Pěší poutě na Velehrad L.P. 2021 - XXI. pp - z Vítochova
24.09.2021 - pěší pouť na Velehrad
23. - 28. srpna 2021 už 21. ročník
Za několik dnů nám začíná - dá-li Pán Bůh, andělé, svatí, nesvatí a epidemiologická situace v naší vlasti - pro některé z Vás první, pro jiné několikáté nebo dvacáté pěší putování na posvátný Velehrad - pod heslem „Radost pro všechen lid"
Společné úmysly XXI. pěší poutě na Velehrad:
a)na poděkování svatým Cyrilu a Metoději, s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo
b) na poděkování za překonání překážek s prosbou za další Boží ochranu
- s dodatkem patrona poutníků sv. Jakuba 4,15 - dá-li Pán .............
podle toho co je možné, podle směrnic pro život platných v ČR v týdnu 23. - 28. srpna 2021
Téma pouti: ..dědictví otců zachovej nám Pane.....
Plánovaný průběh 20. pěší poutě na Velehrad - 2020 - „severozápadní proud" - Radešínská Svratka, Vítochov, Vírská přehrada, Olešnice, Letovice, Boskovice, Němčice, Sloup v Mor. Krasu, Ruprechtov, Rostěnice, Milonice, hora sv. Klimenta, Boršice - Velehrad
Neděle - 22. 8. - Předetapa: - Ve 13 hodin vyrazí poutníci pod vedením P. Pavla Habrovce z Radešínské Svratky na Vítochov. V 19 hodin bude mše svatá. Po ní bude pohoštění a ubytování v kulturním domě.
Dovoz zavazadel si zajistí poutníci na Vítochov sami nebo se domluví s P. Pavlem Habrovcem.
Pondělí 23. 8. - Úvodní etapa: ! Pozor změna ! V 11 hodin - Vítochov kostel - Anděl Páně, evangelium, slovo na cestu, žehnání poutnických cyrilometodějských křížků pro ty, kdo jdou na pouť poprvé. Vycházíme po silnici, na Karasín, kolem rozhledny, dále lesem, přes hráz Vírské přehrady - zde bude přestávka na občerstvení. Potom pokračujeme přes Chlum, Věstín, Rovečné (modlitba v kostele, občerstvení na faře), Velké Tresné do Olešnice. Zde v 18,00 mše svatá po mši svaté ubytování poutníků v rodinách.
Zavazadla si na Vítochov dopraví každý sám, z Vítochova se batohy naloží na doprovodné vozidlo a budou poutníkům vezeny až na Velehrad. Důležité upozornění a prosba: Neberte si, pokud je to možné turistické krosny s kovovou konstrukcí - zaberou hodně místa a jsou neskladné, vhodné jsou batohy, cestovní tašky a pod. Vezměte si jen věci nezbytně nutné! Jídlo na cestu - moc si ho neberte, zásoby se rychle kazí, většinou nám dávají jíst cestou nebo se dá koupit čerstvé.
Celkem asi 21 km: Vítochov - Vír 8 ... Vír - Rovečné 4... Rovečné - Olešnice 8
Úterý 24. 8. - 1.etapa: Olešnice v 7,30 ranní chvály. V 8,00 hodin odchod z Olešnice po červené značce - Ústup, Křetín - 7 km - po silnici Letovic - náměstí 6 km. Zde polední zastávka. ! Pozor změna! Letos nebude na oběd v nemocnici. Na náměstí v Letovicích je několik restaurací a různých obchodů, kde je možné si pořídit něco k obědu.
Odchod v 14, 00 hod - z náměstí sv. - stoupání 3,2 km Podolí - silnice, klesání - 1,6 km - Míchov - silnice, rovina, stoupání - 6,2 km . Cesta - asi - 14 km do Letovic, 11 km do Boskovic - celkem asi - 25 km.
Boskovice kostel v 18 - mše svatá. Po mši svaté ubytování v Boskovicích buď v rodinách nebo na faře.
Středa 25. 8. - 2. etapa. Boskovice 6,30 hodin - ranní chvály, slovo na cestu. Vyjdeme po silnici, později lesem po červené turistické cestě, stoupání, silnice - 4,8 km - Valchov (zastávka u obchodu na občerstvení) po žluté tur. cestě, lesem, stoupání - 3 km - Němčice (kostel - téma) - po turistické cestě, převážně lesem, pozvolné klesání - 5 km - Sloup - přivítání u Panny Marie Bolestné - polední zastávka s občerstvením asi 2 hodiny - dále po červené t.c. - po silnici kolem Sloupsko-šošůvských jeskyní do Ostrova u Macochy - 5 km, odtud po lesní cestě do Senetářova (kostel - téma) - 5 km - krátká občerstvovací zastávka. Podomí - po silnici - 2,5 km - Ruprechtov 2,5 km zde ubytování v rodinách a v penzionu, v 18 hodin mše svatá - Cesta do Sloupu 13 km, do Ruprechtova 15 - celkem asi - 28 km.
Čtvrtek 26.8 - 3. etapa. Ruprechtov 7, 30 hodin - ranní chvály, slovo na cestu - lesem a potom po málo frekventované silnici - 6 km - Račice - zde čekání na západní proud z Velkého Meziříčí - nebo oni na nás, možnost občerstvení u
místních obchodů - po silnici, tur. stezka, zelená, červená - 5,5 km - Luleč - po silnici - 3 km - Rostěnice - mše svatá, (zastávka u kostela a v kostele - 2 hod, občerstvení od místních farníků) - po silnici - 4 km - Kučerov - po silnici - 3 km - 6 km Milonice, zde v 18,15 hodin večerní chvály. 18,30 - rozebrání poutníků do rodin. Cesta celkem asi 28 km, ubytování po rodinách (nebo v tělocvičně).
Pátek 27. 8. - 4. etapa. Milonice 6,45 hodin, ranní chvály v kostele, slovo na cestu. Po silnici - 2 km - Nesovice po silnici, Snovídky - 4 km - Nemotice po silnici - 2 km -Mouchnice - po silnici 4 km - Koryčany (krátká pobožnost v kostele, možnost nákupu v místních obchodech, zastávka 30 min) odtud po silnici - 4,7 km -na parkoviště „U křížku" - zde modlitba uprostřed dne a „oběd" - z vlastních zásob asi hodinu, odtud lesem žluté turistické - 1,8 km - na sv. Kliment, kde bude setkání všech proudů, cyrilometodějská bohoslužba vedená Mons. Peňázem, krátký odpočinek, cesta do Tupes, zde mše svatá v 18 hodin - promluva - Mons. Jan Peňáz, nocleh v tělocvičně nebo po rodinách. Celkem asi 31 km.
Sobota 28. 8. - 5. etapa v 7.30 - v kostele ranní chvály, 7,45 před kostelem setkání všech poutníků pěších a autobusových, slovo na cestu, odtud na Velehrad. V 10,30 hodin v basilice,- obnovení zasvěcení národa Panně Marii, přijetí nových členů Společenství čistých srdcí, svatý růženec, příležitost sv. zpovědi. V 11,30 hodin mše svatá - brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle. Cesta asi 8 km. Po mši svaté občerstvení - Matice Velehradská připravuje pro poutníky guláš. Odpoledne ve 14 hodin film o pěších poutích na Velehrad v různých ročních obdobích, v 15 hodin - přednáška, následuje Bože chválíme Tebe, svátostné požehnání, odjezd domů autobusy.
Co se týká ubytování - pokud máte známé u kterých jste byli ubytováni z minulých ročníků, tak se jich zeptejte, zda Vás přijmou a dejte mi vědět na e-mail, kdo a kde má zajištěn nocleh.
Vítaná je pomoc poutníků - mužů při nošení zvukového zařízení (amplionu), nakládání a vykládání zavazadel z vozíků, dále při vedení zpěvu a modliteb do mikrofonu.
Prosím všechny, zvlášť ženy a dívky, aby pamatovali na vhodný oděv (vzdušný a slušný) - nejen v kostele, ale i během dne. Toto vše - dá-li Bůh - a podle počasí a jiných okolností je vždy možná změna.
Hlavní úmysl poutě je za osobní obrácení (od špatného k dobrému a od dobrého k lepšímu) a za obrácení našeho národa k Bohu.
Příspěvek na náklady, režii a nápoje pro pěší poutníky: 200 Kč, děti studenti - 100 Kč, děti a studenti z početných rodin (početná rodina: rodiče přijali od Pána a Dárce života 4 a více dětí) díky dobrodincům - 0 Kč.
Autobus zpátky - 250 Kč, děti a studenti - 150 Kč, děti a studenti z početných rodin - 0 Kč.
Dotazy, nápady a připomínky - jáhen Ladislav Kinc, 606948970, 516463315,731136801 (církevní síť) kinc@dieceze.cz, 59264 Prosetín 79
Všem Vám žehnám - jáhen Ladislav
Povinná četba: Pravidla pro pěší putování na Velehrad:
DVANÁCTERO POUTNÍKA
I. Poutník si sám stanovuje svůj úmysl pouti (kromě společného) , na který chce pouť obětovat a to tak, aby tento úmysl obstál i před Pánem Bohem. Častěji na něj vzpomene.
II. Poutník si je vědom, že po dobu pouti (i po ní) vydává přede všemi mimořádné svědectví o své víře a snaží se svým příkladem, slovem či úsměvem povzbudit i ty, se kterými se náhodně setká.
III. Poutník nikdy nereptá, obtíže pouti přijímá jako příležitost k oběti nesené s láskou pro Ježíše Krista a Pannu Marii.
IV. Poutník se snaží o maximální dochvilnost, disciplinovanost a ohleduplnost a to i při chůzi v silničním provozu, při společných programech i při odpočinku.
V. Poutník vidí v ostatních poutnících své bratry a sestry, pomáhá jim nést těžkosti pouti, pracuje pro vzájemné sbližování, sjednocování a povzbuzování. Netrhá poutní skupinu a nevytváří partikulární přátelství (známosti), které by ho omezovaly v aktivním vztahu k ostatním.
VI. Poutník se ochotně a aktivně zapojuje podle svých možností do služeb při pouti a nehledá výmluvy ...
VII. Poutník se aktivně účastní celého programu (včetně modliteb, zpěvu, naslouchání atd.)
VIII. Poutník je vděčný všem, kteří ho při pouti přijímají a jakkoli podporují a dbá na to, aby vše půjčené včas a v pořádku vrátil a místa, kde pobývá, zanechal upravená a v pořádku.
IX. Ani přes vyčerpanost, bolesti a únavu se poutník nenechá vyprovokovat k netrpělivosti, nervozitě a nelásce.
X. Poutník si je vědom i kajícího rozměru poutě, a proto v tyto dny nevyhledává světské radovánky (např. diskotéky, televizi atd.) a má i ochotu dle svých možností mít ducha odříkání a sebezáporu (např. zbytečné sladkosti, zmrzlina, alkohol atd.) a volí i přiměřené a slušné oblečení.
XI. Poutník se nevzdává - PRO MILÉHO NIC TĚŽKÉHO.
XII. Milosti, které poutník načerpá, jsou k jeho upevnění v dobrém a tomu, aby jimi povzbudil další, proto po návratu z pouti o ní nemlčí.