Jámách
P. ThLic. Marka Hlávky, faráře ve Veverské Bítýšce a Lažánkách.
Kdy a kde jste se narodil?
Narodil jsem se v Brně před 46- ti lety. Vyrůstal jsem ve farnosti Brno Židenice je to velká městská farnost, která měla štěstí na dobré kněze, kteří i v době totality podporovali náboženský život a různé aktivity, které se tehdejšímu režimu příliš nezamlouvaly.
Rodiče, mládí, vojna?
Díky za optání, rodiče živí a zdrávi. Zdrávi úměrně věku, tatínek oslavil letos 80- té narozeniny, maminka 79 narozeniny. V mé rodné farnosti bylo a je velmi silné společenství ministrantů, záhy jsem se zapojil do jeho života a když přišel čas, tak jsem ministranty vedl. V době kdy jsem studoval na střední elektrotechnické škole jsem měl příležitost seznámit se s nynějším biskupem Karlem Herbstem řečeným Kájou a salesiánským dílem. Zapojil jsem se do tzv. prázdninových chaloupek. Na vojně jsem byl jako bohoslovec, všichni mě tam oslovovali titulem „farář". Celé dva toky jsem strávil v Terezíně u Litoměřic. Ověřil jsem si v praxi platnost úsloví: „Člověk vydrží dvakrát víc než si myslí a čtyřikrát víc než si myslí jeho maminka."
Vaše cesta ke kněžství?
Byla velmi přímočará. Po maturitě v roce 1983 jsem se přihlásil do semináře a už na první pokus jsem byl přijat. Mezi studiem jsem si odskočil na dva roky na vojnu a potom jsem pokračoval ve studiu. Na kněze jsem byl vysvěcen před 20-ti lety v roce 1990.
Kde všude jste působil?
Začal jsem jako kaplan ve Žďáře nad Sázavou, teda městská farnost, zde jsem byl jeden rok. Potom jsem byl šest let v Dyjákovičkách u Znojma a jezdil jsem do Chvalovic, Vrbovce a Načeratic. Vesnické farnosti a navíc pohraničí. Proti Žďáru radikální změna. Jedna věc mě v tomto prostředí velmi oslovovala. Lidé, kteří přicházeli do kostela, věděli proč tam jsou a jejich víra byla osobnější a zralejší než někde ve vnitrozemí. Potom jsem mohl odjet na dva roky do Říma a na Lateránské univerzitě studovat pastorální teologii. Po dvou letech jsem se vrátil a půl roku jsem pobýval v Radešínské Svratce a spravoval také Olešnou a Jámy. Poté jsem se vrátil na další dva a půl roku do Říma jako vicerektor koleje Nepomucenum. Od roku 2002 jsem farářem ve Veverské Bítýšce a v Lažánkách.
Co si představujete pod pojmem nová evangelizace?
Takto položená otázka je špatně! Nová evangelizace je ucelený program vytvořený v Itálii. Tento program nebo můžeme říci metoda se snaží reagovat na podněty dnešní doby a hlásat evangelium způsobem srozumitelným lidem dnešní doby. Popsat ho na několika řádcích není možné a psát učený traktát zde nechci. Mrzí mě, že se o tomto programu u nás hodně mluví, ale málokdo ho opravdu zná.
Co může věřící člověk dělat pro to aby vzrostla víra v jeho okolí?
To Vám řeknu v promluvě 13. září v Jamách.
Mohl by jste nám blíže přiblížit úmysl sbírky?
Opravdu nevím... Na jedné straně almužna patří k projevům křesťanské zbožnosti, na straně druhé různých sbírek na různé dobročinné úmysly máme spoustu. Možností na co dát peníze je hodně. Dát peníze je jistě záslužné, ale není to zdaleka všechno, někteří lidé si kupují klid svého svědomí tím, že dají peníze. Mám takový návrh: Kupme si každý nějakou náboženskou knihu, zastavme se a něco pěkného si přečtěme. Z peněz, které se vyberou, je třeba zaplatit autobusy, které nás dovezou a pokud něco zbude pošleme to do nějaké farnosti v pohraničí naší diecéze. Děkuji Vám.
Kde Vás nejvíc "tlačí boty"?
Přesně tam, kde jsou mi malé. Ale vážně, jako kněze mě bolí, když vidím jak přes všechnu snahu se nám nedaří předávat víru naší mládeži. Ale nejsem pesimista, Ježíš zachránil svět, my to máme jen zvěstovat dál.
Na co se nejvíc těšíte?
Na to, že se setkáme 13. září v Jamách.
Kdo je Vaším životním vzorem a proč ?
Otec Francis John Patrick Mulcahy , že jste o něm nikdy neslyšeli? Musíte se podívat v televizi na seriál MASH 4077. Jeho schopnost zvládat krizové situace s nadhledem, jemností a vírou. Jeho ochota pomáhat všem a za všech okolností je obdivuhodná. Předlohou pro tuto postavu byl skutečný kněz. Z těch, které znáte vy i já, je to jednoznačně nedávno zesnulý P. Ladislav Simajchl. Proč? Nejde o jednotlivosti, ale o celkový přístup k člověku, k evangeliu, k Bohu. Mohl bych přidat i další jména, ale ty neznáte.
Těším se, na naše setkání a pokud se Vám zdálo, že si dělám legraci z vážných věcí tak mi to promiňte. P:S. Odpusťte, že jsem toho napsal tolik a Vy to musíte číst.
Váš otec Marek
Vezmi a čti. -
Motto roku Písma. Rok 2010 je prvním rokem přípravy na jubilejní rok 2013 - 1150. let příchodu Cyrilometodějské mise na Velkou Moravu. Co máme v přípravě dělat? No, začít žít z Písma svatého, jak v knížečce Učednictví označil v 2. části P. Kodet. Uvádí zde zkušenost jednoho kněze: Když jsem studoval, přečetl jsem celé Písmo svaté dvakrát a myslel jsem si, že mi to vystačí na celý život a zjistil jsem, že ne. Něco podobného můžeme poznat v Mojžíšově knize: Izraelité na poušti byli Hospodinem syceni „manou", ale nemohli si ji nastřádat do zásoby, každodenně musela být čerstvá. A tak je to i s Písmem svatým, s jeho četbou. Církev nám ho připravila také tak, abychom se s ním setkávali po částech každý den. Jsou to úryvky v bohoslužbě slova při mši svaté i v modlitbě breviáře. Sami, najdeme-li si čas, můžeme provést vlastní výběr a uvažovat o něm i z něho žít. V minulosti bylo dobrým zvykem, že se rodina večer sesedla u četby z Písma svatého. A že se to přestalo aplikovat je velice znát v životě našich rodin i národa. Ve prospěch četby Písma omezme zpravodajský servis sdělovacích prostředků i internetu. Litujme naší liknavosti v tomto směru a prosme často v modlitbě a v obětech za důslednost v poznávání Božího slova a také při něm buďme soustředěnější. Ono nás přivede k pravým kořenům křesťanského života a k Bohu. Bratr Klement Maria
Poděkování - z pěší pouťi na Velehrad
Neděle - 15. srpna 2010 - slavnost Nanebevstoupení P. Marie - už v 6,30 vychází David Chalupa z Rudolce. Odpoledne se připojuje ke skupině více třiceti poutníků vedených P. Pavlem Habrovcem, která vychází z Radešínské Svratky, přes Novou Ves na Vítochov. Zde mše svatá (P.Pavel Habrovec) večer společně s místními věřícími a potom pohoštění, ubytování v rodinách, v kulturním domě, někteří se vracejí domů.
Pondělí - Ve 12 hodin začíná v poutním kostele sv. Michaela, svatých Cyrila a Metoděje P. Jan Peňáz 10. jubilejní pěší pouť na Velehrad. Vychází za slunečného počasí 81 poutníků. Jdeme do údolí, potom stoupáme Karasínem k rozhledně, zde krátký odpočinek. Dále klesání lesem k Vírské přehradě. Za hrází tradiční občerstvovací zastávka - výborné koláče a pečivo od žen z Vítochova a Víru. Za mírného deště přes Chlum do Rovečného. Po modlitbě v kostele - jsme první návštěva v části opravené fary - první hosté v novém farním sále - zde opět vítané buchty a nápoje od místních žen. Tolik lidí na této faře na návštěvě ještě asi nebylo. Potom dál přes Velké Tresné (splašení koně) do Olešnice - to už v hustším dešti. Napravo a nalevo od nás průtrž mračen - do kostela sv. Vavřince přicházíme promočeni, ale šťastní, že jsme došli. Přivítání místním farářem a jeho skvělou mariánskou promluvou jsme byli rozebráni místními farníky do 27 rodin na jídlo a nocleh.
Úterý - V 6,30 mše svatá - novokněz P.Slavomír Peklanský a po ní vychází z Olešnice 103 poutníků přes Ústup lesem do Křetína. Zde v kostele sv. Jeronýma modlitba, občerstvení u fary. Dál po silnici do Letovic, nemocnice Milosrdných bratři na oběd do závodní jídelny. Po jídle a odpočinku - slovo na cestu a požehnání od P. Stanislava Fialy a nového faráře P. Jana Bezděka. Dál cesta lesem a po silnici do Boskovic. Zde mše svatá - hl. celebrant P.Miroslav Kazik, po ní rozdělení poutníků do rodin a na faru.
Středa - v 6,30 ranní chvály, 106 poutníků, městem po silnici, dále lesem do Valchova, přes les do Němčic. Modlitba v krásném kostelíčku sv. Mikuláše, cesta lesem do Sloupu k P.Marii Bolestné. Zde srdečně přivítání P. Karlem Chylíkem, 400 stovkami vynikajících koláčů s čajem. Po občerstvení a odpočinku nás vyprovází vyzvánění zvonů přes Ostrov, Senetářov do Ruprechtova. Po mši svaté - P. Vojtěch Glogar, ubytování v rodinách, penzionu paní Ševčíkové, obecním úřadě.
Čtvrtek - po ranních chválách vychází z kostela sv. Václava v Ruprechotvě 111 poutnků lesem do Račic, kde o dvě minuty předcházíme proud vedený P. Peňázem. Spojujeme se, je nás už 202, přebíráme vedení na silnici, díky Bohu a andělům strážným se nám daří. (Jako vždy několik poutníků, kteří sloužili svou neposlušností jako odstrašující příklady - děkuji všem, kteří provoz na silnici a bezpečnost neohrožovali). Jdeme
přes Luleč do Rostěnic, po mši svaté pohoštění od místních farníků a dobrodinců (Zástup se dosyta najedl a ještě zůstalo dostatek na druhý den). Z pohostinných Rostěnic přes Kučerov do Kozlan. Zde u zubní kliniky opět skvělé přivítání a pohoštění místními farníky. Večer přicházíme do Milonic, přivítání místním farářem, rodákem ze Žďáru n/Sáz P.Pavlem Lacinou, ubytování v rodinách, školách, školce a na faře.
Pátek - Ráno po modlitbě vychází z Milonic 213 poutnků přes Nesovice, Mouchnice do Koryčan. Po modlitbě v kostele P. Marie cesta lesem, občerstvení na parkovišti u Křížku - jídlo z Rostěnic a od Frýbortů z Vřesovic. Cesta lesem na horu sv. Klimenta - zde setkání s dalšími proudy - ze Znojemska, Opavy, Olomouce - je nás už přes 400. Důstojná cyrilometodějská pobožnost vedená P. Peňázem. Potom náš proud jde lesem do Boršic - krásné přivítání P. Antonem Kasanem a místními farníky, mše svatá - P. Peňáz, ubytování v rodinách (35), na faře a „Pod širákem".
Sobota - po ranních chválách, příjezd „autobusových" poutníků, požehnání P. Kasanem - a hurá v počtu několika stovek na Velehrad. Na nádvoří obnova zasvěcení národa Bohu skrze P. Marii, obnova křestních slibů. Mše svatá jejímž hl. celebrantem byl arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Po ní přijetí mladých do společenství čistých srdcí, po odpočinku a občerstvení svátostné požehnání a domů.
K tomu všemu je třeba připočítat každý den: celý růženec, breviář, mši svatou, svátosti smíření (díky kněžím, kteří s námi šli a zpovídali), promluvy o Desateru Božích přikázání, puchýře, námahu, pot, slunce, déšť, spoustu dobrodiní materielních i duchovních.....
To vše byla (je?) - 10. PPnV - Bohu a vám všem díky. jLK
Pozvánky.
7. pěší smírná pouť P.MUDr. Ladislava Kubíčka. Vyjdeme v sobotu 11.9.2010 od hrobu P.Ladislava v Kunštátě v 8 hodin. Půjdeme krásnou přírodou přes Doubravici (zastávka na občerstvení) do Sloupu v Moravském Krasu, kde zakončíme pouť mší svatou v 17 hodin. Délka 20 km, autobus zpět do Kunštátu zajištěn.
Pouť - Sloup, Křtiny, Vranov u Brna (autobusem) - Neděle 19.9. 2010. Program: 7,30 mše svatá v Sloupu, 10,30 - mše svatá ve Křtinách, možnost oběda ve Křtinách, 14 - svátostné požehnání na Vranově u Brna. Je nutné se přihlásit - (přihlášky co nejdříve, nejpozději do 12.9.) se zálohou 150 Kč u jáhna L. K ince.
Slavkovice - kostel Božího Milosrdenství a sv. Faustyny. Rádi bychom pozvali všechny do Slavkovic: 1) Každou třetí sobotu v měsíci - 16 - začátek programu - modlitby a sv. zpověď, v 17 hod - mše svatá 2) Každou sobotu a neděli po celý rok od 15 - 17 hod. v kostele ve Slavkovicích je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru s knězem. Kontaktní čísla: Farnost Jámy: 566 502 856; Slavkovice: Infolinka /bohoslužby, poutě.../: 566 502 853 info@slavkovice.cz; Prosby - Kniha milosrdenství: 566 502 852 kniha@slavkovice.cz; Nahlašování skupin: 566 502 854 pout@slavkovice.cz. Na stránkách http://www.slavkovice.cz/ najdete další informace. Děkujeme a přejeme Vám hodně Božího požehnání - za otce pallotiny: P. Wojciech Zubkowicz SAC
Plán konání prosebných putovních mariánských poutí NJ rok 2010, 2011, 2012
2010
12. listopad Vel. Bíteš - P. Mgr. J. Topenčík
13. prosinec Olešnice
2011
13. leden Velké Meziříčí;
14.únor Rad. Svratka;
14. březen Bystřice n/Per;
13. duben Lísek;
13. květen Nové Veselí;
13. červen Jimramov ;
13. červenec Radostín;
13. srpen Oslavice;
13. září Olešná;
13. prosinec Olešnice
2012
leden Velké Meziříčí; únor R.Svratka; duben Březí; květen Nové Veselí; srpen Olešná
Se souhlasem místního pana faráře je možné přihlásit další farnosti - pořadí je určováno heslem - kdo dřív přijde - ............
Srdečné pozvání na 130. pouť NJ - ve středu 13. října 2010 v 18 hodin do Březí - hlavní celebrant a kazatel P. Mgr. Blažej Hejtmánek, farář v Měříně.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Srdečné Pán Bůh zaplať za Vaše dopisy a příspěvky do tohoto zpravodaje. Zprávy, oznámení, články, pozvánky do tohoto zpravodaje můžete posílat na níže uvedenou adresu. Uzávěrka příštího čísla je 20.9. 2010. Po přečtení můžete dát přečíst svým známým, nemocným.
Zpravodaj NJ sestavuje, vydává, o Vaše modlitby prosí a všem čtenářům žehná - jáhen Ladislav Kinc, 59264 Prosetín 79, tel č. 516 463 315, 606 948 970, e.mail-kinc@biskupstvi.cz Plakátky, zpravodaje a vše ostatní také na internetových stránkách: http://www.novyjeruzalem.cz/ a www. rovecne.farnost.cz.