Názvy postních nedělí

19.03.2024 - lidová zbožnost

V lidové tradici jsou postní neděle pojmenované také jako Černá (Fialová), Pražná, Kýchavná, Družná, Smrtná a Květná.

První postní neděle - Invocavit - podle vstupní antifony “Invocavit me et ego exaudiam eum” = Bude ke mně volat a já ho vyslyším. Povolal mne.

Černá (fialová) neděle je nazývána podle černého oděvu žen, který nosily kvůli nastalé postní době, Fialová podle fialové liturgické barvy. Kromě toho se užívají i pojmenování Liščí, Pučálka, Pytlová. Liščí neděle je odvozena od zvyku, kdy hospodyňky pekly preclíky a zavěšovaly je na stromky. Dětem se pak vyprávělo, že je nadělila liška. Název Pučálka se pojí s typickým pokrmem z praženého hrachu. Pučálka se však nazývala i masopustní maškara vystrojená do oděvu z hrachoviny, která vcházela do stavení a pro zajištění bohaté úrody rozhazovala po světnici zrna hrachu.

Druhá postní neděle - Reminiscere - podle vstupní antifony “Reminiscere miserationum tuarum, Domine” - Rozpomeň se na své slitování, Pane, na své milosrdenství.

Druhá postní neděle se nazývá Pražná podle pokrmu z pražených naklíčených zrn. Někdy se tato neděle označuje jako sazometná. Už svým názvem evokuje dobu smýčení, čištění, úklidu, kterému se hospodyňky věnovaly.

Třetí postní neděle - Oculi - podle vstupní antifony “Oculi mei semper ad Dominum” – Oči mé stále vyhlížejí Pána.

Kýchavná neděle je proto, že pokud tento den třikrát za sebou kýchnete, máme pro vás dobrou zprávu - dle pověry byste si po celý rok měli užívat pevného zdraví. Jiná verze: Lidé se obávali, aby během dne nekýchli, protože věřili, že kýcháním začíná mor. V historii se tuto neděli také vzpomínalo na oběti moru.

Čtvrtá postní neděle - Laetare - podle vstupní antifony “Laetare Jerusalem” - Raduj se, Jeruzaléme.

Na dužebnou neděli se přátelé scházeli ke společnému posezení. Při těchto setkáních se konzumovaly typické koláče zvané "družbance". V tento den se také chodívalo na námluvy - družba se ženichem šli do domu, kam chtěli na velikonoční pondělí přijít požádat o nevěstu.

Pátá postní neděle - Judica - podle vstupní antifony “Iudica me Deus” - Zjednej mi právo, Hospodine.

Smrtnou nedělí začíná vlastní liturgická příprava na obřady Umučení Páně. Na venkově se konával rituál vynášení smrti a donášení nového léta. Morana - Smrtka bývá zhotovená ze slámy, ustrojená do ženských šatů a upevněná na velkou dřevěnou tyč. Lidé do ní vtělili vše zlé, co zima přinesla. Obešla se s ní celá vesnice, pak se v některých oblastech pálila na ohni, jinde se vhazovala do vody. Poté se nazdobilo léto, jinde též líto, které tvořil smrček zdobený vejci a mašlemi, a chodí se s ním koledovat.

Šestá postní neděle Květná (pašijová) neděle, také zvaná Beránková, Palmová. Týden před Velikonocemi je ve znamení Květné neděle = den před nastávajícím pašijovým týdnem. Zelené ratolesti nebo proutky "kočiček"se žehnají v kostele. V některých oblastech se větvičky jívy svazují do velkých svazků zvaných "palmy".

Zpracováno podle stránek farnosti Litoměřice. Děkujeme.

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 28. ledna 2025

svátek má Otýlie

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)