Upoutávka - krásné české pojmenování pro užitečnou věc - na novénu po 3. postní neděli
03.04.2011 - promluvy
Upoutávka je nové slovo, vtipné pojmenování, naštěstí nikoho to nenapadlo říkat anglicky, jako když vás místo na válení v sudu zvou na zorbing a malé holky si vyprávějí, jak se těší na casting.
Upoutávka je užitečná věc, jsme rádi, že to bylo zavedeno.
Zde tedy dnešní
UPOUTÁVKA na NOVÉNU O KŘTU V 3. POSTNÍM TÝDNU:
Připomeneme si dalších 7 článečků z novény o křtu. Je jich tam celkem 40 a každý den bychom si mohli jeden projít, nevadí, kdybychom se zpozdili, dá se to dohonit, a kdybyste něco z toho už slyšeli nebo četli, nic se nestane. Opakování nemůže škodit. Jsou tam i krásné modlitby pro každý den, využijte jich. Bylo by škoda, kdyby novéna o křtu vyšuměla, ale to záleží JEN A JEN NA NÁS, na mně i na vás. Já bych si moc přál, abychom právě ve Křtinách měli všichni svatý křest ve velké úctě a uznávali jeho cenu.
- Na dnešní - už 19. den postu připadá v pořadí už 19. článeček na straně 40. Pan profesor Piťha píše o pyšné soběstačnosti. Všechno zvládnu sám, nikoho nepotřebuji! To je však kruté, protože člověk sám nemůže zvládnout všechno.
- Zítra si můžeme přečíst krátkou ale hlubokou úvahu o svobodě a otroctví. Kolikrát se už mluvilo o osvobození a přitom to končilo zotročením. Nevaž se, odvaž se, je na plakátě a přitom je tam nabídka ke kouření, ke zlozvyku, který člověka nejvíc svazuje.
- Od úterka se máme zamyslet více nad slovy Věřím v Boha Otce všemohoucího. Věřit v Boha totiž znamená věřit, že všechno může být jinak než si to člověk naplánuje a také jinak, že jak to člověk nakonec pokazí.
- Další článeček ze 44. stránky přečtu celý, abych vás naladil: Není zakázané si ho doma přečíst znovu, naopak! Na zdraví se totiž ptají všichni, přejeme je také všem.
** Při křesťanském vyznání víry je míněn jediný pravý Bůh. Není žádný jiný. Už z předchozích úvah jsme poznali, kam to vede, když se někdo vydává za Boha. Z jedinosti Boha plyne, že také víra nemůže být nějak rozdělena.
* V tom musíme být obezřetní, protože při postupujícím vývoji vědy můžeme být sváděni k myšlence, že si stačíme sami. Dobře to známe v oblasti medicíny. Co před sto lety bylo možno svěřit jedině Bohu, dnes dovedeme účinně a úspěšně léčit. Vzniká pocit, že lékařská věda je všemocná a saháme po zodpovědnosti za rozhodnutí o (dalším) životě nebo smrti pacienta. Je jistě správné, když věřící lékař věří lékařské vědě a dělá vše podle svého vzdělání. Ale stará pravda, že lékař léčí a Bůh uzdravuje, platí beze změny.
* Jsou dnes i jiné věci, které narušují jedinost víry. Není dobré si s nimi zahrávat ani žertem. Doba technologií, jak můžeme současnost nazvat, nabízí nejrůznější magické, jasnovidné, fungující prostředky a dochází i k tomu, že pravá víra a liturgie jsou házeny do jednoho pytle s nesmyslnými praktikami léčitelských šarlatánů a bláznivými pověrami. Naše víra musí být rozumná, pevná, nedělená a hlavně živá.**
Lehce to poznáte v každém knihkupectví, kde v každém takzvaném duchovním koutku vedle sebe najdete Písmo svaté, pak knihy o Tibetu, chvály na jógu, ale i příručky o věštění z ruky či hádání z karet. A mezi námi: Na sčítacím archu byla stejně velkým písmem navržena k zatrhnutí církev katolická, jiná křesťanská společenství a pak různé podivné spolky vyznavačů seriálů, románových postaviček a podobně, které se také prohlašují za církve.
- Ve čtvrtek si můžeme na 45. stránce přečíst, že i jedovaté rostliny mohou někdy pomoci. I je stvořil Bůh, a křesťanství nic neodmítá a nezakazuje, jen připomíná, že ve všem pořádek.
- Na pátek připadá krátký článeček o tom, že mohu věřit v Boha, který mne chrání. Zde bych připomněl slova otce biskupa z pastýřského listu: „A vždycky, když se budeme svěcenou vodou žehnat, říct třeba: Já, Petr, jsem byl pokřtěný ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého." To znamená, že já, Petr, jsem tedy pod ochranou Boha - Otce i Syna i Ducha Svatého!
- V sobotu můžeme dohnat zpoždění, není zakázané přečíst víc článečků najednou, abychom neměli skluz. Hodně lidí, i Indiáni, věří ve skrytého Stvořitele. Právě na sobotu je na stránce 48 pěkně vysvětleno , že o skrytém stvořiteli všech věcí nám udělá jasno jen Pán Ježíš, který je přece Světlem světa.