Úkony kajícníka - učící se církev na 3. neděli postní "C" 7.3.010
07.03.2010 - promluvy
- - Vyvěrá-li z lásky k Bohu, milovanému nade vše, nazývá se "dokonalá" lítost (lítost z lásky). Taková lítost odpouští všední viny; dosáhne také odpuštění smrtelných hříchů, zahrnuje-li pevné předsevzetí jít ke svátostné zpovědi, sotvaže to bude možné.
- - Lítost nazývaná "nedokonalá" (nebo "kajícnost") je také Božím darem, hnutím Ducha svatého. Rodí se z úvahy o ošklivosti hříchu nebo ze strachu před věčným zavržením nebo z jiných trestů, jenž hrozí hříšníkovi (lítost ze strachu). Svědomí je tak otřeseno, že může začít vnitřní vývoj, který bude působením milosti dovršen svátostným rozhřešením. Nedokonalá lítost však sama nedosáhne odpuštění těžkých hříchů, ale připravuje na jeho přijetí ve svátosti pokání.
- - před tím musí být zpytování svědomí, nejlepší je podle desatera
2. Vyznání
- - nestydět se: . "Vždyť kdyby se nemocný styděl ukázat lékaři ránu, pak lékař nemůže léčit, co nezná".
- - nejméně jednou za rok
- - vyznání musí být vždycky spojené s předsevzetím
3. Dostiučinění
Dnes máme na všechno krátká anglická slova, kazíme češtinu samými šopingy a brífingy. Toto slovo je dlouhé, české a jasné. Musíme něco učinit, aby se to urovnalo, dostalo do počátečního stavu:
- - to první zadostiučinění uděláme sami předem: máme napravit škodu, vrátit ukradenou věc, očistit pošpiněnou pověst
- - to druhé nám uloží kněz na závěr svátosti smíření, použije jednu ze tří možností: modlitba, skutek milosrdenství anebo dobrovolné zřeknutí se něčeho. Tomu říkáme také sebezápor.
- - Za třetí v poslední trojici a nejdůležitější je když snášíme kříž, trpělivě ten kříž, který nám Pán Ježíš dá.
Závěr: tak to s jeho pomocí dělejme dál.