I. a II. etapa XXXII. CM pěší pouti: L.Hradec - Praha - Mukařov - prodrobná zpráva L.G. z I. etapy

19.02.2013 - pěší pouť na Velehrad

a pro chomutovské už 6. a 7. etapa na jubilejní trase Květnov - Tišnov

 

I. etapa CMP

Levý Hradec-  Troja - Stromovka - Holešovice -Karlín  - Žižkov - Skalka (Praha - Strašnice)

 

24 km podle mapy (podle našich odhadů spíše 25)

Počet účastníků: na začátku 110 přítomných v kostele, asi  83 pěších k přívozu a do Roztok, za přívozem 79 poutníků ke kostelu sv.Antonína, poté 77 poutníků, do kostela sv. Cyrila a Metoděje dorazilo asi 76 poutníků. Na zbytek etapy od sv. Cyrila a Metoděje vyrazilo 25 poutníků a do cíle dorazilo 22 poutníků.

 

Mši svatou na Levém Hradci (v 9.30) sloužil otec biskup Karel Herbst, SDB, a měl krásné „poutnické" kázání o tom, jak na tomto světě máme my křesťané jenom „přechodné bydliště", ale trvalé máme v nebi, kam nakonec svou poutí směřujeme, i když dočasný a viditelný cíl je Velehrad.

Měli jsme tentokrát varhanici, takže se zpívaly postní písně Nedejme se k spánku svésti a Ach, můj nejsladší Ježíši a na závěr Bože, cos ráčil.

 

Po mši sv. jsme začali růženec (poprvé se staroslověnským otčenášem, který se letos budeme modlit často) a udělali skupinové foto před kostelem. V pomalu poletujícím sněhu jsme vyrazili v 10.45 k Vltavě a cestou po nábřeží jsme se už modlili první růženec.

 

Přívozníci už na nás čekali a na třikrát jsme překonali řeku. Stojí za poznámku, že asfaltová cestička cyklostezky, která dříve končila v Zámcích, je dnes protažena prakticky až do Roztok. Po ní jsme došli po nábřezí a kolem zoologické až k Trojskému zámku a po lávce se Vltava znovu přešla do Stromovky. Čekali nás u sv. Antonína na Strossmayerově náměstí v Holešovicích, ale až v 15.30, a my jsme dorazili už v 14.30, takže zde byl hodinový rozchod na polední občerstvení.

Po krátké modlitbě u sv. Antonína (a čaji a buchtách v sakristii, jakož i po razítkování pasů) jsme vyrazili přes Hlávkův most na nábřezí Karlína a ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně. Je to druhý nejdelší kostel v Praze (po katedrále)  a byl postaven k tisícímu výročí příchodu našich věrozvěstů v roce 1863 (zcela dokončen až před I. světovou válkou 1914) pro rozsáhlé dělnické předměstí Prahy. Za povodní v roce 2002 byl poškozen a jeho fresky zrestaurovány v roce 2005.

 

P. Miroslav Cúth nás přivítal, pověděl nám něco z historie kostela a výzdoby a odkryl nám ostatek sv. Cyrila, uložený v hlavním oltáři od roku 1969, který jsme mohli uctít.

U oltáře hoří letos jako paškál velká jubilejní Cyrilometodějská svíce (její menší kopii jsme druhý den dostali darem).

 

Po odjezdu Velkomeziříčských poutníků se zbytek (25 poutníků včetně P. J. Peňáze) vydal po půl šesté směrem na Skalku (šlo se tunelem pod vrchem Žižkovem, kolem nákladového nádraží Žižkov a přes kopec do Strašnic. Konec pouti byl v 19.00 na stanici metra Skalka, odkud jsme se rozjeli na nocleh po Praze.

 

Bohu díky.

 

LG

Komentáře:

přidej komentář

?

- (15)

 

- (8)

 

- (79)

 

celkem hlasovalo 105 lidí

předchozí ankety

Dnes je 24. prosince 2024

svátek má Adam a Eva / Štědrý den

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)